O ubíhajících letech

silver-colored pocket watch

بسم الله الرحمان الرحيم

Chvála Alláhu, jen Jeho uctíváme a jen jeho o pomoc a o vedení správnou cestou žádáme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha Jediného, který nemá společníka a dosvědčuji, že Muhammed صلى الله عليه و سلم je jeho služebníkem a poslem, pravdomluvným a důvěryhodným. Vybízejme sebe i druhé k bohabojnosti, dodržování všech pilířů islámu, náboženských povinností a ubírejme se přímou a správnou cestou. Věru nejlepším slovem je slovo Boží, nejlepším vedením cesta Jeho milovaného Muhammeda a nejhorší věcí jsou inovace vnesené do náboženství, protože každá novota je zhoubnou inovací a každá zhoubná inovace končí v Pekelném Ohni.

Vznešený Alláh praví:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ

Vy, kteří věříte! Bojte se Boha bázní, jež Mu přísluší, a neumírejte jinak, než když jste se do vůle Jeho odevzdali!” (Áli ‘Imrán: 102)

Milí bratři v islámu!

Míjejí okolo nás dny, týdny, měsíce a roky. Nevíme, kolik času nám ještě zbývá a co je pro nás v našem životě připraveno.

Vznešený Alláh praví:

يُقَلِّبُ اللَّهُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَعِبْرَةً لِّأُولِي الْأَبْصَارِ

A Bůh působí střídání noci a dne – a věru je v tom poučení pro lid prozíravý.” (Núr: 44)

Vznešený také Alláh praví:

إِنَّ اللَّهَ عِندَهُ عِلْمُ السَّاعَةِ وَيُنَزِّلُ الْغَيْثَ وَيَعْلَمُ مَا فِي الْأَرْحَامِ ۖ وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ مَّاذَا تَكْسِبُ غَدًا ۖ وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ بِأَيِّ أَرْضٍ تَمُوتُ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

Jen u Boha je vědění o příchodu Hodiny. On déšť hojný sesílá a ví, co skryto je v lůnech, zatímco duše žádná nezná, co si zítra vyslouží, a žádná neví, ve které zemře zemi. Bůh věru je vševědoucí a dobře zpravený!” (Lukmán: 34)

Poučme se proto z toho a nic nepokládejme za samozřejmost. Snažme se přiblížit k Alláhu a pamatujme na to, že tento svět je pro nás jen přechodnou zastávkou. Nenechejme se jím proto zlákat a nedejme se opít jeho lákadly.

وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا لَعِبٌ وَلَهْوٌ ۖ وَلَلدَّارُ الْآخِرَةُ خَيْرٌ لِّلَّذِينَ يَتَّقُونَ ۗ أَفَلَا تَعْقِلُونَ ‎

Život pozemský není leč hra a zábava, však příbytek v životě budoucím je lepší pro ty, kdož jsou bohabojní. Což nikdy to nepochopíte?” (An’ám: 32)

إِنَّمَا مَثَلُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا كَمَاءٍ أَنزَلْنَاهُ مِنَ السَّمَاءِ فَاخْتَلَطَ بِهِ نَبَاتُ الْأَرْضِ مِمَّا يَأْكُلُ النَّاسُ وَالْأَنْعَامُ حَتَّىٰ إِذَا أَخَذَتِ الْأَرْضُ زُخْرُفَهَا وَازَّيَّنَتْ وَظَنَّ أَهْلُهَا أَنَّهُمْ قَادِرُونَ عَلَيْهَا أَتَاهَا أَمْرُنَا لَيْلًا أَوْ نَهَارًا فَجَعَلْنَاهَا حَصِيدًا كَأَن لَّمْ تَغْنَ بِالْأَمْسِ ۚ كَذَٰلِكَ نُفَصِّلُ الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Život pozemský se věru podobá vodě, kterou jsme seslali z nebe: mísí se s rostlinstvem země, jímž lidé a zvířata se živí. A když země se přioděje ozdobami svými a krásnou se stane, tu domnívají se její obyvatelé, že jsou vládci jejími; však zasáhne je rozkaz Náš v noci či ve dne a učiníme ji jako pole pokosené, tak jako by včera nebyla ani vzkvétala. A takto činíme znamení Svá srozumitelnými pro lid přemýšlivý.” (Júnus: 24)

Rychlost, s jakou dny ubíhají, je mimo naši představivost. Uháníme směrem ke konci našich životů. A nikdo neví, kde, kdy a jak přesně skončí. Udělali jsme toho dost, abychom mohli bez obav stanout na onom světě před Tváří Boží? A jakým přesně činem svou pouť na tomto světě završíme? Bude náš konec šťastný? Pak jednou anděl smrt odejme naše duše, abychom pak mohli být vzkříšeni.

