Výzva k zastavení násilí proti muslimům Myanmaru

Logo XXL

بسم الله الرحمان الرحيم

Ve jménu Boha Milostiplného, Milostivého, požehnání a mír Jeho Poslu

بسم الله الرحمان الرحيم

Ve jménu Boha Milostiplného, Milostivého, požehnání a mír Jeho Poslu

Alláh Vznešený pravil:
وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنْتُمْ عَلَى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ
A přidržujte se provazu Božího všichni společně a nerozdělujte se. Vzpomínejte blahodarů Božích vůči vám. Bývali jste nepřáteli, pak On spojil vaše srdce a stali jste se skrze Jeho blahodar bratry. Bývali jste již na okraji propasti z ohně a On vás z ní spasil. Takto vám Bůh objasňuje Svá znamení, snad budete správně vedeni. (Álu ‘Imrán:103) 
 Posel Boží صلى الله عليه و سلم říká: „Věřící ve své lásce, milosrdenství a laskavosti jeden k druhému jsou jako tělo; když jedna část onemocní, celé tělo sdílí malátnost a horečku.” Sahíh dle Buchárího.
Mnoho jsme slyšeli o útlaku muslimů a o genocidách na Blízkém Východě, na Kavkaze a na Balkáně, ale podobná, ne-li horší genocida trvá mnoho let na jihovýchodě Asie, v Myanmaru, dříve známém jako Barma.
Muslimský živel, zde známý jako Rohingja, tvoří dle odhadů až 20% populace (podle CIA Factbook však jen 4%) a je soustředěn především v oblasti Rakhine na severu země a je indického původu. Místní vláda tamní muslimy nepovažuje je za občany, ale za ilegální přistěhovalce. Muslimové na území nynějšího Myanmaru však trvale žijí více než 1200 let. Podle OSN jsou jednou z nejohroženějších menšin na světě.
Etnikum je po dlouhou dobu terčem perzekuce buddhistické většiny v zemi. Ta vyvrcholila nedávnými masakry, mnohými v historii vyhánění a nucených vystěhování do sousedního Bangladéše.
Tato perzekuce myanmarských muslimů zahrnuje zejména:
– těžké ženijní práce v armádě, při transportech, stavbách silnic, přehrad, nebo kasáren a dalších vojenských objektů.
– zalidňování muslimských oblastí většinovými buddhisty
–  pod pohrůžkou trestu až deseti let vězení nesmí muslim uzavřít státem neschválené manželství. Příslušné povolení je velmi drahé a obtížně získatelné, sehnat jej trvá roky a lidé pro něj musí často uplácet.
– zákaz jakkoli se politicky angažovat, zakládat subjekty a sdružení, dokonce i práva volit do parlamentních voleb
– v případě, že muslim ve svém domě přijme hosty, byť by to byli jeho vlastní příbuzní, bez státního povolení, dopustí se zločinu, trestaného demolicí domu, zatčením, nebo vypovězením celé rodiny ze země.
– muslimské děti jsou zbaveny práva na vyšší vzdělávání. Všichni středo- a vysolkoškoláci jsou v domovských vesnicích registrováni a pokud se vrátí domů, jsou zatčeni.
– muslimům je zakázáno stěhovat se v rámci země, vyjet do zahraničí, dokonce i navštévit hlavní město Rangún bez úředního povolení, které lze jen velmi těžko získat.

Požadujeme:

Šíření objektivních informací o situaci v zemi českými médii
Vytvoření společenského tlaku ve prospěch zastavení represí proti myanmarskému lidu všeobecně a proti muslimům zvláště
Proto zasíláme naši protestní nótu na velvyslanectví Svazové republiky Myanmar v Německu.
Svůj protest můžete zaslat (v angličtině nebo němčině) na německé velvyslanectví Svazové republiky Myanmar na email:
info@botschaft-myanmar.de
Více informací o historii útlaku muslimských etnik v Myanmaru na: http://www.aljazeera.net/news/pages/7df90249-5255-4500-bc50-9d1641c3c0f8?GoogleStatID=9