Změna zla rukou

Logo XXL

OTÁZKA: Můžeme zlo změnit rukou (přímým zákrokem)? Kdy by se zlo mělo změnit přímo rukou?
ODPOVĚĎ:
Chvála Alláhu.
Alláh popsal věřící jako ty, jež odsuzují zlo a jako ty, jež přikazují, co je dobré. Říká:

OTÁZKA: Můžeme zlo změnit rukou (přímým zákrokem)? Kdy by se zlo mělo změnit přímo rukou?
ODPOVĚĎ:
Chvála Alláhu.
Alláh popsal věřící jako ty, jež odsuzují zlo a jako ty, jež přikazují, co je dobré. Říká:
وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ
Věřící muži a věřící ženy jsou si vzájemně přáteli a přikazují vhodné a zakazují zavrženíhodné, dodržují modlitbu, dávají zekát a jsou poslušní vůči Bohu a Jeho Poslu. Nad těmi se Bůh věru slituje, neboť Bůh Mocný je i Moudrý. (Tewba:71)
Dále:
وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Nechť stane se z vás obec, jež bude vyzývat k dobrému, přikazovat vhodné a zakazovat zavrženíhodné. A takoví budou blažení. (Álu ‘Imrán:104)
A také:
كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ
Vy jste národ nejlepší, jenž kdy povstal mezi lidmi; vy přikazujete vhodné, zakazujete zavrženíhodné a věříte v Boha . A kdyby uvěřili vlastníci Písma, bylo by to pro ně lepší; jsou sice mezi nimi věřící, avšak mnozí z nich jsou hanebníci. (Álu ‘Imrán: 110)
Existuje mnoho veršů, které mluví o nutnosti přikazovat dobré a zakazovat zlé, z důvodu důležitosti této otázky a z důvodu její značné potřebnosti.
Podle sahíh hadísu Prorok صلى الله عليه و سلم řekl: “Kdo z vás vidí zlo nechť zakročí protiu němu – ať jej změní rukou (tj. přijetím nápravného opatření), pokud nemůže, pak jeho jazykem (tj. slovním upozorněním), a pokud nemůže, pak jeho srdcem (tj. alespoň se mu dané zlo hnusí, a dotyčný věři, že je to špatné), a to je ta nejslabší víra.” Podle Sahíh Muslim. 
Změna zla rukou by měla být provedena těmi, kteří jsou schopni to udělat, těmi, kteří jsou v pozici moci a orgány, které jsou k tomu pověřeny v těchto regionech a v oblastech, ve kterých byli jmenováni, vládce v oblasti, ve které byl jmenován, soudce v prostoru, nad kterým byl jmenován, a prostý člověk ve svém vlastním domě se svými dětmi a členy jeho domácnosti – stejně tak může i on.
Pokud však není schopen takto učinit, tedy dané zlo změnit rukou, neboť takový úmysl by vedl k fitna (tj. pokušení, soužení) a konfliktům a způsobil by více škody, než užitku, pak spíše nežli změnit jej rukou by se měl snažit změnit toto zlo svým jazykem tím, že bude o něm hovořit a upozorňovat na něj. To pak bude dostačující v případě, že změnit toto zlo přímo rukou povede k ještě horšímu zlu, než to, ktere se snažíme změnit. Tak to bylo uvedeno učenci.
V případě změny zla jazykem stačí říci: “Ó můj bratře, obávej se Alláha, toto není dovoleno, měl byste přestat, měl byste to udělat tak a tak” a jiná dobrá slova pronesená řádným způsobem. 
Po jazyku přichází srdce, tj. nenávidět toto zlo srdcem, které prokáže svůj odpor a zavržení, a nesedět s těmi, kdo takto konaji. Všechno toto spada pod změnu srdcem.
A Alláh je zdrojem síly.
Zdroj: fatwa šejcha ‘Abdul’azíz ibn Báz, Medžaletu l-Buhúsi l-Islámíjja 36/121-122.  http://islamqa.com/en/ref/33757
Překlad: Umm Júsuf