Šest vlastností každé správné muslimky

white rose enclosed photograph

Toto je šest vlastností, které šejch Mukbil ibn Hádí al-Wádi’í jmenoval, že by je měla ve svém životě projevovat každá správná žena oddaná islámu:

1.

Pevně se držet Knihy Boží a Sunny Proroka Muhammeda صلى الله عليه و سلم, nakolik je toho ve své situaci schopna.

2.

Chovat se příkladně k ostatním muslimům a také i k nemuslimům, neboť Alláh řekl v Koránu:

وَقُولُوا۟ لِلنَّاسِ حُسْنًا

Mluvte laskavě s lidmi (2:83)

a také Alláh říká:

وَإِذَا قُلْتُمْ فَٱعْدِلُوا۟

A když hovoříte, buďte spravedliví (6:152)

Alláh řekl:

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ كُونُوا۟ قَوَّٰمِينَ بِٱلْقِسْطِ شُهَدَآءَ لِلَّـهِ وَلَوْ عَلَىٰٓ أَنفُسِكُمْ أَوِ ٱلْوَٰلِدَيْنِ وَٱلْأَقْرَبِينَ ۚ إِن يَكُنْ غَنِيًّا أَوْ فَقِيرًا فَٱللَّـهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا ۖ فَلَا تَتَّبِعُوا۟ ٱلْهَوَىٰٓ أَن تَعْدِلُوا۟ ۚ وَإِن تَلْوُۥٓا۟ أَوْ تُعْرِضُوا۟ فَإِنَّ ٱللَّـهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا

Vy, kteří věříte! Buďte vytrvalí ve spravedlnosti, svědčíte-li před Bohem, byť i to bylo proti vám samým či rodičům anebo blízkým příbuzným a ať jedná se o bohaté či chudé, vždyť Bůh je ochráncem obojích! Nenásledujte tedy vášně své před spravedlností! A jestliže ji zkřivíte anebo od ní uhnete, tedy Bůh je dobře zpraven o všem, co děláte. (Nisá: 135)

3.

Rovněž je pro ni povinností zachovávat islámský oděv. A musí se distancovat od nepřátel islámu. Imám Ahmed uvádí ve svém Musnedu z hadísu od Abdulláha ibn Omara رضي الله عنهما, že Posel Boží صلى الله عليه و سلم řekl:

‏ مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ

Kdokoli napodobuje nějaký lid, ten je jedním z nich.1

Ohledně předepsaného oděvu říká Vznešený Alláh:

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلنَّبِىُّ قُل لِّأَزْوَٰجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَآءِ ٱلْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَـٰبِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰٓ أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ ٱللَّـهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

Proroku, řekni manželkám svým, dcerám svým i věřícím ženám, aby přitahovaly k sobě své závoje! A toto bude nejvhodnější k tomu, aby byly poznány a nebyly uráženy. A Bůh je odpouštějící, slitovný. (Ahzáb: 59)

A at-Tirmizí uvádí ve svém al-Džámi’u v hadísu od ‘Abdulláha ibn Mes’údaرضي الله عنه, že Posel Boží صلى الله عليه و سلم řekl:

الْمَرْأَةُ عَوْرَةٌ فَإِذَا خَرَجَتِ اسْتَشْرَفَهَا الشَّيْطَانُ

Žena se musí zahalit celá, protože jinak, když vyjde ven, provází ji šejtán.2

4.

A měla by se chovat ke svému manželovi dobře, pokud chce žít spokojený život.

Prorok صلى الله عليه و سلم mír sním řekl:

.‏ إِذَا بَاتَتِ الْمَرْأَةُ مُهَاجِرَةً فِرَاشَ زَوْجِهَا لَعَنَتْهَا الْمَلاَئِكَةُ حَتَّى تَرْجِع

Pokud žena započne noc tím, že svého manžela odmítne v loži, budou ji andělé proklínat až dokud se k němu nevrátí.3

5.

Rovněž musí také své dítě vychovat islámskou výchovou.

Al-Buchárí a Muslim zaznamenávají ve svém Sahíhu hadís od Abdullaha ibn Omara رضي الله عنهما, který řekl, že slyšel Posla Božího صلى الله عليه و سلم říci:

.كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ

Každý z vás je pastýř a bude dotazován na své stádo“ a

وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ عَلَى بَيْتِ زَوْجِهَا وَهْىَ مَسْئُولَةٌ

žena je pastýřkou v domě svého manžela, za nějž je zodpovědna.4

V obou sbírkách Sahíh (tj. u al-Buchárího a Muslima) v hadísu od Ma’kila ibn Jesára رضي الله عنه Posel Boží صلى الله عليه و سلم říká:

.مَا مِنْ عَبْدٍ يَسْتَرْعِيهِ اللَّهُ رَعِيَّةً يَمُوتُ يَوْمَ يَمُوتُ وَهُوَ غَاشٌّ لِرَعِيَّتِهِ إِلاَّ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ

Každý, komu by bylo něco Alláhem dáno na zodpovědnost, pokud by zemřel a tuto zodpovědnost svědomitě nesplnil, neucítí ani vůni Ráje.

Proto není dovoleno ženu přetěžovat ve věcech islámské osvěty na úkor jejích povinností vůči dětem.

6.

Rovněž jí přísluší, aby byla spokojená s čímkoli Alláh přiřkl mužům a nikoli ženám.

