Jak mohou muslimové vystoupit z bludného kruhu

Logo XXL

OTÁZKA: Jaký je recept na úspěch pro dnešní islámský svět, díky němuž by mohl vystoupit z bludného kruhu, ve kterém se nyní nachází?

ODPOVĚĎ:

OTÁZKA: Jaký je recept na úspěch pro dnešní islámský svět, díky němuž by mohl vystoupit z bludného kruhu, ve kterém se nyní nachází?

ODPOVĚĎ:

Islámský svět může vystoupit z bludného kruhu soubojů věroučných, politických, společenských a ekonomických hnutí jedině tehdy, když se bude držet islámu, snažit se o dodržení Božího Zákona v každém ohledu. Tak se spojí šiky věřících a sjednotí se jejich srdce.

Toto je úspěšný lék pro islámský svět i pro svět jako celek, lék na všechny jeho problémy, ve kterých se nachází, počínaje nejednotností, přes sociálně patologické jevy, mravní zkaženost a její šíření až po nejistotu z budoucnosti.

Vznešený Alláh pravil:

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓا۟ إِن تَنصُرُوا۟ ٱللَّـهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ

Vy, kteří věříte! Pomůžete-li Bohu, On zajisté pomůže vám a upevní paty vaše! (Muhammed:7)

A také:

وَلَيَنصُرَنَّ ٱللَّـهُ مَن يَنصُرُهُۥٓ ۗ إِنَّ ٱللَّـهَ لَقَوِىٌّ عَزِيزٌ ٱلَّذِينَ إِن مَّكَّنَّـٰهُمْ فِى ٱلْأَرْضِ أَقَامُوا۟ ٱلصَّلَوٰةَ وَءَاتَوُا۟ ٱلزَّكَوٰةَ وَأَمَرُوا۟ بِٱلْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا۟ عَنِ ٱلْمُنكَرِ ۗ وَلِلَّـهِ عَـٰقِبَةُ ٱلْأُمُورِ

A Bůh vskutku pomůže těm, kdož pomáhají Jemu – a Bůh věru je silný, mocný. On pomůže těm, kteří – když jsme je upevnili na zemi – dodržují modlitbu a dávají almužnu a nařizují vhodné a zakazují zavrženíhodné. A Bohu patří konečné rozhodnutí o věcech všech. (Hadždž:40-41)

Alláh také přislíbil:

وَعَدَ ٱللَّـهُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ مِنكُمْ وَعَمِلُوا۟ ٱلصَّـٰلِحَـٰتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِى ٱلْأَرْضِ كَمَا ٱسْتَخْلَفَ ٱلَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ ٱلَّذِى ٱرْتَضَىٰ لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّنۢ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا ۚ يَعْبُدُونَنِى لَا يُشْرِكُونَ بِى شَيْـًٔا ۚ وَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَٰلِكَ فَأُو۟لَـٰٓئِكَ هُمُ ٱلْفَـٰسِقُونَ

Bůh přislíbil těm z vás, kdož uvěřili a zbožné skutky konali, že z nich učiní nástupce na zemi, tak jako již učinil nástupci ty, kdož byli před nimi. A přislíbil jim, že upevní pro ně náboženství jejich, které se mu zlíbilo jim dát, a že nahradí posléze obavy jejich jistotou. “Uctívejte Mne a nepřidružujte ke Mně nic! “A ti, kdo ještě po tomto budou nevěřící, jsou věru hanebníci! (Núr: 55)

Přikázal ve verši:

وَٱعْتَصِمُوا۟ بِحَبْلِ ٱللَّـهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا۟

Přidržujte se pevně provazu Božího všichni a nerozdělujte se! (Áli ‘Imrán: 103)

Veršů s podobným významem je bezpočet.

Nicméně pokud budou vůdcové – až na pár z nich – hledat správné vedení a směřování v něčem jiném, nežli v Knize Boží a Sunně Božího Posla صلى الله عليه و سلم, dokud budou ustavovat jiný zákon, nežli Zákon Boží a dokud budou soudit podle toho, co pro ně vymysleli jejich nepřátelé, nenaleznou cestu ven z toho, v čem se dnes nachází, od úpadkovosti, vzájemných rozbrojů, ponížení ze strany jejich nepřátel a krácení na jejich právech.

Vznešený Alláh pravil:

وَمَا ظَلَمَهُمُ ٱللَّـهُ وَلَـٰكِنْ أَنفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ

Neukřivdil jim Bůh, leč oni sami sobě ukřivdili. (Áli ‘Imrán: 117)

Prosíme Alláha, aby je sjednotil na správné cestě, napravil jejich srdce i činy a poctil je uplatňováním Božího Zákona a jeho vytrvalým následováním. On je schopen to učinit!

Požehnání a mír Muhammedovi Poslu Božímu, jeho rodině a jeho společníkům.

Odpovídal: šejch ‘Abdul’azíz ibn Báz

Zdroj: Má huwe d-dewá´u n-nádži’ lil-‘álemi l-islámí lil-churúdži bihi mine d-dewámeti ´lletí júdžedu fíhá?

K dispozici online na <https://www.binbaz.org.sa/fatawa/14> [k 9. 2. 2018].