Horoskopy a astrologie

Logo XXL

OTÁZKA: V některých arabských časopisech či novinách lze narazit na horoskopy podle znamení zvěrokruhum jako je Beran, Býk či Blíženci apod. Věří se, že děti narozené v těchto znameních mají společné určité povahové rysy na rozdíl od ostatních, že jejich povaha se proměňuje v závislosti na pohybech hvězd a planet apod. Byť různé horoskopy vykazují jasné známky nekonzistentnosti. Mnoho mladých lidí tyto věci rádo čte.

OTÁZKA: V některých arabských časopisech či novinách lze narazit na horoskopy podle znamení zvěrokruhum jako je Beran, Býk či Blíženci apod. Věří se, že děti narozené v těchto znameních mají společné určité povahové rysy na rozdíl od ostatních, že jejich povaha se proměňuje v závislosti na pohybech hvězd a planet apod. Byť různé horoskopy vykazují jasné známky nekonzistentnosti. Mnoho mladých lidí tyto věci rádo čte. Můžete nám vysvětlit islámské stanovisko ohledně nich?

ODPOVĚĎ:

Věru podobné věci spadají v záležitosti astrologie. Astrologové se odvolávají ve svých komentářích na znamení, která považují za dobrá a špatná, pesimistická či optimistická. Tato přesvědčení jsou nevědomostí a podobné věci jsou zakázány. Praktikovat či publikovat podobné věci taktéž není dovoleno. A uvádět jiné v blud tím, že se podobné věci tisknou v novinách je ještě nebezpečnější. Tyto věci protiřečí věrouce muslimů a zahrnují tvrzení, že dotyční znají nepoznatelné, které zná pouze toliko a jedině Všemohoucí Alláh. 

Vznešený Alláh praví:

قُل لَّا يَعْلَمُ مَن فِى ٱلسَّمَـٰوَ ٰتِ وَٱلْأَرْضِ ٱلْغَيْبَ إِلَّا ٱللَّهُ ۚ وَمَا يَشْعُرُونَ أَيَّانَ يُبْعَثُونَ

Rci: “Nikdo z těch, kdož jsou na nebesích i na zemi, nezná nepoznatelné kromě Boha. A nevěřící nemají ani tušení, kdy budou vzkříšeni!” (Neml: 65)

Také praví:

وَعِندَهُۥ مَفَاتِحُ ٱلْغَيْبِ لَا يَعْلَمُهَآ إِلَّا هُوَ ۚ وَيَعْلَمُ مَا فِى ٱلْبَرِّ وَٱلْبَحْرِ ۚ وَمَا تَسْقُطُ مِن وَرَقَةٍ إِلَّا يَعْلَمُهَا وَلَا حَبَّةٍۢ فِى ظُلُمَـٰتِ ٱلْأَرْضِ وَلَا رَطْبٍۢ وَلَا يَابِسٍ إِلَّا فِى كِتَـٰبٍۢ مُّبِينٍۢ

On klíče má k nepoznatelnému a zná je toliko On; On nejlépe ví, co na souši je i na moři, a nespadne list žádný, aniž by On o něm nevěděl, a není zrnka v temnotách země ani stébla zeleného či uschlého, jež zaznamenáno by nebylo v Knize zjevné. (An’ám: 59)

A vskutku Alláh rozptýlil podobné domněnky o znalosti nepoznatelného jazykem Svého Proroka Muhammeda صلى الله عليه و سلم. Alláh pravil:

قُل لَّآ أَقُولُ لَكُمْ عِندِى خَزَآئِنُ ٱللَّهِ وَلَآ أَعْلَمُ ٱلْغَيْبَ وَلَآ أَقُولُ لَكُمْ إِنِّى مَلَكٌ ۖ إِنْ أَتَّبِعُ إِلَّا مَا يُوحَىٰٓ إِلَىَّ ۚ قُلْ هَلْ يَسْتَوِى ٱلْأَعْمَىٰ وَٱلْبَصِيرُ ۚ أَفَلَا تَتَفَكَّرُونَ

