Jsou hluchoněmí před bohem zodpovědni?

Logo XXL

 OTÁZKA: Jsou hluchoněmí odpovědní před Bohem a musejí vykonávat povinnosti stanovené šarí’ou?
ODPOVĚĎ:

 OTÁZKA: Jsou hluchoněmí odpovědní před Bohem a musejí vykonávat povinnosti stanovené šarí’ou?
ODPOVĚĎ:
Chvála Alláhu.
Šejch ‘Abdul’azíz ibn ‘Abdulláh ibn Báz vysvětlil, že hluchoněmé dítě, když dosáhne věku pohlavní zralosti, je považováno za odpovědné a očekává se od něj, že bude plnit všechny povinnosti, jako je modlitba apod. Dodal, že takový jedinec by tomu měl být naučen všemi možnými prostředky, jako je psaní, nebo znakování, kvůli všeobecnému významu šarí’atských důkazů, ukazujících, že tyto povinnosti se vztahují na každého, kdo dosáhne věku pohlavní zralosti a je zdravé mysli. Pohlavní zralosti je u mužů dosaženo dovršením věku 15 let, nebo první polucí, nebo objevením se pubického ochlupení. V případě žen je znakem pohlavní zralosti namísto poluce první menstruace.
Šejch také vyzval opatrovníky hluchoněmých, aby za ně platili zekát a veškeré další finanční povinnosti. Takový opatrovník by svého hluchoněmého svěřence měl naučit všemu, co je potřeba, co po něm Alláh požaduje a co mu zakázal.
Důkazem pro to jsou Boží slova:
فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَأَنْفِقُوا خَيْرًا لأنْفُسِكُمْ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
Bojte se tedy Boha, jak jen můžete! (Taghábun:16)
A hadís Božího Proroka صلى الله عليه و سلم:
Přikážu-li vám něco, pak to konejte, nakolik jen můžete.
Šejch vysvětlil, že svéprávná osoba, která je hluchoněmá, by měla být bohabojná a dodržovat své povinnosti vůči Alláhu, nakolik je jen schopna, měla by činit vše, co způsobuje Jeho spokojenost a vystříhat se všeho zakázaného. Měla by se snažit naučit se, cokoli je jen schopna, ať už pozorováním, nebo psaním, nebo znakováním, aby pochopila, co je požadováno.
Autor: Šejch ‘Abdulazíz bin Báz, rahimahulláh
Zdroj: Kitáb Medžmú’ Fetawá we Mekálát Mutenewwi’a li s-Semáha, sv. 9, str. 336.