Co říká Korán o délce Ježíšovy, mír s ním, mise na zemi

Logo XXL

Vznešený Alláh pravil:

Vznešený Alláh pravil:

وَيُڪَلِّمُ ٱلنَّاسَ فِى ٱلۡمَهۡدِ وَڪَهۡلاً۬ وَمِنَ ٱلصَّـٰلِحِينَ
I (Ježíš) promluví k lidem z kolébky (arab. al-mehd) i jako dospělý muž (arab. kehlen). A bude patřit mezi zbožné (Álu ‘Imrán: 46).
إِذۡ قَالَ ٱللَّهُ يَـٰعِيسَى ٱبۡنَ مَرۡيَمَ ٱذۡڪُرۡ نِعۡمَتِى عَلَيۡكَ وَعَلَىٰ وَٲلِدَتِكَ إِذۡ أَيَّدتُّكَ بِرُوحِ ٱلۡقُدُسِ تُكَلِّمُ ٱلنَّاسَ فِى ٱلۡمَهۡدِ وَڪَهۡلاً۬‌ۖ
Bůh řekne: „Ježíši, synu Mariin vzpomeň si na Můj dar daný tobě i tvé matce, když jsem tě podpořil duchem svatým, když jsi mluvil s lidmi z dětského lůžka (arab. al-mehdij) a jako muž zralý (arab. kehlen). (Máida: 110)
Arabský výraz „kehlen“ se v anglických překladech používá výrazu „in his old age,“ což by mohlo znamenat ve starším věku, v českém překladu od Ivana Hrbka je uvedeno „jako dospělý“.

Na základě výše uvedených překladů Koránu, mnozí křesťanští misionáři (zejména ti čítající anglické překlady) prohlašují, že Korán tvrdí, že Ježíš vyučoval lidí ve starším věku.
Účinkování Ježíše Krista trvalo do jeho 33 let. Toto dokonce uznává Yusuf Ali v jeho komentáři č. 388 k 46. verši súry Álu ‘Imrán. Ale už 110. verš 5. súry říká, že Ježíš vyučoval ve středním věku (ve většině anglických překladů „in his old age“, tj. ve starém věku). Může tedy být považován věk 33 let nějakým způsobem za starší věk?
Misionáři dále dodávají, že účinkování Ježíše trvalo do jeho třicátého třetího roku života. Opírají se také o poznámku Yusuf Aliho v jeho anglickém překladu Koránu. Mluví tedy Korán o starším věku?

Lexikální výzkum
Je dost divné, že křesťanští misionáři použili poznámku Yusufa Aliho tvrdíc o Ježíšově 33 letém účinkování na zemi a k tomu již nevzali do úvahy jeho překlad 46. verše súry Álu ‘Imrán:
وَيُڪَلِّمُ ٱلنَّاسَ فِى ٱلۡمَهۡدِ وَڪَهۡلاً۬ وَمِنَ ٱلصَّـٰلِحِينَ
A bude mluvit s lidmi již v kolébce i jako dospělý a bude patřit mezi bezúhonné.“
Místo toho si vybrali Shakirův překlad, který říkal, že Ježíš mluvil s lidmi z kolébky a jako starší muž. Yusuf Ali na druhé straně správně překládá verše jak Ježíš hovoří v dětství a v dospělosti.
Zhodnotíme jak čas, kdy Ježíš mluvil k lidem, ale i význam slov „al-mehd“ a „kehlen“ podle uvedených veršů a výkladových slovníků arabštiny.
Slovo „mehd“ se vztahuje k místu, kde spí malé dítě. Nevztahuje se ke konkrétnímu nábytku, i přesto, že to Shakir přeložil jako kolébku.
Slovo „kehlen,“ které misionáři na základě poznámky Yusufa Aliho překládají jako starý věk (z anglických překladů) naopak Lisánu l-‘arab řvesvětluje:
„Al-Kehl se vztahuje k tomu, jehož vlasy už začínají šedivět a vypadá, že má více než 30 nebo více než 34 let až do 51. Plurál může mít různé formy: kehlún, kuhúl, kihál, kuhlán a kuhhál. Ženský rod je kehla.“
Podobné vysvětlení můžeme najít v Al-Kámúsu a al-Muhítu. Z diskuse všech těchto výkladových arabských slovníků je zřejmě, že osoba, která je al-kehl může mít věk od 30 do 50 let. Tento věk je spojován s vrcholovou fyzickou silou a vyzrálostí mysli.
Ve výkladech zmiňovaných koránských pasáží se klade důraz na zázrak, že Ježíš už moudře promlouval jako malé děťátko i posléze jako dospělý, dále je tam zdůrazněn jeho lidský původ, že se vyvíjí jako člověk a ne jako Bůh (zmíněný verš byl zjeven delegaci křesťanů z Nedžránu, kteří tvrdili , že Ježíš je Bůh).
Je zřejmé, že misionáři nepochopili význam slova „kehlen“, ale i účelově spletli dva překlady Koránu, překlad Yusufa Aliho a Shakira, aby vytvořili neexistující nejasnost.

Věk Ježíše Krista i jeho narození, datum ukřižování, odchod z pozemského světa pochází v islámské literatuře jen z křesťanských zdrojů, které se velmi liší a jsou dost nejasné. Autoři se rozcházejí i v Ježíšově narození, údajného ukřižování a působení na Zemi.
Uvádím tabulku některých autorů.

Autor Předpokládaný rok narození Ježíše Předpokládaný rok údajného ukřižování Délka Ježíšovy prorocké mise na zemi v letech
Robert Anderson 4 př. kř. érou 32 kř. éry 35
E. Jerry Vardaman 12 př. kř. érou 21 kř. éry 33
Nikkos Kokinos 12 př. kř. érou 36 kř. éry 48
A.T. Olmstead 20 př. kř. érou pátek 7. 4. roku 30 kř. éry 50
Ireneus neuvádí neuvádí 40 – 50
Richard W. Husband 6 – 5 př. kř. érou 33 – 35 kř. éry 38 – 39

 

 

Autor: Saifullah, M.S.M.; Ghoniem, Muhammad; David, Abdullah: The time period of Jesus’s earthly ministry, Islamic Awareness, 28.4.2006.

Přeložil a upravil: Michal Rusňák