Poznej svého nepřítele

Logo XXL

 بسماللهالرحمنالرحيم

 بسماللهالرحمنالرحيم

Chvála Alláhu, požehnání a mír Jeho Poslu.
 
Kdo je vlastně přítelem člověka a kdo je vlastně jeho nepřítelem? Co o tom říká Korán? Kdo je podle něj největším nepřítelem muslima a člověka vůbec?
 
Od nepaměti a tím spíše v dnešní době se člověk musí chránit před svými nepřáteli, se kterými se střetává. Snaží se rozpoznat, kdo chce pro něj dobré a kdo mu usiluje učinit zlo. Na základě toho si člověk sám určuje pravidla svého jednání.
 
Jenže lidé se zaobírají podružnostmi a uniká jim to podstatné. Islám učí člověka být bdělého srdce, i když jeho oči spí.
 
Korán, protože přináší radostné i smutné zvěsti, upozorňuje a předkládá směrnice, je člověku přítelem, dokonce nejlepším, neboť svého druha nikdy nenechá na holičkách vstříc bezvýchodné situaci. Korán také přináší jasnou definici toho, kdo je nám otevřeně nepřítelem, kdo si přeje nás zničit a svést z pravé cesty. Také upozorňuje, abychom jej nenásledovali a nedružili se s ním.
 
Podívejme se nyní, kdo je podle islámu tím pravým a hlavním nepřítelem lidstva jako takového. Korán uvádí, kdo je pravým nepřítelem lidstva na 19 místech.
 
Všemohoucí praví:
 
يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُوا مِمَّا فِي الأرْضِ حَلالا طَيِّبًا وَلا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ
Lidé, jezte dovolené a dobré z toho, co na zemi je, a nenásledujte stopy satanovy, vždyť on vaším nepřítelem je zjevným! (Bekara:168)
 
كُلُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ وَلا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ
Pojídejte z toho, co vám Bůh uštědřil, a nechoďte ve stopách satana, jenž pro vás je nepřítelem zjevným! (An’ám:142)
 
Tedy prvním a nejzákeřnějším nepřítelem, před kterým je třeba se chránit a kterého stopy nelze nikdy následovat, je prokletý šejtán. Kdo činí to, co popisuje koránský verš, následuje jeho stopy. Přemýšlej, drahý bratře, nad tímto veršem a zamysli se nad tím, co jíš, co piješ, do čeho se oblékáš – je původ toho čistý a povolený a z čestně, povoleným způsobem vydělaných peněz? Přemýšlej, kam jdeš, kdo je tvůj vzor, s kým se přátelíš a koho vůbec posloucháš – svého Stvořitele, nebo prokletého šejtána?
 
Vznešený Alláh naopak praví:
 
وَمَنْ يَتَبَدَّلِ الْكُفْرَ بِالإيمَانِ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاءَ السَّبِيلِ
Ten, kdo víru zaměňuje nevírou, ten zbloudil z cesty rovné. (Bekara:108)
 
Korán je nejlepší přítel a dává rady! Neupínejme se příliš k tomuto pomíjivému světu, nehašteřme se o něj a neskrbleme a nehromaďme si pro sebe jeho dobro a bohatství. Kdo nás ponouká k tomu, abychom to činili? Šejtán. A není snad náš nepřítel? Proč tedy neudělovat z toho, čím nás Alláh obdařil?
 
Na dalším místě Alláh praví:
 
إِنَّمَا ذَلِكُمُ الشَّيْطَانُ يُخَوِّفُ أَوْلِيَاءَهُ فَلا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ
Hle, toto je satan, který často vám nahání strach svými přáteli, však nebojte se jich, nýbrž bojte se Mne, jste-li věřící. (Álu ‘Imrán:175)
 
Strach je lidskou vlastností, která může zachránit život. Ale pokud je namířen proti čemukoli jinému, nežli Alláhu a jeho trestu, je naprosto iracionální. Odkud pochází takový slabošský strach? Od šejtána. Plaší člověka, vyhrožuje mu imaginárními hrozbami a zastrašuje jej tak dlouho, dokud se mu nepodvolí. 
Na dalším místě říká Alláh:
 
وَالَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ رِئَاءَ النَّاسِ وَلا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلا بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَمَنْ يَكُنِ الشَّيْطَانُ لَهُ قَرِينًا فَسَاءَ قَرِينًا
A nemiluje ty, kdož rozdávají ze svého jmění na odiv lidem a nevěří ani v Boha, ani v soudný den. A ten, jemuž je satan přítelem, ten špatného má přítele! (Nisá´:38)
 
Toto je odkaz všem, kteří utrácejí za vše možné, ale nikoli na cestě islámu a navíc se vychloubají svým mamonem, neznajíce, že jsou ve skutečnosti bankrotující žebráci. Alláh nás chraň, abychom nebyli šejtanovými přáteli.
 
