Pozadí zákazu vepřového masa

Logo XXL

Alláh seslal v Koránu:

Alláh seslal v Koránu:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُوا لِلَّهِ إِنْ كُنْتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللَّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلا عَادٍ فَلا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ
Vy, kteří věříte, jezte z výtečných pokrmů, jež jsme vám uštědřili, a děkujte Alláhu, jste-li Jeho služebníky! Alláh zakázal vám jedině zdechliny, krev, vepřové maso a to, co bylo zasvěceno někomu jinému než Alláhu. Kdo však byl donucen jísti toto, aniž po tom toužil nebo přestupníkem byl, na tom nebude hříchu, vždyť Alláh je odpouštějící, slitovný.” (Bekara:172-173)
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالأزْلامِ ذَلِكُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإسْلامَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لإثْمٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ
“A jsou vám zakázány zdechliny, krev, vepřové maso a to, co bylo zasvěceno jinému než Bohu, dále zvířata zardoušená či zabitá úderem, pádem či bodnutím rohu nebo zakousnutá divokou zvěří – kromě těch, jež jste očistili – a dále to, co bylo podřezáno na kamenech vztyčených. Je vám též zakázáno losování pomocí šípů, a to je hanebnost! A dnes jsou ti, kdož neuvěřili, zoufalí z náboženství vašeho, proto se jich nebojte, nýbrž bojte se Mne! Dnešního dne jsem pro vás dovršil vaše náboženství a naplnil nad vámi Své dobrodiní a zlíbilo se mi dát vám islám jako náboženství. A kdo je donucen to pojídat během hladomoru, nemaje úmyslu hřešit . . . vždyť Alláh je odpouštějící, slitovný.” (Máida:3)
وَكَتَبْنَا لَهُ فِي الألْوَاحِ مِنْ كُلِّ شَيْءٍ مَوْعِظَةً وَتَفْصِيلا لِكُلِّ شَيْءٍ فَخُذْهَا بِقُوَّةٍ وَأْمُرْ قَوْمَكَ يَأْخُذُوا بِأَحْسَنِهَا سَأُرِيكُمْ دَارَ الْفَاسِقِينَ
“A napsali jsme pro něj na desky připomenutí o věcech všech i srozumitelný výklad všeho toho a řekli jsme: „Přidržuj se jich pevně a poruč lidu svému, aby si vzal z nich to nejlepší, jinak ukáži vám příbytek lidí hanebných!” (A’ráf:145)
إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلا عَادٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ
“On zakázal vám jedině zdechliny, krev, vepřové maso a to, co někomu jinému než Bohu bylo zasvěceno. Ten však, kdo z donucení tak učiní, aniž po tom toužil či přestupníkem byl – tedy Bůh zajisté je odpouštějící,
slitovný.”
(Nahl:115)
V Koránu Alláh jasně zakázal jíst vepřové. Můžeme se však ptát, co stojí v pozadí tohoto zákazu.
Opravdový muslim však musí dodržovat tento zákaz z důvodu, že jej Alláh nařídil, přičemž následně může odkrývat dobro a moudrost tohoto zákazu. Toto se nazývá poslučností a není to v rozporu s postavením rozumu v islámu, kterému patří výsostná příčka, neboť právě on je předpokladem odměny i trestu.
1. V zákazu vepřového se odráží skutečnost, že Islám je vírou zjevenou Stvořitelem, Jediným Bohem, stejným jako je Bůh židů a křesťanů. Protože vepřové je zakázáno také v Bibli. (viz III.Mojžíšova, 11; 7-8) a sám Ježíš řekl: “Nemyslete si že jsem přišel zrušit zákon nebo Proroky, nepřišel jsem zrušit, ale naplnit. ” (Mt. 5:17). Tedy vepřové maso je zakázané v judaismu a podle křesťanských textů také, neboť Ježíš nezrušil zákaz a jeho apoštolové praktikovali židovská potravní nařízení. Stejně tak je vepřové maso zakázáno i v islámském Božím Zákoně, ve zjevení Proroka Muhammeda صلى الله عليه و سلم, jakožto pečeti a dovršitele předchozích poselství.
