Okamžik, kdy obyvatelé Ráje pocítí strach a obyvatelé Pekla radost

black wooden stairway covered with fog

Vznešený Alláh řekl o obyvatelích pekla:

يُرِيدُونَ أَن يَخْرُجُوا مِنَ النَّارِ وَمَا هُم بِخَارِجِينَ مِنْهَا ۖ وَلَهُمْ عَذَابٌ مُّقِيمٌ   

„Budou si přát, aby mohli vyjít z ohně pekelného, avšak nikdy z něj nevyjdou, neboť je očekává trest trvalý.“ (Máida:37)

Zatímco o obyvatelích ráje řekl:

Vznešený Alláh řekl o obyvatelích pekla:

يُرِيدُونَ أَن يَخْرُجُوا مِنَ النَّارِ وَمَا هُم بِخَارِجِينَ مِنْهَا ۖ وَلَهُمْ عَذَابٌ مُّقِيمٌ   

„Budou si přát, aby mohli vyjít z ohně pekelného, avšak nikdy z něj nevyjdou, neboť je očekává trest trvalý.“ (Máida:37)

Zatímco o obyvatelích ráje řekl:

لَا يَمَسُّهُمْ فِيهَا نَصَبٌ وَمَا هُم مِّنْهَا بِمُخْرَجِينَ

„žádná starost se jich tam nedotkne a nebudou odtamtud nikdy vyhnáni.“ (al-Hidžr: 48)

Nevěřící budou chtít opustit Peklo, ale jejich přání nebude splněno. Obyvatelé ráje nebudou chtít opustit ráj a budou se bát, že budou z ráje vyhnáni, avšak nikdy ráj neopustí. Prorok صلى الله عليه و سلم řekl:

فَإِذَا أَدْخَلَ اللَّهُ أَهْلَ الْجَنَّةِ الْجَنَّةَ وَأَهْلَ النَّارِ النَّارَ قَالَ أُتِيَ بِالْمَوْتِ مُلَبَّبًا فَيُوقَفُ عَلَى السُّورِ الَّذِي بَيْنَ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَأَهْلِ النَّارِ ثُمَّ يُقَالُ يَا أَهْلَ الْجَنَّةِ ‏.‏ فَيَطَّلِعُونَ خَائِفِينَ ثُمَّ يُقَالُ يَا أَهْلَ النَّارِ ‏.‏ فَيَطَّلِعُونَ مُسْتَبْشِرِينَ يَرْجُونَ الشَّفَاعَةَ فَيُقَالُ لأَهْلِ الْجَنَّةِ وَأَهْلِ النَّارِ هَلْ تَعْرِفُونَ هَذَا فَيَقُولُونَ هَؤُلاَءِ وَهَؤُلاَءِ قَدْ عَرَفْنَاهُ هُوَ الْمَوْتُ الَّذِي وُكِّلَ بِنَا ‏.‏ فَيُضْجَعُ فَيُذْبَحُ ذَبْحًا عَلَى السُّورِ الَّذِي بَيْنَ الْجَنَّةِ وَالنَّارِ ثُمَّ يُقَالُ يَا أَهْلَ الْجَنَّةِ خُلُودٌ لاَ مَوْتَ وَيَا أَهْلَ النَّارِ خُلُودٌ لاَ مَوْتَ.

„Až se obyvatelé ráje usadí v ráji a obyvatelé pekla se usadí v pekle, bude přivedena smrt a bude umístěna na zeď, která je mezi peklem a rájem. Pak bude řečeno: „Ó obyvatelé ráje!“ a ti se podívají na smrt s hrůzou. Pak zazní: „Ó obyvatelé pekla!“ a ti se na smrt podívají s nadějí, doufajíc v přímluvu. Obyvatelům ráje i pekla bude řečeno: „Víte, co to je?“ a obě skupiny řeknou: „Ano, to je smrt, které jsme byli vydáni.“ A smrt bude položena na bok a obětována na té zdi. Pak bude řečeno: „Ó obyvatelé ráje, čeká vás věčný život beze smrti! Ó obyvatelé pekla, čeká vás věčný život beze smrti!“ [1]

A tak vidíme, že když obyvatelé Pekla a Ráje při jejich oslovení uvidí smrt, lidé Ráje se budou bát toho, že smrt ukončí jejich život v Ráji, zatímco lidé Pekla se zaradují a budou doufat, že je smrt vysvobodí z jejich života v Pekle. 

Autor: šejch ‘Abdulmuhsin al-‘Abbád al-Bedr

Zdroj: kniha Min kunúzi l-Kur´áni l-kerím

Překlad: Adriana Kuběnková a Adam Šlerka

_________________________________________________________________________________

[1] Od Abú Hurejry رضي الله عنه ho jako součást delšího hadísu zaznamenal at-Tirmizí ve svém Sunenu, hadís č. 2557. Podobný hadís uvádí i Ahmed v Musnedu, hadís č. 8817. Jako sahíh ho doložil al-Albání v Sahíhu l-Džámi’, hadís č. 8025.