Je podle islámu dovoleno sportovat, například hrát fotbal?

Logo XXL

OTÁZKA: Je dovoleno rekreačně se věnovat kopané a trávit svůj volný čas tímto způsobem? Někde jsem četl, že islám fotbal zakazuje.

ODPOVĚĎ:

Na hraní fotbalu není vůbec nic špatného, dokud jsou splněny následující podmínky:

OTÁZKA: Je dovoleno rekreačně se věnovat kopané a trávit svůj volný čas tímto způsobem? Někde jsem četl, že islám fotbal zakazuje.

ODPOVĚĎ:

Na hraní fotbalu není vůbec nic špatného, dokud jsou splněny následující podmínky:

1. Hráči nosí takové oblečení, které umožňuje přikrýt jejich nahotu, jež musí zůstat skryta všem ostatním. [1]

2 .Sportování nepovede ani u hráčů, ani u diváků k tomu, že by zanedbávali své povinnosti.

3. Nikdo nebude během hry používat vulgární a obscénní slovník.

4. Tyto aktivity se nestanou veškerou náplní volného času účastníků tak, že by například museli hrát každé jedno odpoledne. Co se týče občasného rekreačního hraní, toto vůbec ničemu nevadí.

A není pochyb o tom, že fotbal utužuje tělesnou kondici a posiluje tělo.

Odpovídal: šejch Muhammed ibn Sálih al-‘Usejmín

Zdroj: Šerhu Hiljeti tálibi l-‘ilm, str. 46-47.

Poznámka redakce: Není pravda, že islám přísně zakazuje obecně jakékoli sportování či konkrétně kopanou nebo jiné sporty, naopak k péči o zdraví těla a o fyzickou kondici vybízí, jen vyžaduje plnění výše stanovených podmínek. V Sunně lze nalézt konkrétní odvolávky povzbuzující ke konkrétním typům dobově oblíbených sportů, jako jsou koňské a velbloudí dostihy, běh, lukostřelba, hod oštěpem, plavání či zápasení. Podle preferovaného názoru učenců je dokonce v zásadě dovoleno pořádat sportovní turnaje a klání o věcné ceny či finanční odměny. Zakázány jsou pouze negativní jevy přítomné zejména ve světě vrcholového profesionálního sportu, jako nepřátelství mezi kluby, násilné výtržnosti a chuligánství, dále korupce, podvádění či sázení, loterie a hazard. Existují silné výhrady i k přemrštěnému přeplácení profesionálních hráčů a propadání zábavě na úkor náboženských a jiných povinností a priorit, jak se často stává v globální masové kultuře, která žel sport – a fotbal obzvláště – dnes provází.

________________________________________________________

[1] U mužů vše mezi pupkem a koleny a u žen celé tělo vyjma obličeje a rukou od konečků prstů po zápěstí.