Korán a vztah k nevěřícím

Logo XXL

OTÁZKA: Je Korán jakožto slovo Boží možno i v dnešní době brát za platné jako celek, nebo lze vybrat některé části, které jsou platné i v dnešní době a zbytek brát spíše jako inspiraci, neřídit se jím a ani neusilovat o to abychom se jím řídili? Pro dokreslení například: 9:23 – má se tedy muslim vyhýbat nevěřícím rodičům, nebo jim nevěřit?

OTÁZKA: Je Korán jakožto slovo Boží možno i v dnešní době brát za platné jako celek, nebo lze vybrat některé části, které jsou platné i v dnešní době a zbytek brát spíše jako inspiraci, neřídit se jím a ani neusilovat o to abychom se jím řídili? Pro dokreslení například: 9:23 – má se tedy muslim vyhýbat nevěřícím rodičům, nebo jim nevěřit? Anebo 9:28 – má muslim zabránit modloslužebníkům ve vstupu do Mešity, nebo k ní?
 
ODPOVĚĎ:
Korán je nezměněné a přímé, nestvořené Slovo Boží a je základním a absolutním zdrojem norem pro každého jednoho věřícího muslima celý bez výjimky, tedy každý jeden jeho verš, v každé době a na každém místě, shodně příslušné situaci, na kterou se daný konkrétní verš vztahuje.
Ovšem první verš, který zmiňujete:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الْإِيمَانِ ۚ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

Vy, kteří věříte! Neberte si za přátele otce své a bratry své, jestliže je jim nevěrectví milejší než víra. A ti z vás, kdož se s nimi přátelí, jsou nespravedliví!(Tewba:23)
se vztahují na nepřátele, na nemuslimy, kteří s muslimy bojují a byl zjeven v kontextu války muslimů z Medíny proti nevěřícím z Meky.
Vztah k rodičům upravují verše, které se týkají poslušnosti k rodičům a ty mají všeobecnou platnost, např.:

وَقَضَىٰ رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا ۚ إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا

قَوْلًا كَرِيمًا 

وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا

Pán tvůj rozhodl, abyste nikoho kromě Něho neuctívali a abyste rodičům dobré prokazovali. A jestliže jeden či oba z nich u tebe zestárnou, neříkej jim “Fuj!” a neodbývej je stroze, nýbrž mluv s nimi slovem laskavým! Skloň k nim oběma z milosrdenství křídla pokory a řekni: “Pane můj, smiluj se nad nimi oběma, tak jako oni mě vychovali, když jsem byl malý!

(Isrá´:23-24)

Druhý vámi zmiňovaný verš zní:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلَا يَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَ عَامِهِمْ هَٰذَا ۚ وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ إِن شَاءَ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ

Vy, kteří věříte! Modloslužebníci jsou věru nečistota! Nechť se tudíž nepřibližují k Posvátné mešitě po tomto roce! A obáváte-li se kvůli tomu nedostatku, pak vás Bůh obohatí ze štědrosti Své, bude-li chtít, a Bůh věru je vševědoucí i moudrý. (Tewba:28)

Mešita, o které je v něm zmínka, odkazuje pouze na mešitu v Mekce, na al-Harám, kde se nachází svatyně Ka’ba a nikoli na jakoukoli mešitu. Do mešit mají i nemuslimové přístup, s jedinou výjimkou a to je pouze al-Harám v Mekce.
Každý verš, jak vidíme, má svůj kontext a své meze platnosti, určené verši, které zužují nebo upřesňují jeho aplikaci, aby tak dohromady poskytly celý systém učení. Proto je nutno znát vždy všechny verše, které se k dané otázce vztahují a umět orientovat se v jejich dobových souvislostech.
Nechť Alláh Vás i nás vede správnou cestou. Ámín.