Obecné společné vlastnosti všech inovátorů a sektářů

Logo XXL

بسم الله الرحمن الرحيم

بسم الله الرحمن الرحيم

Inovátoři se odlišují určitými specifickými vlastnostmi, které jsou v globále protichůdné vlastnostem ahl sunna we l-džema’a. Mezi jinými to jsou:
a)      Neznalost pravdy a následování tužeb.
b)     Zanechání jasných důkazů a následování pochybných důkazů. Říká Alláh dž.š.:
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلا أُولُو الألْبَابِ
On je ten, jenž seslal ti Písmo, v němž některé verše jsou pevně stanovené, a ty jsou podstatou Písma, zatímco jiné jsou víceznačné. Ti, v jejichž srdcích je odchýlení, následují to, co je v něm víceznačné, usilujíce tak o rozkol a snažíce se o svévolný výklad toho; však nezná výklad toho nikdo kromě Boha. Ti však, kdož pevni jsou ve vědění, hovoří: „My v ně jsme uvěřili; vše, co obsahuje, od Pána našeho je!“ A připomínají si to jedině ti, kdož rozmyslem jsou obdařeni.
(Álu ’Imrán:7)
c)      Vykládají texty tak, jak to odpovídá jejich touhám.
d)     Bojují proti Sunně a nenávidějí její následovníky. Odmítají sahíh hadísy, které jdou proti jejich názorům.
e)      Přehánějí ve víře v určitých činech a zmenšují, zlehčují v jiných. A jsou i tací, kteří pouze přehánějí v určitých činech, jako je např. u cháridžovců[1], kteří pouze přehánějí, na rozdíl od murdžíjů, kteří pouze zlehčují.
f)       Jejich zarputilé neshody, vzájemné nepřátelství jedněch proti druhým, což nakonec vede k tomu, že se začnou prohlašovat za nevěřící v rámci jedné sekty.
g)      Krutý fanatizmus spolu s nenávistí a nepřátelstvím vůči všem, kteří smýšlejí opačně, což je vede k rychlému prohlášení jejich oponentů za nevěřící.
h)      Mezi sebou vybírají člověka, kterého prohlásí za vůdce, za imáma čistého od hříchů. Jeho slova upřednostňují před slovy Božími a slovy Jeho Posla, mír a požehnání s nim. Pokud se postavíš jejich stanovisku, pak ti odpovědí: „Což ty to znáš lépe než tento šejch?“ Všichni inovátoři končí na jednom a tomtéž. Jejich srdce jsou si podobna.


[1] Dosl. „ti, kteří vycházejí“ – první islámská sekta označovaná za psy pekla. Neuznávají růst a zmenšování se víry. Podle nich buď víra je, nebo není. Považují muslimy svévolně za nevěřící i na základě jejich hříchu.