Vyber si za ženu jednu z šestice perel, budeš blaze žít

bouquet assorted-color flowers

Abú Hurejra رضي الله عنه vyprávěl, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم řekl:

 تُنْكَحُ الْمَرْأَةُ لأَرْبَعٍ لِمَالِهَا وَلِحَسَبِهَا وَجَمَالِهَا وَلِدِينِهَا، فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدِّينِ تَرِبَتْ يَدَاكَ

Ženu vdávají čtyři vlastnosti: bohatství, původ, krása či zbožnost. Vem si ženu pro její zbožnost, aby tvé ruce byly pokryty zlatým prachem (tzn. abys žil blaze).“1

 

První perla: Trpělivá žena

Je to žena, která zůstane trpělivá ve všech případech a nikdy si nestěžuje. Když ji postihne problém, tak se obrátí pro pomoc k Alláhu.

Vznešený Alláh praví:

وَاصْبِرُوا ۚ إِنَّ اللَّـهَ مَعَ الصَّابِرِينَ

Buďte trpěliví, neboť Bůh stojí na straně trpělivých!“ (Anfál: 46)

وَلَئِن صَبَرْتُمْ لَهُوَ خَيْرٌ لِّلصَّابِرِينَ

„Však jste-li trpělivosti schopni, tedy to lepší je pro trpělivé.“ (Nahl: 126)

وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّـهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ أُولَـٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَـٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ

„…oznam zvěst radostnou trpělivým, kteří, když postihne je neštěstí, hovoří: “My Bohu patříme a my k Němu se navrátíme!“ A to jsou ti, jimž patří požehnání a milosrdenství Pána jejich, to jsou ti, kdož správnou cestou jsou vedeni!” (Bekara: 155-157)

 

Druhá perla: Žena ochránkyně

To je žena, která chrání majetek svého manžela a její počestnost, zatímco je manžel pryč, jakožto správná محصنة muhsana (žena, která je cudná a straní se hříchů). Jakmile se její manžel vrátí, tak ho nezatěžuje všemi problémy dne, ale pozorně naslouchá jeho potřebám a dělá to nejlepší, aby mu poskytla pohodlí.

O takových Vznešený Alláh hovoří:

وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ

„A dovoleny jsou vám muhsany z věřících žen a muhsany z těch, jimž dostalo se Písma před vámi…“ (Má´ida: 5)

Termín muhsana, jímž označujeme cudnou a oddanou ženu, střežící pro svého manžela sebe, svou čest a svou domácnost, je odvozen od stejného slovního kořene, jako výraz حصن hisn, tj. tvrz či pevnost. Taková žena je pro manželův osobní život jako nepřekonatelná tvrz či pevnost, chránící jejich svazek před nepřejícím a nepřátelským okolím.

 

Třetí perla: Láskyplná žena

To je žena, která miluje svého muže a chce s ním vychovávat společné potomstvo, která je pro tohoto muže oděvěm, jako je on oděvem pro ni.

Vznešený Alláh o tomto mluví jako o Svém požehnání a znamení:

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

„A patří k Jeho znamením, že vám z vás samých manželky stvořil, abyste u nich klid nalezli. A vložil mezi vás lásku a dobro – a věru jsou v tom znamení pro lidi přemýšlivé.“ (er-Rúm: 21)

أُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ الصِّيَامِ الرَّفَثُ إِلَىٰ نِسَائِكُمْ ۚ هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ

„Jest vám dovoleno přiblížit se v noci postní k manželkám svým – ony jsou pro vás oděvem a vy jste oděvem pro ně.“ (Bekara: 187)

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا أُولَـٰئِكَ يُجْزَوْنَ الْغُرْفَةَ بِمَا صَبَرُوا وَيُلَقَّوْنَ فِيهَا تَحِيَّةً وَسَلَامًا

„a ti, kdož říkají: “Pane náš, dej nám v manželkách našich i potomcích našich oka ochlazení a učiň nás vzorem bohabojným,” takoví odměněni budou komnatami rajskými, neboť trpěliví byli a setkají se tam s pozdravem i přivítáním“ (Furkán: 74-75)

 

Čtvrtá perla: Dobromyslná žena

To je žena, která má skvělou reputaci ve společnosti díky své laskavosti, starostlivosti a vlídnosti vůči všem. Má dobré vztahy se sousedy a příbuznými, nikdy nikoho nepomlouvá a na nikoho nežárlí.

