Několik rad pro toho, koho půst bude letos prvním v jeho životě

Logo XXL

OTÁZKA: Zanedlouho začíná ramadán. Co doporučujete člověku, který se bude letos v Ramadánu poprvé postit? Jak má postupovat, aby zvládl vydržet půst celý měsíc až do konce?

ODPOVĚĎ:

OTÁZKA: Zanedlouho začíná ramadán. Co doporučujete člověku, který se bude letos v Ramadánu poprvé postit? Jak má postupovat, aby zvládl vydržet půst celý měsíc až do konce?

ODPOVĚĎ:

Všechno je jednou v životě poprvé. Zlomovým okamžikem pro nového muslima je i jeho první povinný ramadánský půst. Jako u všech náboženských povinností, na které si musí nový muslim zvyknout, je i při půstu hlavně třeba výdrže a vnitřní síly přesvědčení.

Půst je jedna velká škola a duchovní cvičení k sebe zdokonalení a získání bohabojnosti a neochvějnosti. Člověk si přes den během posvátného měsíce odpírá i to, co je dovoleno, aby se vycvičil v tom, jak snáze odolat zakázanému ve svém běžném životě. Cvičí se v trpělivosti a záměrně ze své vlastní vůle podstupuje nepohodlí, aby dokázal snášet rány osudu a nepříjemnosti, které mu připravuje život. A v neposlední řadě alespoň vzdáleně zakouší to, co je denním chlebem těch méně šťastných na tomto světě, aby byl citlivější, soucitnější a připravenější pomáhat lidem v nouzi.

Ramadánský půst není nic nadlidského, postí se stovky milionů jiných lidí, zdržují se od úsvitu do západu slunce jídla, pití a pohlavního života a činí tak celý život a bez jakýchkoli následků na zdraví. Od mládeže až po starce, od těch nejbohatších až po ty nejchudobnější. Není na něm nic, kvůli čemu byste ho nemohli zvládnout zrovna tak i vy.

Tomu, kdo se bude letos postit poprvé, bych doporučil několik věcí:

1. Soustřeďte se na to, co vás poutá k Jedinému Bohu a vystřídejte se všeho, co vás v tomto svém vztahu s Ním vyrušuje. Pokud to lze, odstraňte vše takové z dohledu. Zaměstnejte se četbou Koránu (byť i jen překladu jeho významů), hadísů, náboženských textů a literatury pojednávající o tematice víry. Omezte sociální sítě, nepřepínejte své síly v zaměstnání, dokud to není nevyhnutelně nutné, dbejte na duševní pohodu a vyrovnanost a nenechte se ničím rozčílit. Pokud možno, vyhněte se přes den místům a akcím, na kterých se jí a pije. A už vůbec nemyslete na to, kolik moc času ještě zbývá do okamžiku přerušení půstu.

2. Po celý čas, kdy máte dovoleno jíst a pít, myslete na pitný režim. Nepijte nárazově, ale rozplánujte si konzumaci tekutin vhodným způsobem podle času, který máte k dispozici. Nejsou vhodné slazené nápoje a cokoli, co probouzí pocit žízně (jako např. velmi silná káva). Jezte střídmě a raději několikrát v menších dávkách.

3. Přerušujte i začínejte půst datlemi zapíjenými mlékem nebo vodou. Působí blahodárně na zažívání a obzvláště v případě postícího se. Na večeři po západu slunce jezte spíš jen lehká jídla a nic, co příliš zatěžuje žaludek. Hlavní jídlo je postní snídaně, tam můžete zkonzumovat cokoli hutnějšího, kaloričtějšího a energeticky bohatšího. Nezanedbávejte ji a nepřespávejte ji. Právě ona vám dodá sil na celý postní den, s jejichž pomocí vydržíte až do večera.

4. Družte se s lidmi, kteří se postí a zažijte jedinečné okamžiky iftáru, tedy společného přerušení půstu a společné postní večeře i suhúru – zahájení půstu a postní snídaně i neopakovatelnou atmosféru ramadánských chvil. Ostatní postící vás také podpoří, když budete ztrácet na trpělivosti, silách a motivaci.

5. Připravte se na to, že budete relativně méně spát. Proto, pokud můžete, dopřejte si přes den malou siestu. Stačí 20 minut. Prvních pár dní (2-5) vás bude možná bolet hlava a budete se cítit nesví. Tělo si bude zvykat na nový režim a bude se čistit od toxinů. Nenechte se tím odradit a buďte s tím srozuměni. Je to úplně normální a stává se to v podstatě každému. Potom tyto pocity přejdou a budete se cítit naopak velmi lehce a svěže. Jde jen o to učinit první krok a překonat ten začátek, který je vždy nejtěžší.

Uvidíte sami, že Ramadán není žádná nepřekonatelná překážka, kterou nejde zdolat. Až svůj první celoměsíční půst zvládnete, uvědomíte si, že máte tolik vnitřní síly a houževnatosti, kolik jste si nikdy nemysleli, že vůbec můžete mít.

Prosím Všemohoucího Alláha, aby Vás upevnil, dal Vám sílu, výdrž a trpělivost. Ámín.

Odpovídal: Alí Větrovec