Alláh dále pravil o boji proti šiřitelům zla:
 
الَّذِينَ آمَنُوا يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُوا يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُوا أَوْلِيَاءَ الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا
Ti, kdož uvěřili, bojují na stezce Boží, a ti, kdož neuvěřili, bojují na stezce Tághúta. Bojujte proti přátelům satanovým, vždyť slabé jsou proti vám úklady satanovy! (Nisá´:76)
 
Na jiném místě přímo citoval šejtanova slova:
 
وَقَالَ لأتَّخِذَنَّ مِنْ عِبَادِكَ نَصِيبًا مَفْرُوضًاوَلأضِلَّنَّهُمْ وَلأمَنِّيَنَّهُمْ وَلآمُرَنَّهُمْ فَلَيُبَتِّكُنَّ آذَانَ الأنْعَامِ وَلآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ وَمَنْ يَتَّخِذِ الشَّيْطَانَ وَلِيًّا مِنْ دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ
خُسْرَانًا مُبِينًا يَعِدُهُمْ وَيُمَنِّيهِمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلا غُرُورًا
I řekl satan: „Věru si vezmu určitou část ze služebníků Tvých a dám jim zbloudit a vzbudím v nich vášně a nařídím jim, aby uřezávali uši dobytku, a nařídím jim, aby hyzdili stvoření Boží!“ Ten, kdo si bere satana jako ochránce místo Boha, ten utrpí ztrátu zjevnou. On jim slibuje a vášně v nich vzbuzuje, avšak to, co jim slibuje satan, není leč klam.  (Nisá´:118-120)
 
Pohleď, jak nepřítel odkryl sám sebe! Jenže mnozí jej stále ještě jako nepřítele nevidí a i nadále se s ním spolčují a poslouchají, co jim namlouvá. Nejsou spokojeni s Božím předurčením a s tím, co jim Bůh dává. Mění stvoření Boží, ne dobytek nařezáváním uší jako kdysi, ale dokonce sami sebe, chtějí být někým jiným, než ve skutečnosti jsou, zohyzďují svůj zjev a někteří dokonce nechtějí být tím pohlavím, kterým jsou.
 
Vznešený dále praví:
 
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأنْصَابُ وَالأزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
Vy, kteří věříte! Víno, hra majsir, obětní kameny a vrhání losů šípy jsou věru věci hnusné z díla satanova. Vystříhejte se toho – a možná, že budete blaženi. (Máida:90)
 
Kdo se vydá po této cestě, nepochybně a nevyhnutelně bude pod vlivem šejtána. A šejtán je nepřítel.
Alláh přikazuje šejtána neposlouchat, neboť on byl důvodem vyhnání z ráje:
 
وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لآدَمَ فَسَجَدُوا إِلا إِبْلِيسَ لَمْ يَكُنْ مِنَ السَّاجِدِينَ قَالَ مَا مَنَعَكَ أَلا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنِي مِنْ نَارٍ وَخَلَقْتَهُ مِنْ
طِينٍ قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَنْ تَتَكَبَّرَ فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ قَالَ أَنْظِرْنِي إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ قَالَ إِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرِينَ قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لأقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ ثُمَّ لآتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَيْمَانِهِمْ وَعَنْ شَمَائِلِهِمْ وَلا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُومًا مَدْحُورًا لَمَنْ تَبِعَكَ مِنْهُمْ لأمْلأنَّ جَهَنَّمَ مِنْكُمْ أَجْمَعِينَ
A vskutku jsme vás stvořili a potom jsme vám podobu dali a posléze jsme k andělům pravili: „Padněte na zem před Adamem!“ A padli všichni před ním kromě Iblíse, jenž nebyl mezi těmi, kdož se klaněli. Pravil Bůh: „Co ti zabránilo, abys padl, když jsem ti to poručil?“ Odpověděl: „Já lepší jsem než on, mne z ohně jsi stvořil, jeho však jen z hlíny.“ Pravil Bůh: „Sestup odsud, neboť ti nepřísluší, aby ses zde pyšným ukazoval! Odejdi, neboť věru budeš z opovržených!“ Řekl Iblís: „Popřej mi odklad až do dne, kdy budou vzkříšeni!“ Pravil Bůh: „Budiž tedy mezi těmi, jimž odklad je dán!“ Řekl Iblís: „Za to, žes mne odvrhl, budu věru na ně číhat na přímé stezce Tvé a pak je budu pokoušet zepředu i zezadu, zprava i zleva, takže většinu z nich shledáš nevděčnými!“ Pravil Bůh: „Odejdi odsud zahanben a zavržen! Však těmi, kdož následovat tě budou, já věru peklo naplním všemi!  (A’ráf:11-18)
 
