Střezte se podezřívavosti vůči muslimům

Logo XXL

 عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم : إِيَّاكُمْ وَ الظَّنَّ ، فَإِنَّ الظَّنَّ أَكْذَبُ الْحَدِيثِ

 عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم : إِيَّاكُمْ وَ الظَّنَّ ، فَإِنَّ الظَّنَّ أَكْذَبُ الْحَدِيثِ

Abú Hurejra رضي الله عنه vyprávěl, že Posel Boží صلى الله عليه و سلم pravil: „Střezte se podezřívavosti, zajisté podezření je nejlživějším slovem.1
 
Mít zlé podezření o muslimech je velký hřích. To proto, že osoba muslima je nerozlučně spojena se ctí a důstojností. Proto bychom se neměli na naše bratry muslimy dívat s podezřením, dokud nemáme jasný důkaz pro to, z čeho je podezříváme. Jen tak obvinit svého bratra z nějakého hříchu je samo o sobě těžkým hříchem.
 
Alláh přímo přikázal podezření se vyhnout:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ ۖ 
Vy, kteří věříte! Střezte se přílišného podezřívání druhých, vždyť některá podezření jsou hříchem! (Hudžurát:12)
 
Podezření, tedy alespoň některá, Alláh za hřích přímo označil. Verš přímo poukazuje na nebezpečí černých myšlenek a nedůvěry vůči ostatním muslimům. Proto je třeba se takovým myšlenkám vyhýbat, tím spíše pak chování v souladu s nimi.
 
Pokud k tobě dospěje zvěst o něčím špatném chování, nebo uvnitř vůči svému bratrovi pocítíš něco, co se ti velmi nelíbí, nespěchej a neunáhli se vzhledem k tomu. Počkej, až se ti pravda vyjasní, tvé podezření potvrdí a ty si budeš naprosto jist. Možná, že ten, který ti vyprávěl o prohřešcích tvého bratra muslima je jen zlý a podlý lhář, nebo to, co jsi vůči bratrovi ve svém srdci pocítil, je od šejtána.
 
Vznešený Alláh praví:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ
Vy, kteří věříte! Přijde-li k vám hanebník s nějakou zvěstí, snažte se ji objasnit tak, abyste z nevědomosti své nepoškodili lidi a abyste nemusili litovat toho, co jste učinili. (Hudžurát:6)
 
Kéž by jen mnozí hledači nauky dbali tohoto varování před podezřívavostí vůči ostatním muslimům! Kéž by se vyvarovali pomluv a drzých obvinění na adresu učenců, nebo jiných hledačů nauky. Avšak můžeš vidět mnoho hledačů nauky, jak jiné lidi obviňují a velké učence obviňují ze zaujatosti a indoktrinovanosti, aniž dopodrobna a zblízka studují, jaká je skutečnost a kde je pravda.
 
Na druhou stranu, pokud se skutečně prokáže, že nějaký jedinec v něčem pochybil, nebo hlásá něco nepřiměřeného a nepravdivého, je třeba jej napravit upřímnou radou, je třeba jeho omyly vyvracet a vysvětlovat, jak se věci správně mají.
 
Leč spoléhat se na pouhá podezření je jednou z nejzávažnějších příčin rozkolu a nepřátelství mezi bratry.
 
Autor: šejch Sálih ibn Fewzán al-Fewzán
Zdroj: Šerhu kitábi l-kebáir, str. 344-345.
 
 
1Zaznamenal Muslim v Sahíhu, hadís č. 410. Šejchu l-islám Muhammed ibn ‘Abdulwehháb tento hadís uvádí ve své knize Kebáir.