O úkladech satanových

View of a Volcano

بسم الله الرحمن الرحيم

Chvála Alláhu, jen Jeho uctíváme a jen jeho o pomoc a o vedení správnou cestou žádáme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha Jediného, který nemá společníka a dosvědčuji, že Muhammed صلى الله عليه و سلم je jeho služebníkem a poslem, pravdomluvným a důvěryhodným. Vybízejme sebe i druhé k bohabojnosti, dodržování všech pilířů islámu, náboženských povinností a ubírejme se přímou a správnou cestou. Věru nejlepším slovem je slovo Boží, nejlepším vedením cesta Jeho milovaného Muhammeda a nejhorší věcí jsou inovace vnesené do náboženství, protože každá novota je zhoubnou inovací a každá zhoubná inovace končí v Pekelném Ohni.

Vznešený Alláh praví:

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ ٱتَّقُوا۟ ٱللَّـهَ وَقُولُوا۟ قَوْلًا سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَـٰلَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ ۗ وَمَن يُطِعِ ٱللَّـهَ وَرَسُولَهُۥ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا

Vy, kteří věříte! Bojte se Boha a mluvte slova přímá! Bůh pak pro vás zlepší skutky vaše a odpustí vám hříchy vaše. A kdo poslouchá Boha a posla Jeho, ten již dosáhl úspěchu nesmírného.” (Ahzáb: 70-71)

Milí bratři v islámu!

Vznešený Alláh praví:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ ۚ وَمَن يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ ۚ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَكَىٰ مِنكُم مِّنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَٰكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَن يَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

Vy, kteří věříte! Nenásledujte kroky satanovy! Tomu, kdo následuje kroky satanovy, on přikazuje nestoudnost a věci zavrženíhodné. A kdyby nebylo laskavosti Boží vůči vám a milosrdenství Jeho, žádný z vás by se byl nikdy neočistil, avšak Bůh očišťuje, koho chce, a Bůh slyšící je i vševědoucí.“ (Núr: 21)

Vznešený Alláh na několika místech v Koránu zakazuje následovat stopy šejtána, které člověka opatrně a nepozorovaně, krůček po krůčku, odvádějí ke hříchu a překračování Božích hranic. Způsobů a cest, kterými prokletý šejtán svádí na zcestí lidský rod, je bezpočet. Nevíme o nich nic, kromě toho, co z nepoznatelného (arab. الغيب al-ghajb) nám Alláh ze Své Milosti odhalí ve Své Knize či na jazyku Posla Božího صلى الله عليه وسلم. Dnes uvedeme ty nejnebezpečnější.

Především jde obecně o vzpurnost a vzdorovitost vůči pravdě a jejím následovníkům a tím i o rozdělování lidí a o zasévání nepřátelství mezi nimi. Vznešený Alláh varuje:

وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ خَرَجُوا مِن دِيَارِهِم بَطَرًا وَرِئَاءَ النَّاسِ وَيَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللَّهِ ۚ وَاللَّهُ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطٌ ٤٧﴾‏ وَإِذْ زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ

Nebuďte jako ti, kdož vyrazili ze svých obydlí domýšlivě a stavějíce se na odiv lidem, aby odvraceli jiné od cesty Boží – však Bůh objímá ve vědění svém vše, co dělají. A hle, satan jim zkrášlil skutky jejich.“ (Anfál: 47-48)

Kolika lidem dnes šejtán zkrášlil špatné skutky jako nevíru, modloslužbnu, herezi a inovace, lež a vraždění nevinných či jiné podoby násilí?! Takoví nepřemýšlejí že upadli do šejtánových lstí? V podobném kontextu říká Alláh:

إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاةِ ۖ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ

Satan chce mezi vámi podnítit pomocí vína a hazardu jedině nepřátelství a nenávist a odvést vás od vzývání Boha a od modlitby. Přestanete s tím tedy?“ (Máida: 91)

Kolik různých druhů hazardu, omamných látek a zahálky dnes existuje! A jak velká zločinnost se s nimi pojí!

Naproti tomu Alláh přikazuje svornost. Semknutá rodina, pevná komunita a silná společnost je záměrem Božím šejtánu navzdory, protože, jak se uvádí i od Posla Božího صلى الله عليه وسلم:

إِنَّ الشَّيْطَانَ ذِئْبُ الْإِنْسَانِ كَذِئْبِ الْغَنَمِ يَأْخُذُ الشَّاذَّةَ وَالْقَاصِيَةَ وَالنَّاحِيَةَ

Věru je šejtán člověku vlkem, jako je vlk pro ovce, útočí na osamocenou, zatoulanou daleko od stáda.1

Jednou z nejlepších zbraní proti šejtánovi je proto udržovat rodinné vztahy a naopak jejich zpřetrhání je něčím, co šejtánovi lahodí.

