Tvá moc pro mne nemá žádnou cenu

gray and brown cathedral building under blue sky

Vznešený Alláh říká:

قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَن تَشَاءُ وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّن تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَن تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَن تَشَاءُ ۖ بِيَدِكَ الْخَيْرُ ۖ إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ‎

Rci: “Bože veliký, vládce království! Ty dáváš vládu, komu chceš, a odebíráš ji, komu chceš; Ty povyšuješ, koho chceš, a ponižuješ, koho chceš, v ruce Tvé je dobro a Tys věci každé mocen.“ (Áli ‘Imrán: 26)

Pán všech světů také varuje:

لَا تَخْشَوُا النَّاسَ وَاخْشَوْنِ وَلَا تَشْتَرُوا بِآيَاتِي ثَمَنًا قَلِيلًا ۚ وَمَن لَّمْ يَحْكُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ

Nebojte se lidí, nýbrž bojte se Mne a nekupujte za Má znamení věci ceny nicotné! Ti pak, kdož nesoudí podle toho, co seslal Bůh, jsou nevěřící.“ (Máida: 44)

وَلَا تَشْتَرُوا بِعَهْدِ اللَّهِ ثَمَنًا قَلِيلًا ۚ إِنَّمَا عِندَ اللَّهِ هُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ‎

Neprodávejte úmluvu Boží za cenu nízkou, vždyť věru to, co u Boha máte, je pro vás lepší – vědoucí jste-li!“ (Nahl: 95)

Háfiz Omar ibn ‘Alí al-Bezzár uvádí:

„Lidé, kterým důvěřuji, mne zpravili o rozhovoru, který se odehrál mezi šejchu l-islámem Ibn Tejmíjou a sultánem an-Násirem Muhammedem ibn Kaláwunem v době, kdy jistí lidé šejcha pomluvili u vládců.

Sultán si proto nechal Ibn Tejmíju předvést k výslechu a toto je část rozhovoru, který se mezi nimi udál.

„Doslechl jsem se, že tě obrovské množství lidí poslouchá, že máš nesmírnou moc a chystáš se mne připravit o tu mou,“ obořil se na velikého učence sultán.

Šejchu l-islám se nenechal zastrašit takovými slovy a naprosto v poklidu, dokonce mírně zvýšeným hlasem pevně a rozhodně odpověděl:

Toto že bych chtěl? Ale kdepak, k čemu by mi to bylo, když v mých očích přece nemá tvá moc hodnotu ani dvou grošů!

Tuto odpověď slyšeli všichni přítomní a zarazili se. Úlekem zatajili dech a srdce v jejich hrudích jakoby snad přestala bít.

Sultán se však jen pousmál a pravil: „Při Alláhu! Ty jsi upřímný muž a hovoříš jen pravdu. A ten, kdo tě pomluvil, je očividný nestydatý lhář!“

Autor: Omar ibn ‘Alí al-Bezzár

Zdroj: al-A’lámu l-‘álíja, str. 72-73.