2. Hledisko zdravotně-dietetické. Je třeba mít na paměti, že vše zakázané jsou věci, které v konečném důsledku člověku škodí, zatěžují ho a brání jeho správnému rozvoji. Nejinak i v případě vepřového. Uveďme několik faktů
– Žádný obratlovec nevydává všechny škodliviny ze svého těla pouze močí a výkaly, část z nich se usazuje i v tukové tkáni. U vepře je tento poměr vyloučených a uložených škodlivin největší ze všech hospodářských zvířat. Navíc vepřové obsahuje poměrně nejvíc tuku a nejmíň ostatních živin, jako bílkoviny, polysacharidy, vitamíny, minerály apod.
– Nadměrná konzumace vepřového, zejména tučného, je rizikovým faktorem vzniku proteinémie (bílkoviny v moči, signál špatné funkce ledvin)
– Vepř je hostitelem pro člověka nebespečných parazitů, v prvé řadě svalovce stočeného (Trichinella spiralis). Tento hlíst cizopasí pouze u vepřů, a je odlišný oproti jiným, například těm které jsou přítomné u skotu, mimo jiné i tím, že jeho zapouzdřené larvy takřka neusmrcuje tepelná úprava masa. Onemocnění vyvolané červem Trichinella spiralis způsobuje zánět endotelu střeva, vředy na střevě, alimentární otravy, poruchy metabolismu, změny na kůži i poruchy imunity. Také se projevuje řezavými bolestmi svalů, způsobovanými zapouzdřováním larviček ve svalovině. Střevní forma je úporné chronické onemocnění, svalová je takřka neléčitelná, s velmi špatnou prognózou. Osoby, u kterých došlo k průniku larev do dýchacích svalů začnou trpět dušností, kterou již není možno vyléčit, což následně může vést až ke smrti. Onemocnění není naštěstí až tak rozšířené, ale 100% předejít mu jde jen v experimentálních chovech.
Na prasetech jakožto mezihostitelích paraztuje i tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium). Člověk je konečným hostitelem anebo mezihostitelem. V případě, že je hostitelem konečným, způsobí mu tasemnice známé poruchy trávení, průjem, bolesti hlavy a nechutenství. V případě člověka mezihostitele je situace horší, po těle se mu ukládají zapouzdřená stádia parazita, tzv. boubel. Zasaženy bývají zejména mozková tkáň, srdce a oči. Onemocnění má vážný průběh a nazývá se cysticerkóza.
Prase hostí také řadu nebezpečných a nepříjemných průjmy působících prvoků, např. měňavky rodu Entamoeba a bičíkovce Balantidium coli.
Prase je základním přenašečem na člověka přenosné červenky (erysipeloid), která způsobuje vysokou horečku a zánět mízních uzlin.
Ve vepřovém mase byla také objevena bílkovina zvaná sutoxin, která vyvolává alergické reakce, tj. astma, bolesti kloubů. Výzkumy prokázaly navíc velký obsah růstového hormonu, což může mít vliv na deformace tkání, dále substance eliminující z lidského organismu vitamíny E a A. Konzumace vepřového negativně ovlivňuje funkce lidského lymfatického systému a nadbytek cholesterolu v krvi je také příčinou různých nemocí, mimo
jiné i infarktu.
Povinností muslima v těchto otázkách tedy je: 1. nekonat takové činy 2. dodržet příkaz Alláha pro sám tento příkaz a nenásledovat svým konáním zvyky, nebo snahu se někomu zalíbit.
Islám nařizuje lidem, aby se přesvědčili o nařízeni Božích. A když člověk věří v Boha , tak tato jeho víra vyžaduje absolutní poslušnost k Bohu Jedinému. A tedy základem zákazů je samo slovo Alláha, které je nadčasové.
zdroj: www.islam.org.pl, redakčně upraveno.