Vstříc konci Ramadánu

During Arbaeen Walking

بسم الله الرحمان الرحيم

Chvála Alláhu, jen Jeho uctíváme a jen jeho o pomoc a o vedení správnou cestou žádáme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha Jediného, který nemá společníka a dosvědčuji, že Muhammed صلى الله عليه و سلم je jeho služebníkem a poslem, pravdomluvným a důvěryhodným. Vybízejme sebe i druhé k bohabojnosti, dodržování všech pilířů islámu, náboženských povinností a ubírejme se přímou a správnou cestou. Věru nejlepším slovem je slovo Boží, nejlepším vedením cesta Jeho milovaného Muhammeda a nejhorší věcí jsou inovace vnesené do náboženství, protože každá novota je zhoubnou inovací a každá zhoubná inovace končí v Pekelném Ohni.

Alláh Vznešený pravil:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا

Lidé, bojte se Pána svého, jenž stvořil vás z bytosti jediné a stvořil z ní manželku její a rozmnožil je oba v množství velké mužů i žen. A bojte se Boha, v Jehož jménu se vzájemně prosíte, a dbejte na pravidla o pokrevních svazcích, neboť Bůh zajisté nad vámi je pozorovatelem.” (Nisá´: 1)

Milí bratři v islámu!

Vznešený Alláh přísahá:

وَالْكِتَابِ الْمُبِينِ ‎﴿٢﴾‏ إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ ۚ إِنَّا كُنَّا مُنذِرِينَ ‎﴿٣﴾‏ فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ ‎﴿٤﴾‏ أَمْرًا مِّنْ عِندِنَا ۚ ﴾‏

Při Písmu jasném! Věru seslali jsme je, abychom byli varovateli, v noci požehnané, v níž jsou rozdělována všechna zjevení moudrá podle rozkazu od Nás vycházejícího. A My věru jsme těmi, kdo posly vysílají jako milosrdenství od Pána tvého, a On slyšící je a vševědoucí.“ (Duchchán: 2-6)

V posledních zbývajících nocích nepřestávejme hledat právě tuto noc, Noc úradku (arab. ليلة القدر lejletu l-kadr).

Abú Hurejra رضي الله عنه vyprávěl, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم řekl:

مَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ

Kdo se promodlí Noc úradku s vírou a touhou po odměně, tomu budou odpuštěny předcházející hříchy.1

Matka věřících ‘Áiša رضي الله عنها vyprávěla, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم přikázal:

تَحَرَّوْا لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ

Hledejte Noc úradku v posledních desíti nocích Ramadánu.2

Či podle Ibn ‘Abbásova رضي الله عنهما podání:

لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي تَاسِعَةٍ تَبْقَى، فِي سَابِعَةٍ تَبْقَى، فِي خَامِسَةٍ تَبْقَى ‏

Hledejte Noc úradku devátou, sedmou či pátou noc do konce.3

Tj. snažte se nalézt ji a věnujte se uctívání po všechny tyto noci. Tuto noc je důležité strávit modlitbami, prosbami, vzpomínáním Alláha, recitací Koránu a dalšími podobami uctívání.

Věřící! Ramadán už skoro uplynul a do jeho konce mnoho nezbývá.

Matka věřících ‘Áiša رضي الله عنها vyprávěla, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم se oddával během posledních deseti dní Ramadánu uctívání tak usilovně, jako to nečinil nikdy jindy v roce.4

Kdo strávil letošní Ramadán upřímným uctíváním a úsilím přiblížit se Vznešenému Alláhu, ať ve svém úsilí nepoleví. A kdo se během něj dopustil nedostatků, ať se kaje a skončí tento měsíc lépe, než začal.

(…)

Služebníci Boží!

Vznešený Alláh hovoří ve verši o půstu a počtu postních dní:

وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَىٰ مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ‎

Dodržujte plně tento počet a velebte Boha za to, že správně vás vede – snad budete vděční!“ (Bekara: 185)

Nezapomeňte, že Vznešený Alláh předepsal při konci Ramadánu dva důležité způsoby uctívání – zekátu l-fitr a sváteční modlitbu provázenou tekbíry.

‘Abdulláh ibn Omar رضي الله عنهما vyprávěl, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم předepsal milodar زكاة الفطر zekátu l-fitr na konci Ramadánu, jeden sá’a datlí či ječmene za každého jednoho muslima, ať už svobodného či otroka, muže či ženu, mladého či starého.5 Očistěte jím tedy svůj půst, usilujte skrze něj o Boží blízkost a sdílejte radost z přicházejícího svátku s těmi méně šťastnými!

Umm ‘Atíja vyprávěla: „Bylo nám nařízeno vyjít v den svátků ven a vzít s sebou z domů dokonce i panny a menstruující ženy, aby i ony stály za muži a opakovaly s nimi tekbír, vzývaly s nimi Alláha a doufaly v požehnání toho dne a v očištění se od hříchů.6 Tento tekbír začíná od konce ranní modlitby svátečního dne až do sváteční modlitby. Má být opakován v domácnostech, mešitách i na modlitebním shromáždění.

Před odchodem na sváteční modlitbu je sunna se nasnídat, alespoň trochou datlí, kterých by měl podle praxe Posla Božího صلى الله عليه وسلم být lichý počet.7 Člověk se má také před sváteční modlitbou okoupat, navonět, obléknout si ty nejlepší šaty a odejít na místo modlitebny, které má být jinde než běžně v mešitě.

Prosíme Alláha, aby přijal naše uctívání, očistil nás od hříchů, přiblížil nás k Sobě a pozvedl nás ve stupních Ráje. Ámín!

  1. Muttefekun ‘alejhi. Zaznamenali al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 1901; a Muslim v Sahíhu, hadís č. 760.
  2. Muttefekun ‘alejhi. Zaznamenali al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 2020; a Muslim v Sahíhu, hadís č. 1169.
  3. Zaznamenal al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 2021.
  4. Zaznamenal Muslim v Sahíhu, hadís č. 1175.
  5. Zaznamenal Muslim v Sahíhu, hadís č. 984.
  6. Zaznamenal al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 971.
  7. Tak uvádí al-Buchárí od Anase ibn Málika رضي الله عنه v Sahíhu, hadís č. 953.