Ohledně kouření vodní dýmky

gray hookah

OTÁZKA: Jaký je názor islámu na kouření vodní dýmky, pokud se z ní kouří pouze tabák a nikoli konopí?

ODPOVĚĎ:

OTÁZKA: Jaký je názor islámu na kouření vodní dýmky, pokud se z ní kouří pouze tabák a nikoli konopí?

ODPOVĚĎ:

Kouřit vodní dýmku (arab. شيشة šíša) [1] i tabák všeobecně, je zakázáno ve všech podobách konzumace, kvůli škodlivým následkům pro organizmus, které jsou dobře známy profesionálům a odborníkům v medicíně. Alláh muslimům zakázal požívat škodlivé látky. Proto je povinností těch, kteří vodní dýmky užívají, aby toho zanechali a vyvarovali se jich.

Vznešený Alláh přikazuje Svému Prorokovi صلى الله عليه و سلم, aby řekl:

يَسْـَٔلُونَكَ مَاذَآ أُحِلَّ لَهُمْ ۖ قُلْ أُحِلَّ لَكُمُ ٱلطَّيِّبَـٰتُ ۙ وَمَا عَلَّمْتُم مِّنَ ٱلْجَوَارِحِ مُكَلِّبِينَ تُعَلِّمُونَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَكُمُ ٱللَّـهُ ۖ فَكُلُوا۟ مِمَّآ أَمْسَكْنَ عَلَيْكُمْ وَٱذْكُرُوا۟ ٱسْمَ ٱللَّـهِ عَلَيْهِ ۖ وَٱتَّقُوا۟ ٱللَّـهَ ۚ إِنَّ ٱللَّـهَ سَرِيعُ ٱلْحِسَابِ

A ptají se tě, co je jim tedy dovoleno. Rci: “Jsou vám dovoleny výtečné pokrmy a to, co pro vás ukořistila dravá zvířata, jež jste vycvičili jako psy tak, jak vás tomu naučil Bůh. A pojídejte z toho, co pro vás ukořistila, a vyslovte nad tím jméno Boží a buďte bohabojní. A Bůh věru je rychlý v účtování. (Máida: 4)

Na jiném místě Alláh popisuje Svého Proroka صلى الله عليه و سلم a říká o něm a jeho vztahu k jeho následovníkům:

يَأْمُرُهُم بِٱلْمَعْرُوفِ وَيَنْهَىٰهُمْ عَنِ ٱلْمُنكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ ٱلطَّيِّبَـٰتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ ٱلْخَبَـٰٓئِثَ

přikazuje jim vhodné a zakazuje zavrženíhodné, dovoluje jim pokrmy výtečné a zakazuje jim škodlivé (A’ráf: 157)

Je nutné zmínit, že všechny druhy kouření, včetně vodních dýmek, jsou považovány za zlo, za něco, co je pro lidstvo škodlivé. Proto jsou zakázané shodně textuálnímu znění obou citovaných veršů a dalších podobných veršů stejného významu.

Prosíme Alláha, aby vedl muslimy k tomu, co v sobě zahrnuje to, co je pro ně dobré a co vede k jejich spáse. Prosíme Ho, aby je ochránil před vším, co jim škodí na tomto životě i na onom světě. Věru On je nejlepší a nejpřednější, aby byl o cokoli žádán.

Odpovídal: šejch ‘Abdul’azíz ibn ‘Abdilláh ibn Báz

Zdroj: Medžmú’u l-fetáwá we makálát, 23/52.

__________________________________________________________________

[1] Známá také i pod jiným arabským názvem أرجيلة ardžíla, případně tur. nargile, per. قلیان kalján, anebo urd. حقّہ hukká.