يَا بَنِي آدَمَ لا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ يَنْزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ
Synové Adamovi! Nechť vás nepokouší satan tak, jako způsobil odchod rodičů vašich z ráje, strhávaje z nich oděv, aby jim ukázal nahotu jejich! A dívá se na vás on i jeho spřeženci z místa, kde je nevidíte. A věru jsme učinili satany přáteli těch, kdož nevěří! (A’ráf:27)
 
Toto je výzva všem Adamovým potomkům poté, co praotec lidstva zakolísal a nechal se zlákat klamnými sliby svého nepřítele. Podívej se kolem sebe. Kdo se všechno koří před šejtánem, ač mu byl nařízen opak? Proto se hluboce zamysli nad následujícími verši a věz, že na pokání nikdy není pozdě. A šejtána neposlouchej:
 
وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
A kdykoliv tě bude znepokojovat svod satanův, hledej útočiště u Boha, vždyť On slyšící je i vševědoucí. (A’ráf:200)
 
Toto je ochrana proti šejtánovu vlivu, vůči které je on sám naprosto bezmocný. Proto se nenechej šejtánem svést. On tě opustí v nouzi největší, jako se stalo u Bedru:
 
وَإِذْ زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ وَقَالَ لا غَالِبَ لَكُمُ الْيَوْمَ مِنَ النَّاسِ وَإِنِّي جَارٌ لَكُمْ فَلَمَّا تَرَاءَتِ الْفِئَتَانِ نَكَصَ عَلَى عَقِبَيْهِ وَقَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِنْكُمْ إِنِّي أَرَى مَا لا تَرَوْنَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ وَاللَّهُ شَدِيدُ الْعِقَابِ
A hle, satan jim zkrášlil skutky jejich a řekl: „Dnes není mezi lidmi nikoho, kdo by vás porazil, a já jsem spojencem vaším!“ Když však obě vojska se octla na dohled, tu dal se na ústup a zvolal: „Já nejsem za vás odpovědný, neboť já věru vidím to, co vy nevidíte. Bojím se Boha, neboť Bůh strašný je ve svém trestání!“ (Anfál:48)
 
Šejtánovou snahou je zkrášlovat zlo a vykreslovat ho lepším. Svádí a pokouší najít si přátele a spojence. Kdo se jím stane, dojde zatracení:
 
وَقَالَ الشَّيْطَانُ لَمَّا قُضِيَ الأمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدْتُكُمْ فَأَخْلَفْتُكُمْ وَمَا كَانَ لِي عَلَيْكُمْ مِنْ سُلْطَانٍ إِلا أَنْ دَعَوْتُكُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِي فَلا تَلُومُونِي وَلُومُوا أَنْفُسَكُمْ مَا أَنَا بِمُصْرِخِكُمْ وَمَا أَنْتُمْ بِمُصْرِخِيَّ إِنِّي كَفَرْتُ بِمَا أَشْرَكْتُمُونِي مِنْ قَبْلُ إِنَّ الظَّالِمِينَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
A řekne satan, až věc bude rozhodnuta: „Bůh slib pravdivý vám přislíbil, já také jsem vám slib dal, ten však jsem nesplnil. Vždyť já nad vámi jsem neměl pravomoc nijakou, leda abych vás volal a vy mi odpověděli. Nečiňte mi kvůli tomu předhůzky, ale vyčítejte to sami sobě! Já vám nemohu pomoci a také vy mi nemůžete pomoci a zříkám se toho, že jste mě dříve k Bohu přidružovali.“ A pro nespravedlivé je věru přichystán trest bolestný (Ibráhím:22)
 
Proč to vůbec šejtán dělá? I on popře, že nad námi měl jakoukoli moc. Jen různými cestami lákal lidi ke zlu a ti jej sami následovali. Nechť z toho pak nikdo neviní nikoho jiného, nežli sebe sama.
 
Alláh přikázal Prorokovi صلى الله عليه و سلم:
 
وَقُلْ لِعِبَادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلإنْسَانِ عَدُوًّا مُبِينًا
Řekni služebníkům Mým, aby hovořili jen to, co nejlepší je. A satan věru rozsévá mezi vámi rozkol, vždyť satan člověku je zjevným nepřítelem. (Isrá´53)
 
Proto je třeba starat se jeden o druhého a dávat na sebe pozor, nikoli se urážet a nenávidět. Tím, kdo mezi nás chce vnést nenávist je jedině opět právě šejtán. Kolik je bratrů a sester kteří spolu nemluví? Kolik je rodičů a dětí, kteří jsou navzájem rozhádaní? Čí je to vina? Kdo za tím stojí?
Existuje věčný nepřítel, který je pramenem všeho zla. Ale vinni jsme my, protože následujeme jej a nikoli pravého přítele a průvodce životem, kterým je člověku Korán.
 
