Alláh jejich lest obrátí proti nim samým

brown and beige dome building

Každý den jsme svědky úkladů rozmanitých nepřátel islámu proti ummě Božího vyvoleného Muhammeda al-Mustafá صلى الله عليه وسلم. Avšak dobrý konec patří bohabojným.

Vznešený Alláh praví:

وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ

I strojili mu úklady, avšak i Bůh strojil lest a Bůh nejlépe umí strojit lest.” (Áli ‘Imrán: 35)

وَأَنَّ اللَّهَ مُوهِنُ كَيْدِ الْكَافِرِينَ ‎

A Bůh věru zmaří každou lest nevěřících!” (Anfál: 18)

وَمَكَرُوا مَكْرًا وَمَكَرْنَا مَكْرًا وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ ‎﴿٥٠﴾‏ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ مَكْرِهِمْ

A strojili úklady, ale také my jsme lest připravili, aniž o tom měli tušení. A pohleď, jaký byl konec jejich úkladů.” (Neml: 50-51)

إِنَّهُمْ يَكِيدُونَ كَيْدًا ‎﴿١٥﴾‏ وَأَكِيدُ كَيْدًا ‎﴿١٦﴾‏ فَمَهِّلِ الْكَافِرِينَ أَمْهِلْهُمْ رُوَيْدًا ‎

Tito lidé věru strojí úklad, však já rovněž chystám lest! Jen poshov nevěřícím a krátký jim popřej odklad!” (Tárik: 15-17)

Bojují proti nám, snaží se proti nám zneužít kohokoli a cokoli, co jim ukáže a nabídne jejich perfidní a sadistická fantazie. Spřádají proti nám pletichy a vymýšlejí léčky, aby nás odvrátili od víry, pokud a dokud mohou. Usilují, aby nás zahubili, pokud a dokud mohou, pracují na tom, aby se další z nás už nerodili, pokud a dokud mohou. Ale každá tato pleticha a lest se nakonec obrátí proti nim samým. Marné je jejich snažení.

Skuteční muslimové čtou Korán a v něm súru Júsuf, 12. v koránském pořadí (česky nazvanou Josef). Ta učí, že čistí, moudří a spravedliví nakonec stejně získají svou zaslouženou pozici, ačkoli ostatní odmítali jejich přednosti, záviděli jim je, usilovali jim o život, shazovali je do nejnižších hlubin, vyháněli je, zotročovali je, křivě je obviňovali, shazovali je, vysmívali se jim, opovrhovali jimi a věznili je, jako se to stalo i stejnojmennému prorokovi, mír s ním.

Mezi lidskými civilizacemi by islámská civilizace měla mít to postavení, které měl mezi svými bratry i Júsuf, mír s ním, za podmínky, že stejně jako tento prorok se i ona bude držet předpisů Božího Zákona a ve všech situacích se spoléhat na Alláha a udržovat s ním niterný vztah. Takové, jako popisuje Alláh v Koránu, když vypráví o Júsufově snovém vnuknutí:

إِذْ قَالَ يُوسُفُ لِأَبِيهِ يَا أَبَتِ إِنِّي رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَيْتُهُمْ لِي سَاجِدِينَ

Hle, pravil Josef otci svému: “Otče můj, spatřil jsem ve snu jedenáct hvězd, slunce i měsíc a zřel jsem, jak přede mnou se klaní.” (Júsuf: 4)

Díky své bohabojnosti, víře, moudrosti, dovednostem a schopnostem se pak Júsuf dostává do pozice druhého nejdůležitějšího muže veliké říše:

وَكَذَٰلِكَ مَكَّنَّا لِيُوسُفَ فِي الْأَرْضِ يَتَبَوَّأُ مِنْهَا حَيْثُ يَشَاءُ ۚ نُصِيبُ بِرَحْمَتِنَا مَن نَّشَاءُ ۖ وَلَا نُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ ‎

A takto jsme upevnili Josefovo postavení v zemi té a mohl se usadit, kdekoli se mu zachtělo. A my zahrnujeme milosrdenstvím Svým, koho chceme, a nedovolíme, aby se ztratila odměna těm, kdož dobro konají.” (Júsuf: 56)

A všechny pletichy nepřátel obrátil Alláh proti nim samým, Júsufa zachránil, pozvedl ho nad ostatní a jeho nepřátele hluboce ponížil, shodně svým slovům:

كَذَٰلِكَ كِدْنَا لِيُوسُفَ

A takto jsme obrátili lest, aby pro Josefa hrála” (Júsuf: 76)

Ibn Tejmíja říká:

V tomto je ponaučení, že pokud se věřící skutečně spolehne na Alláha, když proti němu lidé pletichaří, Alláh jejich pletichy obrátí proti nim ve prospěch tohoto věřícího. Alláh mu pomůže, aniž by tento věřící byl sám o sobě schopen něčeho takového vlastními silami dosáhnout.1

A tak se Júsufovo snové vnuknutí proměnilo ve skutečnost, prorocká předpověď se naplnila a příběh dospěl ke svému rozuzlení. Úklady zlých uškodily jen zlým a co se dobra týče, pouze posilnili jeho pozici. Dobru už žádné zlo nemohlo nijak ublížit a proto se dobro dobrého obrátilo ke všem, všem ku prospěchu, včetně těch, kteří se proti němu zpočátku stavěli:

فَلَمَّا دَخَلُوا عَلَىٰ يُوسُفَ آوَىٰ إِلَيْهِ أَبَوَيْهِ وَقَالَ ادْخُلُوا مِصْرَ إِن شَاءَ اللَّهُ آمِنِينَ ‎﴿٩٩﴾‏ وَرَفَعَ أَبَوَيْهِ عَلَى الْعَرْشِ وَخَرُّوا لَهُ سُجَّدًا ۖ وَقَالَ يَا أَبَتِ هَٰذَا تَأْوِيلُ رُؤْيَايَ مِن قَبْلُ قَدْ جَعَلَهَا رَبِّي حَقًّا ۖ وَقَدْ أَحْسَنَ بِي إِذْ أَخْرَجَنِي مِنَ السِّجْنِ وَجَاءَ بِكُم مِّنَ الْبَدْوِ مِن بَعْدِ أَن نَّزَغَ الشَّيْطَانُ بَيْنِي وَبَيْنَ إِخْوَتِي ۚ إِنَّ رَبِّي لَطِيفٌ لِّمَا يَشَاءُ ۚ إِنَّهُ هُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

A když všichni přišli k Josefovi, přitáhl blízko k sobě rodiče své a řekl: “Vstupte do Egypta v bezpečí, chce-li tomu Bůh!” A uvedl rodiče své na trůn, zatímco ostatní se mu klaněli padajíce na tváře. Pak pravil: “Otče můj, toto zde je výklad mého snu dávného a Pán můj jej uskutečnil. A byl vůči mně dobrotivý, když mne vyvedl z vězení a přivedl vás z pouště poté, co satan způsobil roztržku mezi mnou a bratry mými. Pán můj je věru obratný v tom, co chce, a On vševědoucí je i moudrý.” (Júsuf: 99-100)

Prosím Alláha, aby rozkryl všechny tajné a pokoutné plány nevěřících proti Božímu náboženství islámu a jeho stoupencům! Ó Bože, obrať jejich pikle proti nim samým! Vládce nebes i země, upevni ummu islámu na zemi tak, jako jsi upevnil v Egyptě Svého bohabojného služebníka a proroka Júsufa, mír s ním!

  1. Viz al-Fetáwá al-kubrá, 6/132.