Co je to wahhábizmus?

Logo XXL

 OTÁZKA: Co je to wahhábizmus? A proč ho Saúdská Arábie propaguje když nikde jinde není? Je to ten pravý islám?
ODPOVĚĎ:

 OTÁZKA: Co je to wahhábizmus? A proč ho Saúdská Arábie propaguje když nikde jinde není? Je to ten pravý islám?
ODPOVĚĎ:
Ve skutečnosti snad ani žádný wahhábizmus de facto neexistuje. Co se týče samého tohoto pojmu, jde o nepochopený orientalistický konstrukt a původně posměšný název, který vymysleli kritici imáma a obnovitele víry Muhammeda ibn Abdulwehhába at-Temímího a západní autoři jej přijali bez hlubšího kritického zhodnocení.
Není to žádná sekta, ani žádný nový islámský směr. Šejch Ibn Abdulwehháb hlásal návrat ke kořenům víra a k čistým islámských zdrojům – ke Koránu a Sunně. Odmítal uctívání model, svatých a hrobů, brojil proti omezenému využívání idžtihádu a k fanatizmu na základě islámsko-právních škol (mezhebů). Odmítal veškeré nově vymyšlené interpretace víry a snažil se o návrat k pochopení islámu, jak jej hlásal Posel Boží, mír a požehnání s ním, a jeho druhové, nechť je s nimi Alláh spokojen.
Na odkaz Ibn Abdulwehhába se neodvolává jen první království Saúdské Arábie a následně i moderní KSA, jakožto její nástupnický stát, ale i např. stát Katar.
Podobně smýšlející lidé mají silné zastoupení ve všech zemích Zálivu a najdeme je i v okolních, blízkých i vzdálených oblastech islámského světa, mezi Araby i mezi jinými národy, dokonce i těmi evropskými.