Vznešený Alláh praví:

وَلَا تَتَمَنَّوْا۟ مَا فَضَّلَ ٱللَّـهُ بِهِۦ بَعْضَكُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ

Nechovejte touhu k tomu, čím Bůh vyznamenal některé z vás před jinými (Nisá: 32)

A Alláh Vznešený praví:

ٱلرِّجَالُ قَوَّٰمُونَ عَلَى ٱلنِّسَآءِ بِمَا فَضَّلَ ٱللَّـهُ بَعْضَهُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ وَبِمَآ أَنفَقُوا۟ مِنْ أَمْوَٰلِهِمْ ۚ فَٱلصَّـٰلِحَـٰتُ قَـٰنِتَـٰتٌ حَـٰفِظَـٰتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ ٱللَّـهُ ۚ وَٱلَّـٰتِى تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَٱهْجُرُوهُنَّ فِى ٱلْمَضَاجِعِ وَٱضْرِبُوهُنَّ ۖ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلَا تَبْغُوا۟ عَلَيْهِنَّ سَبِيلًا ۗ إِنَّ ٱللَّـهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا

Muži jsou opatrovníky nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, nejprve varujte, pak jim vykažte místa na spaní a nakonec je třeba iudeřte! Jestliže vám jsou však poslušny, nevyhledávejte proti nim důvody! (Nisá: 34)

Oba autoři Sahíhů uvádí od Abú Hurejry رضي الله عنه, že Posel Boží صلى الله عليه و سلم pravil:

اسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ، فَإِنَّ الْمَرْأَةَ خُلِقَتْ مِنْ ضِلَعٍ، وَإِنَّ أَعْوَجَ شَىْءٍ فِي الضِّلَعِ أَعْلاَهُ، فَإِنْ ذَهَبْتَ تُقِيمُهُ كَسَرْتَهُ، وَإِنْ تَرَكْتَهُ لَمْ يَزَلْ أَعْوَجَ، فَاسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ

Chovejte se k ženám příkladně, neboť věru žena byla stvořena z ohnutého žebra a jeho nejvíce zohlá část je ta horní. Budete-li se ji snažit narovnat, zlomíte ji. A pokud ji necháte tak, zůstane nerovná.5

Tedy sluší se, aby žena respektovala to, v čem Alláh dal před ní prostor muži. Neznamená to, že by se měla nechat mužem zotročit.

V hadísu zaznamenaném at-Tirmizím Posel Boží صلى الله عليه و سلم říká:

‏ أَلاَ وَاسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ خَيْرًا

Chovejte se k ženám příkladně…6

V Sunenu a v Musnedu imáma Ahmeda se v hadísu od Mu’áwíji ibn Hajdy al-Kušejrího رضي الله عنه uvádí Prorokova صلى الله عليه و سلم odpověď na otázku jistého muže, jaké mají manželky práva na svých manželích. Prorok صلى الله عليه و سلم řekl:

 أَنْ تُطْعِمَهَا إِذَا طَعِمْتَ وَتَكْسُوَهَا إِذَا اكْتَسَيْتَ – أَوِ اكْتَسَبْتَ – وَلاَ تَضْرِبِ الْوَجْهَ وَلاَ تُقَبِّحْ وَلاَ تَهْجُرْ إِلاَّ فِي الْبَيْتِ

Krmit je tím, co i vy jíte a šatit je tím, co si i vy oblékáte, neudeřit je do tváře, neponižovat je a neodpírat jim společné lože kromě pokud je to v rámci jediného domu.7

Proto se od nás od všech vyžaduje vzájemná spolupráce na tom, co je dobro. Manžel se musí chovat ke své manželce tak, jak to po něm vyžaduje islám, musí jí pomáhat, když si přeje získávat znalost a musí jí pomáhat ve výzvě ostatních k Alláhu. A také manželka musí pomáhat svému manželovi a chovat se k němu tak, jak od ní vyžaduje islám, musí mu pomáhat při studiu nauky a výzvě ostatních k islámu a dobru a musí se starat o jeho domácnost.

Ve shodě s tím, co Vznešený Alláh řekl:

 وَتَعَاوَنُوا۟ عَلَى ٱلْبِرِّ وَٱلتَّقْوَىٰ ۖ وَلَا تَعَاوَنُوا۟ عَلَى ٱلْإِثْمِ وَٱلْعُدْوَٰنِ

Pomáhejte si vzájemně ke zbožnosti a bohabojnosti a nepomáhejte si k hříchu a nenávisti.  (Máida: 2)

A Alláh je Jediným, od koho žádáme podporu a pomoc.

Autor: šejch Mukbil ibn Hádí al-Wádi’í

Zdroj: Medžmú’u l-fetáwa n-nisáíja, redakčně upravováno

Přeložil: Afrim Peer

(…)

1 Zaznamenal Abú Dáwúd v Sunenu, hadís č. 4031; a Ahmed v Musnedu, hadís č. 5093. Jako sahíh ho doložil al-Albání v Ghájetu l-merám, hadís č. 109.

2 Zaznamenal at-Tirmizí v Sunenu, hadís č. 1173. Jako sahíh ho doložil al-Albání v Sahíhu Suneni t-Tirmizí, hadís č. 936.

3 Od Abú Hurejry رضي الله عنه zaznamenal al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 5194. V Muslimově podání stojí „i Alláh nad sedmero nebesy,“ viz Muslim v Sahíhu, hadís č. 2595.

4 Zaznamenal al-Buchárí v Sahíhu č. 5188.

5 Muttefekun ‘alejhi, zaznamenali al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 4890; a Muslim v Sahíhu, hadís č. 1468.

6 Zaznamenal at-Tirmizí v Sunenu, hadís č. 1163; Ibn Mádža v Sunenu, hadís č. 1851; a jako hasan doložil al-Albání v Sahíhu Suneni t-Tirmizí, hadís č. 929.

7 Zaznamenal Abú Dáwúd v Sunenu, hadís č. 2142; a Ahmed v Musnedu, hadís č. 19509. Jako sahíh ho ocenil al-Albání v Ghájetu l-merám, hadís č. 244.