Fetwa stálé rady pro fetáwá v Saúdské Arábii ohledně svátků nevěřících

Logo XXL

 Stálá komise pro fetwy v čele se šejchem ‘Abdul‘azízem ibn Bázem byla tázána na předpis účasti muslimů při organizaci oslav nevěřících svátků, předpis samé účasti, gratulací a slavení. Odpověděla:

 Stálá komise pro fetwy v čele se šejchem ‘Abdul‘azízem ibn Bázem byla tázána na předpis účasti muslimů při organizaci oslav nevěřících svátků, předpis samé účasti, gratulací a slavení. Odpověděla:

Není dovoleno muslimům nijak se účastnit oslav svátků nevěřících a organizovat je, i kdyby tak činili někteří lidé, kteří se připisují šarí’atské znalosti. Sám tento čin, tedy účast muslimů na podobných oslavách, působí zvětšení spolupachatelů hříchu.
Není také dovoleno gratulovat k těmto svátkům, neboť to ukazuje na spolupráci v hřešení a toto je muslimům také přísně zakázáno.
 
Alláh říká:
وَلَاتَعَاوَنُواعَلَىالْإِثِْموَالْعُدْوَانِۖوَاتقَُّوااللَّهۚ إِنَّاللَّهَشَدِيدُالْعِقَابِ
A nepomáhejte si k hříchu a nenávisti. Buďte bohabojní, vždyť Bůh je přísný v trestání svém. (Máida:2)
 
Gratulovat jim k jejich svátkům je také znakem k nepřijatelné náklonnosti k nim a spokojenosti s jejich nevírou. Vše to je zakázáno. Naopak je muslimům přikázáno, aby nevěřícím v jejich nevíře oponovali, protože oni připisují Alláhu společníky, družku a syna – a Alláh je vysoko nad tím, co mu připisují.
 
Alláh pravil:
لا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءَهُمْ أَوْ أَبْنَاءَهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُولَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الإيمَانَ وَأَيَّدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْهُ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الأنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ أُولَئِكَ حِزْبُ اللَّهِ أَلا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
Nenalezneš žádné lidi, věřící v Boha a v den poslední, přátelit se s těmi, kdož se protiví Bohu a poslu Jeho, byť to byli otcové jejich či synové jejich anebo bratři jejich či rod jejich. Do srdcí těchto vepsal Bůh víru a podpořil je duchem od Něho pocházejícím. A uvede je do zahrad, pod nimiž řeky tekou a v nichž nesmrtelní budou. Bůh nalezl v nich zalíbení a oni nalezli zalíbeni v Něm – a tito tvoří stranu Boží! A což nebudou ti, kdož ke straně Boží patří, blažení? (Mudžádela:22)
 
A také:
قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآءُ مِنْكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاءُ أَبَدًا حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ
Vždyť máte nyní příklad překrásný v Abrahamovi a v těch, kdož byli s ním, když pravili lidu svému: „My nemáme odpovědnost za vás a za to, co místo Boha ctíte; my se vás zříkáme a propuklo mezi námi a vámi nepřátelství a nenávist až navěky, dokud neuvěříte v Boha jediného!“ (Mumtehina: 4).
 
A od Alláha jest vedení a směřování správné, mír budiž s Božím Poslem Muhammedem, jeho rodem, jeho společníky a následovníky až do dne soudu.
 
Zdroj: Fetwa Stálé komise pro fetáwá v Království Saúdské Arábie, č. 3/435.
Redakčně kráceno