Taková skvěle plní Boží příkaz:

وَاعْبُدُوا اللَّـهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا ۖ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَىٰ وَالْيَتَامَىٰ وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۗ إِنَّ اللَّـهَ لَا يُحِبُّ مَن كَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا

„Ctěte Boha a nepřidružujte k Němu nic! Chovejte se vlídně k rodičům, příbuzným, sirotkům, chudým, sousedovi pokrevně spřízněnému i cizímu, příteli ze sousedství a jdoucímu po cestě Boží a těm, jimiž vládne vaše pravice! Bůh věru nemiluje ty, kdož jsou domýšliví a vychloubační,“ (Nisá´a: 36)

 

Pátá perla: Věčně spokojená žena

Žena, která je spokojená s tím, co má a je vděčná svému muži za to, čím ji krmí a odívá a zastřešuje. Dává svému muži najevo svou vděčnost skrze slova a činy a tím obměkčuje srdce svého muže.

‘Abdulláh ibn Omar رضي الله عنهما pravil: „Slyšel jsem posla Božího صلى الله عليه وسلم, že řekl:

 كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ، فَالإِمَامُ رَاعٍ وَهْوَ مَسْئُولٌ وَالرَّجُلُ رَاعٍ عَلَى أَهْلِهِ وَهْوَ مَسْئُولٌ وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ عَلَى بَيْتِ زَوْجِهَا وَهْىَ مَسْئُولَةٌ، وَالْعَبْدُ رَاعٍ عَلَى مَالِ سَيِّدِهِ وَهُوَ مَسْئُولٌ

Každý z vás je pastýř a každý z Vás je zodpovědný za své stádo. Vládce je pastýř a je zodpovědný za svůj lid, stejně tak muž je zodpovědný za svou rodinu, žena je zodpovědná za jmění svého muže a otrok je zodpovědný za majetek svého pána …2

 

Šestá perla: Zbožná žena

Žena, která tráví mnoho času vzpomínáním na Boha, recitací Koránu, v modlitbách a prosbou o odpuštění hříchů u Boha. Povzbuzuje svého manžela ve vyzývání k islámu ve svém volném čase.

O takových Vznešený Alláh pravil:

وَإِن تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئًا ۗ إِنَّ اللَّـهَ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطٌ

„Budete-li však trpěliví a bohabojní, neuškodí vám nikterak úklady jejich, neboť Bůh ve vědění Svém objímá vše, co dělají.” (Áli ‘Imrán: 120)

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ

„Šťastní jsou ti věřící, kteří v modlitbách svých jsou pokorní,“ (Mu´minún: 1-2)

 

Závěrem

Záměrem manželství není jenom upokojovat tužby člověka a užívat si blízkosti k druhému, manželství je daleko vznešenější. Měli byste pozorovat na svých potenciálních partnerkách jejich opravdové vlastnosti, které učiní vaše životy šťastnými a klidnými, a ne jen to, co vám dá dočasné štěstí a zmizí tak rychle, jako zmizí i tužby, po čemž pak zbydou jen trable, nesnáze a trvající smutek.

 

Sestavili: Adam Šlerka a Alí Větrovec

  1. Muttefakun ‘alejhi, zaznamenal al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 5090; a Muslim v Sahíhu, hadís č. 1466.
  2. Muttefakun’alejhi, zaznamenali al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 583 a Muslim v Sahíhu, hadís č. 1829.