Rci: “Neříkám vám, že u sebe vlastním pokladnice Boží a znám nepoznatelné, a neříkám ani, že jsem anděl. Já následuji jedině to, co mi bylo vnuknuto.” A rci dále: “Jsou si rovni slepý a vidoucí? Což o tom nechcete přemýšlet?” (An’ám: 50)

Také řekl:

وَلَآ أَقُولُ لَكُمْ عِندِى خَزَآئِنُ ٱللَّهِ وَلَآ أَعْلَمُ ٱلْغَيْبَ وَلَآ أَقُولُ إِنِّى مَلَكٌۭ وَلَآ أَقُولُ لِلَّذِينَ تَزْدَرِىٓ أَعْيُنُكُمْ لَن يُؤْتِيَهُمُ ٱللَّهُ خَيْرًا ۖ ٱللَّهُ أَعْلَمُ بِمَا فِىٓ أَنفُسِهِمْ ۖ إِنِّىٓ إِذًۭا لَّمِنَ ٱلظَّـٰلِمِينَ

Nepravím vám: „Mám u sebe pokladnice Boží,“ ani: „Znám věci nepoznatelné,“ a neříkám vám ani, že anděl jsem. A nepravím o těch, které oči vaše přezírají, že Bůh jim nic dobrého nepopřeje. Však Bůh zná nejlépe, co v duších jejich je skryto; a věru bych byl, kdybych to říkal, jedním z nespravedlivých. (Húd: 31)

A Posel Boží صلى الله عليه و سلم pravil:

مَنِ اقْتَبَسَ عِلْمًا مِنَ النُّجُومِ اقْتَبَسَ شُعْبَةً مِنَ السِّحْرِ زَادَ مَا زَادَ.

Kdokoli získává znalost astrologie, vskutku získává něco z magie a získává toho více, čím více toho zná.[1]

Existuje mnoho veršů z Koránu a důkazů ze Sunny, podporujících tvrzení, že astrologie je zakázána. Toto pravidlo také spadá ve shodu všech muslimů. Proto by se měl každý muslim ve svém vlastním zájmu i umma jako celek držet co nejdále od tohoto druhu podvodů a pošpinění věrouky. A měl by se obávat Alláha ohledně sebe i celé ummy. Neměl by publikovat či šířit podobné bludy mezi lidi. Na vůdcích je zamezit tomu a potrestat ty, kteří takové věci publikují adekvátním trestem. [2]

A správné vedení pochází od Alláha, mír a požehnání Muhammedovi صلى الله عليه و سلم, jeho rodině a jeho společníkům.

Odpovídali:

členové Stálé komise pro fetwy a islámský výzkum v KSA:

‘Abdul’azíz ibn ‘Abdulláh Ibn Báz (předseda) a ‘Abdulláh ibn ‘Abdirrahmán al-Ghudejján (člen).

Zdroj: Fetáwa l-ledžneti d-dáima, fetwa č. 17727.

_____________________________________________

[1] Na autoritu ‘Abdulláha ibn ‘Abbáse رضي الله عنه zaznamenal Abú Dáwúd v Sunenu, hadís č. 3905, jako sahíh jej doložil al-Albání.

[2] Tento bod fetwy, hovořící o trestu pro tvůrce a vydavatele horoskopů, platí pro země, kde alespoň formálně platí šarí’atská jurisdikce. Nemá žádný smysl v zemích sekulárních, kde muslimové žijí jako menšiny pod jurisdikcí jiných legislativ, kterými jsou vázáni. Pro ně ovšem předpis o zakázanosti podobných věcí a nutnosti se jim vyhýbat a nešířit je v individuálním rámci toho co je jedinec schopen, platítaktéž, jako ostatně i všude jinde. Trest, o kterém autoři této fetwy hovoří, patří do kategorie تعزير ta’zír, není islámskými pramennými texty jednoznačně definován a je tak v kompetenci justičních orgánů.