Alláh pravil šejtánovi:
 
وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِمْ بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِي الأمْوَالِ وَالأولادِ وَعِدْهُمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلا غُرُورًا
Sváděj tedy hlasem svým ty z nich, které můžeš, a zaútoč na ně jízdou svou i pěchotou, staň se společníkem majetku jejich i dětí a sliby jim čiň, vždyť sliby satanovy jsou jen šalbou pouhou. (Isrá´:64)
 
Co více posloucháme? Korán nebo hudbu? V čem hledáme potěchu? Proč se nekocháme nádherou recitace Koránu a ani jej vlastně nechceme poslouchat?
 
Alláh pravil:
 
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ وَمَنْ يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَوْلا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَكَا مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
Vy, kteří věříte! Nenásledujte kroky satanovy! Tomu, kdo následuje kroky satanovy, přikazuje on nestoudnost a věci zavrženíhodné. A kdyby nebylo laskavosti Boží vůči vám a milosrdenství Jeho, žádný z vás by se byl nikdy neočistil, avšak Bůh očišťuje, koho chce, a Bůh slyšící je i vševědoucí. (Núr:21)
 
Toto je příkaz nenásledovat stopy toho prokletého, který tak svádí a ponouká k rozvratu a zlu.
Alláh též přikázal:
 
إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا يَدْعُو حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِيرِ
Satan je věru vaším nepřítelem, proto jej pokládejte i vy za nepřítele svého! On volá k sobě přívržence své jen proto, aby stali se obyvateli plamene šlehajícího. (Fátir:6)
 
Toto je varování pro následovníky šejtána. Střežte se ho, nenechte se jím svést, zítra bude pozdě! Toto je poselství pro každého rozumného mezi námi.
 
Alláh připomíná:
 
أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَنْ لا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ
Což jsem vám v úmluvě neuložil, synové Adamovi: neuctívejte satana, jenž vám je nepřítelem zjevným (JáSín:60)
 
Alláh varuje:
 
وَلا يَصُدَّنَّكُمُ الشَّيْطَانُ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ
A nechť vás satan z ní nesvede, vždyť on je vám nepřítelem zjevným. (Zuchruf:62)
 
Alláh upozorňuje na šejtanovo našeptávání:
 
إِنَّمَا النَّجْوَى مِنَ الشَّيْطَانِ لِيَحْزُنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَلَيْسَ بِضَارِّهِمْ شَيْئًا إِلا بِإِذْنِ اللَّهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ
Tajné rozmluvy pocházejí jen od satana, aby způsobil zármutek těm, kdož uvěřili. Avšak on nemůže jim v ničem uškodit, leda z dovolení Božího. A na Boha nechť věřící se spoléhají! (Mudžádila:10)
 
O pachatelích zla na jiném místě hovoří:
 
اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمُ الشَّيْطَانُ فَأَنْسَاهُمْ ذِكْرَ اللَّهِ أُولَئِكَ حِزْبُ الشَّيْطَانِ أَلا إِنَّ حِزْبَ الشَّيْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ
Satan je ovládl a dal jim zapomenout na připomenutí Boží; a oni patří ke straně satanově. Což však strana satanova ztrátu neutrpí? (Mudžádila:19)
 
Nezapomeňte na vašeho Pána, abyste nebyli zapomenuti! Pán nikomu neukřivdí, to my křivdíme sami sobě. Přemýšlej!
 
Korán popisuje šejtánovy skutky následovně:
 
كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلإنْسَانِ اكْفُرْ فَلَمَّا كَفَرَ قَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِنْكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ
A podobají se satanovi, jenž říká člověku: „Buď nevěřící!“ A když se stane nevěřícím, tu mu řekne: „Já nejsem za tebe zodpovědný, neboť se věru obávám Boha, Pána lidstva veškerého!“ (Hašr:16)
 
Jenže my lidé se domníváme, že naším nepřítelem je někdo jiný, nějaký člověk z masa a kostí a nikoli ten, na koho nás upozorňuje Korán. Díváme se s podezřením okolo sebe, že nám všichni ostatní jen chtějí vzít štěstí na tomto pomíjivém světě a osnují naši zkázu. Přitom si vůbec nejsme vědomi, kdo se nám zpoza rožku směje a tahá námi jako loutkami na nitkách.
 
Prosím Alláha Vznešeného, aby tato připomínka byla někomu ku prospěchu, neboť připomínka je zajisté ku prospěchu věřícím. Pane, pomož nám, abychom byli pokorni jen Tobě Jedinému a spas nás před šejtanova vlivu. Ámín!