A o tomto momentu Vznešený Alláh praví:

وَقِفُوهُمْ ۖ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ ‎﴿٢٤﴾‏ مَا لَكُمْ لَا تَنَاصَرُونَ ‎﴿٢٥﴾‏ بَلْ هُمُ الْيَوْمَ مُسْتَسْلِمُونَ

Pak zastavte je, neb vyslýcháni budou! “Co je s vámi, že nepomáháte si navzájem?” Naopak, oni se dnes Bohu vzdávají …” (Sáffát:24-26)

Tak, jako se k nám Alláh může smilovat a být vůči nám blahosklonný, může nás i potrestat a seslat na nás svůj hněv. Nechť nás neobalamutí to, že se nám teď a tady daří dobře!

Vznešený totiž praví:

وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِم مَّا تَرَكَ عَلَيْهَا مِن دَابَّةٍ وَلَٰكِن يُؤَخِّرُهُمْ إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى ۖ فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً ۖ وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ

Kdyby Bůh trestal lidi za nespravedlnost jejich, nezůstal by na zemi tvor živý, avšak On dává jim odklad do lhůty stanovené; a až vyprší lhůta jejich, nezadrží ji ni o hodinu ani ji neuspíší.” (Nahl: 61)

Pokud se někomu daří dobře navzdory tomu, že neplní své povinnosti vůči Alláhu, překračuje jím stanovené zákazy a lhostejně ignoruje Boží Zákon, znamená to, že upadl do léčky a je namístě, aby se obával Božího trestu:

وَكَذَٰلِكَ أَخْذُ رَبِّكَ إِذَا أَخَذَ الْقُرَىٰ وَهِيَ ظَالِمَةٌ ۚ إِنَّ أَخْذَهُ أَلِيمٌ شَدِيدٌ

Takový je zásah Pána tvého, když města zasahuje, jež nespravedlivá jsou. A zásah Jeho věru bolestný je a prudký!” (Húd: 102)

Na tomto světě je jisté jen jedno jediné – tak jako tak pomine, dříve co později. Ale věčnou zůstane otázka, co potom? Jaký bude náš konec? Jak dopadneme u zúčtování našich skutků, kdy se ani ten nejdrobnější čin neopomene? Budeme úspěšní či nikoli?

Vznešený Alláh tento moment barvitě přibližuje těmito slovy:

وَوُضِعَ الْكِتَابُ فَتَرَى الْمُجْرِمِينَ مُشْفِقِينَ مِمَّا فِيهِ وَيَقُولُونَ يَا وَيْلَتَنَا مَالِ هَٰذَا الْكِتَابِ لَا يُغَادِرُ صَغِيرَةً وَلَا كَبِيرَةً إِلَّا أَحْصَاهَا ۚ وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا ۗ وَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ أَحَدًا

A předložena bude Kniha každého a uvidíš provinilé v obavách z toho, co v ní je obsaženo. A řeknou:,, Běda nám, co je to za knihu, že ani malé, ani velké skutky zaznamenat neopominula?” A naleznou před sebou vše, co dělali, a neošidí Pán tvůj z nich jediného.” (Kehf: 49)

Jak můžeme ignorovat své povinnosti a překračovat zákazy, jak můžeme přespávat své modlitby ranní a nedodržovat ty ostatní přes den, když víme, že se k nám smrt blíží a náš hrob už na nás čeká?

Vznešený Alláh nás varuje:

أَفَمَن كَانَ مُؤْمِنًا كَمَن كَانَ فَاسِقًا ۚ لَّا يَسْتَوُونَ ‎﴿١٨﴾‏ أَمَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَىٰ نُزُلًا بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ‎﴿١٩﴾‏ وَأَمَّا الَّذِينَ فَسَقُوا فَمَأْوَاهُمُ النَّارُ ۖ كُلَّمَا أَرَادُوا أَن يَخْرُجُوا مِنْهَا أُعِيدُوا فِيهَا وَقِيلَ لَهُمْ ذُوقُوا عَذَابَ النَّارِ الَّذِي كُنتُم بِهِ تُكَذِّبُونَ

Cožpak je věřící roven tomu, kdo je hanebník? Ne, ti rovni si nebudou. Pro ty, kdož uvěřili a zbožné skutky konali, pro ty jsou určeny zahrady útulku jako příbytek za to, co činili, však těm, kdož nepravosti páchali, těm oheň bude útočištěm. A kdykoliv budou chtít z něho odejít, budou v něj navráceni a řečeno jim bude: “Ochutnejte trest ohnivý, jejž za vylhaný jste měli!” (Sedžda 18-20)

Napravme se proto nyní, už teď, protože vůbec nevíme, zda tu budeme sedět i napřesrok. Zatím stále máme příležitost.