Posel Boží صلى الله عليه وسلم toto učinil znakem víry, když v hadísu od Abú Hurejry رضي الله عنه řekl:

وَمَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلْيَصِلْ رَحِمَهُ

… a kdo věří v Alláha a v Den Poslední, nechť udržuje rodinná pouta!2

Alláh hrozí těm, kdo učiní opak, prokletím, jako byl proklet i šejtán:

فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِن تَوَلَّيْتُمْ أَن تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ ‎﴿٢٢﴾‏ أُولَٰئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فَأَصَمَّهُمْ وَأَعْمَىٰ أَبْصَارَهُمْ ‎﴿٢٣﴾

A je možné, že obrátíte-li se zády, budete šířit pohoršení na zemi a narušíte pokrevní svazky své. Toto jsou ti, jež Bůh proklel, hluchými je učinil a zraky jejich oslepil.“ (Muhammed: 22-23)

Dalším nástrojem šejtánského působení je magie a čarodějnictví, věštění a jasnovidectví.

Vznešený Alláh praví:

وَاتَّبَعُوا مَا تَتْلُو الشَّيَاطِينُ عَلَىٰ مُلْكِ سُلَيْمَانَ ۖ وَمَا كَفَرَ سُلَيْمَانُ وَلَٰكِنَّ الشَّيَاطِينَ كَفَرُوا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ

A následovali to, co hlásali satani v době vlády Šalomounovy. Šalomoun nebyl nevěřící, avšak satani jimi byli, učíce lidi magii.“ (Bekara: 102)

Kolik jen touto cestou přichází nepřátelství, nenávisti mezi sousedy a šarlatánských podvodů! A nejhorší na tom je, že se toho dopouštějí jedinci, kteří jsou ceněni pro své znalosti a duchovnost.

Vznešený Alláh na jiném místě dále v příběhu o šejtánovi vypráví:

وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُم بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ وَعِدْهُمْ ۚ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلَّا غُرُورًا

Sváděj tedy hlasem svým ty z nich, které můžeš, a zaútoč na ně jízdou svou i pěchotou, staň se společníkem majetku jejich i dětí a sliby jim čiň, vždyť sliby satanovy jsou jen šalbou pouhou.“ (Isrá: 64)

Ano, šejtán svádí svým hlasem! Kolik hříchů vzniklo díky lákavému a líbivému hlasu, díky muzice, mediím, lžím a pomluvám! Kolik hříchů vzniklo díky honbě za zábavou, nedovolenému získávání majetku cestou krádeží, podvodů a prodeje zakázaného! Lidé nehledí na to, jak ke svým penězům přijdou, zajímá je pouze aby jich měli co nejvíc a aby se dobře bavili.

Právě z tohoto důvodu šejtánský hlas našeptává sobectví, hamižnost a lakotu, jak praví Alláh:

الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاءِ ۖ وَاللَّهُ يَعِدُكُم مَّغْفِرَةً مِّنْهُ وَفَضْلًا ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

Satan vám vyhrožuje chudobou a přikazuje vám hanebnosti, avšak Bůh vám slibuje odpuštění Své a laskavost – a Bůh věru je velkorysý, vševědoucí.“ (Bekara: 268)

Strach z chudoby a ztráty majetku je mocná šejtánova zbraň, díky které lidé kradou, lpoupí, vraždí, utlačují jiné a uzurpují si jejich práva, anebo zanechávají uctívání Alláha a plnění Božích příkazů. Avšak Alláh je ten, kdo nás živí a bez ohledu na to, jaké cesty zvolíme, nikdy nedostaneme víc než to, co nám On předurčil.

Další cestou, kterou šejtán využívá, je pohlavní chtíč a nabádání k odhalování nahoty, jež má zůstat zahalena, slovy Vznešeného Alláha:

يَا بَنِي آدَمَ لَا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا

Synové Adamovi! Nechť vás nepokouší satan tak, jako způsobil odchod rodičů vašich z ráje, strhávaje z nich oděv, aby jim ukázal nahotu jejich!“ (A’ráf: 27)

Jakmile se veřejné mísení mužů a žen stane normou, tato šejtánova zbraň hromadného ničení začíná působit, neboť ‘Abdulláh ibn Mes’úd رضي الله عنه vypráví, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم řekl:

الْمَرْأَةُ عَوْرَةٌ فَإِذَا خَرَجَتِ اسْتَشْرَفَهَا الشَّيْطَانُ

Celá žena je nahota a kdykoli vyjde ven, šejtán se snaží svádět ji a svádět pomoci ní.3

Kolik jen smilstva, cizoložství, chlípnosti, prostituce a křivých nařčení díky tomu vzniklo? A zdá se, že v dnešní době kulminují.

Další podobou šejtánovy lsti je odkládat pokání a návrat k Alláhu na neurčito, shodně slovům Božím:

‏ إِنَّ الَّذِينَ ارْتَدُّوا عَلَىٰ أَدْبَارِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمُ الْهُدَى ۙ الشَّيْطَانُ سَوَّلَ لَهُمْ وَأَمْلَىٰ لَهُمْ

Věru ty, kdož kroky své nazpět obrátili poté, co objasněno jim bylo správné vedení, ty satan svedl a našeptal jim jejich počínání.“ (Muhammed: 25)

Díky tomu mnoho lidí ví, že to, čeho se dopouští, není dobré, avšak nenacházejí sílu k sebenápravě. Toho okamžiku, kdy se obrátí a stanou se lepšími, se mnozí z nich ani nedožijí, protože je smrt předstihne. A to jen díky tomu, že poslechli šejtánovy svody, ačkoli nad nimi šejtán neměl žádnou moc a mohl jim jen našeptávat.

