Čekací lhůta vdovy

Logo XXL

OTÁZKA: Co je to čekací lhůta vdovy? V čem spočívá?

ODPOVĚĎ:

OTÁZKA: Co je to čekací lhůta vdovy? V čem spočívá?

ODPOVĚĎ:

Čekací lhůta vdovy je speciální čekací lhůtou (arab. عدة ‘idda) [1] určenou výhradně pro takovou ženu, které právě zemřel její manžel a během níž se nesmí provdat za jiného muže.

Je přikázána koránskými verši:

وَالَّذِينَ يُتَوَفَّوْنَ مِنكُمْ وَيَذَرُونَ أَزْوَاجًا يَتَرَبَّصْنَ بِأَنفُسِهِنَّ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ وَعَشْرًا ۖ فَإِذَا بَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا فَعَلْنَ فِي أَنفُسِهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ ۗ وَاللَّـهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا عَرَّضْتُم بِهِ مِنْ خِطْبَةِ النِّسَاءِ أَوْ أَكْنَنتُمْ فِي أَنفُسِكُمْ ۚ عَلِمَ اللَّـهُ أَنَّكُمْ سَتَذْكُرُونَهُنَّ وَلَـٰكِن لَّا تُوَاعِدُوهُنَّ سِرًّا إِلَّا أَن تَقُولُوا قَوْلًا مَّعْرُوفًا ۚ وَلَا تَعْزِمُوا عُقْدَةَ النِّكَاحِ حَتَّىٰ يَبْلُغَ الْكِتَابُ أَجَلَهُ 

Pro ty, kdož k Bohu byli povoláni a zanechali manželky, platí, že ony mají vyčkat samy o sobě čtyři měsíce a deset dní. A když dosáhnou lhůty své, nebude pro vás hříchem, jestliže si budou počínat samy se sebou podle zvyklosti uznané. A Bůh dobře ví, co děláte. A není pro vás hříchem, jestliže se budete ucházet o tyto ženy či budete-li mít podobný skrytý úmysl v duších svých. Bůh ví dobře, že si na ně budete myslit, avšak nesmlouvejte se s nimi v tajnosti, leda promluvíte-li slova zvyklostí uznaná. A nečiňte rozhodnutí o svazku manželském (s vdovou), pokud neuplyne lhůta předepsaná (Bekara:234-235)

Čekací dobaženy po smrti jejího manžela začíná jeho smrtí a nikoli okamžikem, kdy se ona dozví, že je po smrti, jak smýšlí šejch Ibn ‘Usejmín. [2] Vdova nesmí opustit dům svého manžela čtyři měsíce a deset dní, kromě nevyhnutelné potřeby, např. docházky do zaměstnání během dne. [3] Musí se také zdržovat ozdob jako je zlato, či šperků jako jsou prsteny, náramky, naušnice apod. po dobu této pietní lhůty. [4]

Důvodem tohoto příkazu je:

Pieta nad zesnulým manželem a ukončení vztahu s ním rituálem truchlení, se kterým se pojí předpis setrvání v domě a zřeknutí se šperků po vymezenou dobu. Po jejím uplynutí může znovu šperky nosit, opustit dům a také uzavřít nový sňatek.

Vyčkávání případného těhotenství, aby bylo dítě jasně připsáno zesnulému a bylo zabráněno veškerým pochybnostem, ve shodě se slovy Božími, vyřčenými v kontextu čekací lhůty rozvedených:

وَلَا يَحِلُّ لَهُنَّ أَن يَكْتُمْنَ مَا خَلَقَ اللَّـهُ فِي أَرْحَامِهِنَّ إِن كُنَّ يُؤْمِنَّ بِاللَّـهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ

a není jim dovoleno zatajovat to, co Bůh stvořil v lůnech jejich, věří-li v Boha a v den soudný. (Bekara:228)

A Alláh ví nejlépe.

__________________________________________

[1] Existuje i čekací lhůta rozvedených žen, stanovená na tři menstruační periody, resp. periody čistoty mezi menstruacemi, v závislosti na interpretaci různých mezhebů.

[2] Viz Ahkámu l-Kur´án, 2/174.

[3] Viz Ibid., 2/175.

[4] Viz Ibid., 2/176.