‘Abdulláh ibn ‘Abbás رضي الله عنهما si zapomatoval tuto radu Posla Božího صلى الله عليه وسلم:

اغْتَنِمْ خَمْسًا قبلَ خَمْسٍ: شَبابَكَ قبلَ هِرَمِكَ، وصِحَّتَكَ قبلَ سَقَمِكَ، وغِناكَ قبلَ فَقْرِكَ، وفَراغَكَ قبلَ شُغْلِكَ، وحَياتَكَ قبلَ مَوْتِكَ .

Využij jedněch pět dříve, než nadejde pět dalších. Tvé mládí před tvou starobou, tvé zdraví před tvou chorobou, tvůj blahobyt před tvou nouzí, tvé volno před tvou zaměstnaností a tvůj život před tvou smrtí.1

(…)

Služebníci Boží!

Kdo z nás je zdravého rozumu a čistého srdce, ten se této další příležitosti chopí a nepromarní ji, tak jako bylo promarněno mnoho podobných uplynulých příležitostí. Všichni si společně řekněmě: Teď už ne! Sáhněme si sami do svého svědomí, každý nejlépe víme, kde jsou naše slabé stránky.

Nebuďme jako ti, které popisuje následující koránský verš:

وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

Nebuďte jako ti, kdož zapomněli na Boha a jimž On dal zapomenout na sebe samé – a toto jsou věru hanebníci.” (Hašr: 19)

Takoví promrhali svůj život, jim stanovený čas a všechny další dary, kterými je Alláh na tomto světě zahrnul. Odvrátili se od Něj a od Jeho nároků, které neplnili.

Proto účtujte sami se sebou! Tak jako pravil Omar ibnu l-Chattáb رضي الله عنه: “Účtujte sami se sebou, dříve než vám bude účtováno. Važte své činy dříve, než budou váženy. Věru nejlehčí zúčtování bude zítra mít ten, kdo účtuje sám se sebou ještě dnes!2

Postavte na váhu spravedlivých předpisů islámu i každičké jedno slovo, které pronesete! Vždyť Vznešený Alláh varuje:

‏ مَّا يَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ

A člověk nevyřkne slovo jediné, aniž je vedle něho připraven dohlížitel.” (Káf: 18)

Pamatujte na Soudný Den, který Alláh popisuje Svými slovy:

يَوْمَئِذٍ تُعْرَضُونَ لَا تَخْفَىٰ مِنكُمْ خَافِيَةٌ

V ten den předvedeni budete a nezůstane u vás skryto nic tajného.” (Hákka: 18)

A nezapomeňte, co Alláh říká o Sobě:

لِّلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۗ وَإِن تُبْدُوا مَا فِي أَنفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحَاسِبْكُم بِهِ اللَّهُ ۖ فَيَغْفِرُ لِمَن يَشَاءُ وَيُعَذِّبُ مَن يَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Bohu náleží vše, co na nebesích je i na zemi. A ať již dáváte najevo to, co je v duších vašich, či to skrýváte, Bůh požádá vás o počet z toho. On odpustí, komu bude chtít, a potrestá toho, koho bude chtít – On nade všemi věcmi je mocný.” (Bekara: 284)

Prosíme Alláha, aby nás učinil lepšími ještě dnes, abychom byli blaženějšími zítra. Ó Bože, přijmi naše Pokání, my se k tobě kajícně obracíme, odpusť nám naše hříchy, chyby a přešlapy, přijmi to málo dobrých činů, které pro potěchu Tvé Tváře vykonáváme, uveď nás do zahrad Ráje a spas nás před trestem Ohně pekelného! Ámín!

  1. Zaznamenali Ibn Abi d-Dunjá v Kesru l-amel, hadís č. 111; al-Hákim v Mustedreku, hadís č. 7846; a al-Bejhekí v Šu’abu l-ímán, hadís č. 10248. Jako sahíh ho doložil al-Albání v Sahíhu t-Terghíbi we t-terhíb, hadís č. 3355.
  2. Zaznamenal al-Asbahání v Achbáru l-Asbahán, podání č. 198.