Šejtán v neposlední řadě manipuluje lidmi skrze dlouhou chvíli, rutinu a zapomenutí na Alláha. Vznešený Alláh na toto upozorňuje, když říká:

اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمُ الشَّيْطَانُ فَأَنسَاهُمْ ذِكْرَ اللَّهِ ۚ أُولَٰئِكَ حِزْبُ الشَّيْطَانِ ۚ أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّيْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ

Satan je ovládl a dal jim zapomenout na připomenutí Boží; a oni patří ke straně satanově. Což však strana satanova ztrátu neutrpí?“ (Mudžádela: 19)

Ten, kdo si není dostatečně vědom, že ho Alláh nepřetržitě pozoruje, ví o všech jeho činech i myšlenkách a slyší všechna jeho slova, snadno udělá cokoli, co mu šejtán našeptá. Zapomene-li člověk na to, že stane před Tváří Boží, potom se stává lehkou kořistí pro šejtána a jeho zneužívání.

(…)

Služebníci Boží!

Vznešený Alláh jasně oznamuje:

وَمَن يَتَّخِذِ الشَّيْطَانَ وَلِيًّا مِّن دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُّبِينًا

Ten, kdo si bere satana jako ochránce místo Boha, ten utrpí ztrátu zjevnou.“ (Nisá: 119)

Což nevíte, že šejtánovy lsti, úklady, našeptávání a svody jsou marné a prázdné? Že ústí v neštěstí a ztrátu na tomto i na onom světě?

Alláh nám vypráví, co se stalo, když šejtán podnítil nepřátelství mezi následovníky pravdy a těmi, kdo ji odmítaly a když se vojska obou těchto táborů střetla v bitvě u Bedru:

فَلَمَّا تَرَاءَتِ الْفِئَتَانِ نَكَصَ عَلَىٰ عَقِبَيْهِ وَقَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكُمْ إِنِّي أَرَىٰ مَا لَا تَرَوْنَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ ۚ وَاللَّهُ شَدِيدُ الْعِقَابِ ‎

Když však obě vojska se octla na dohled, tu dal se na ústup a zvolal: „Já nejsem za vás odpovědný, neboť já věru vidím to, co vy nevidíte. Bojím se Boha, neboť Bůh strašný je ve svém trestání!“ (Anfál: 48)

A jak toto všechno skončí na onom světě? Alláh v Koránu varuje:

وَقَالَ الشَّيْطَانُ لَمَّا قُضِيَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدتُّكُمْ فَأَخْلَفْتُكُمْ ۖ وَمَا كَانَ لِيَ عَلَيْكُم مِّن سُلْطَانٍ إِلَّا أَن دَعَوْتُكُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِي ۖ فَلَا تَلُومُونِي وَلُومُوا أَنفُسَكُم ۖ مَّا أَنَا بِمُصْرِخِكُمْ وَمَا أَنتُم بِمُصْرِخِيَّ ۖ إِنِّي كَفَرْتُ بِمَا أَشْرَكْتُمُونِ مِن قَبْلُ ۗ إِنَّ الظَّالِمِينَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

A řekne satan, až věc bude rozhodnuta: „Bůh slib pravdivý vám přislíbil, já také jsem vám slib dal, ten však jsem nesplnil. Vždyť já nad vámi jsem neměl pravomoc nijakou, leda abych vás volal a vy mi odpověděli. Nečiňte mi kvůli tomu předhůzky, ale vyčítejte to sami sobě! Já vám nemohu pomoci a také vy mi nemůžete pomoci a zříkám se toho, že jste mě dříve k Bohu přidružovali.“ A pro nespravedlivé je věru přichystán trest bolestný.“ (Ibráhím: 22)

Prosíme Alláha, aby nás ochránil před lstmi, úklady, našeptáváními a zrádností šejtána na tomto i na onom světě! Ámín!

  1. Od Mu’áze ibn Džebela رضي الله عنه zaznamenal Ahmed v Musnedu, hadís č. 22029 a jako hasan ho ocenili valorizátoři Musnedu; a al-Hajsemí v Medžme’u z-zewáid, 5/222.
  2. Muttefekun ‘alejh. Zaznamenali al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 6138; a Muslim v Sahíhu, hadís č. 47.
  3. Zaznamenali v lehce odlišných verzích at-Tirmizí v Sunenu, hadís č. 1183 a toto je jeho znění; al-Bezzár v Musnedu, hadís č. 2061; a v delším znění Ibn Chuzejma v Sahíhu, hadís č. 1680; a Ibn Hibbán v Sahíhu, hadís č. 5598. Jako sahíh doložil jeho isnád al-Albání v Irwáu l-ghalíl, 1/303.