Být skutečným věřícím

man standing near white mosque

بسم الله الرحمان الرحيم

Chvála Alláhu, jen Jeho uctíváme a jen jeho o pomoc a o vedení správnou cestou žádáme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha Jediného, který nemá společníka a dosvědčuji, že Muhammed صلى الله عليه و سلم je jeho služebníkem a poslem, pravdomluvným a důvěryhodným. Vybízejme sebe i druhé k bohabojnosti, dodržování všech pilířů islámu, náboženských povinností a ubírejme se přímou a správnou cestou. Věru nejlepším slovem je slovo Boží, nejlepším vedením cesta Jeho milovaného Muhammeda a nejhorší věcí jsou inovace vnesené do náboženství, protože každá novota je zhoubnou inovací a každá zhoubná inovace končí v Pekelném Ohni.

Vznešený Alláh praví:

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ ٱتَّقُوا۟ ٱللَّـهَ وَقُولُوا۟ قَوْلًا سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَـٰلَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ ۗ وَمَن يُطِعِ ٱللَّـهَ وَرَسُولَهُۥ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا

Vy, kteří věříte! Bojte se Boha a mluvte slova přímá! Bůh pak pro vás zlepší skutky vaše a odpustí vám hříchy vaše. A kdo poslouchá Boha a posla Jeho, ten již dosáhl úspěchu nesmírného.” (Ahzáb: 70-71)

Milí bratři v islámu!

Jen islám je pravda a vše ostatní mimo něj je pouhopouhá ubohá lež. Jako muslimové jsme v toto povinni věřit.

Naše příslušnost k islámu je velká věc a každý skutečný muslim je na svou víru hrdý a nestydí se za ni. Náš islám je to nejlepší, co máme.

Poselství islámu je tím posledním poselstvím, které bylo lidstvu sesláno. Přichází s ním ten nejlepší ze všech lidí, Posel Boží Muhammed صلى الله عليه وسلم. Je to Boží dar celému lidstvu a všichni bez výjimky ho mají povinnost následovat, pokud chtějí získat štěstí na tomto i na onom světě.

Uprostřed složitostí a těžkostí světa i našich životů nesmíme nikdy zapomínat na ten největší dar a přízeň od Alláha, které se nám dostalo. A to je dar islámu.

O tomto daru Vznešený Alláh hovoří:

هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ ۚ مِّلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ ۚ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِن قَبْلُ وَفِي هَٰذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ ۚ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ ۖ فَنِعْمَ الْمَوْلَىٰ وَنِعْمَ النَّصِيرُ

On si vás vyvolil a nepřipravil vám žádné obtíže v náboženství, jež je vírou předka vašeho Abrahama. A On nazval vás muslimy již dříve – i v tomto -, aby posel tento byl vám svědkem a abyste vy byli svědky pro ostatní lidi. Dodržujte modlitbu a rozdávejte almužnu a hledejte oporu u Boha! On vaším je ochráncem – jak překrásný to ochránce a jak výtečný to pomocník!” (Hadždž: 78)

Každý, kdo o sobě tvrdí, že je muslimem, byl měl svou příslušnost k islámu brát se vší vážností. Musí se pravdivě a upřímně ke své víře hlásit a nesmí se za ni stydět, protože islám je to nejlepší, čeho se mu dostalo.

Nesmí zůstat u pouhého deklarování toho, že jsme muslimové, za což Alláh kritizuje beduíny ve svých slovech:

قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا ۖ قُل لَّمْ تُؤْمِنُوا وَلَٰكِن قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا يَدْخُلِ الْإِيمَانُ فِي قُلُوبِكُمْ ۖ وَإِن تُطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَا يَلِتْكُم مِّنْ أَعْمَالِكُمْ شَيْئًا ۚ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

A říkají kočovní Arabové: “Uvěřili jsme!” Rci: “Neuvěřili jste! Spíše řekněte:, Přistoupili jsme k islámu!?, neboť víra ještě nevešla do srdcí vašich. Budete-li poslouchat Boha a posla Jeho, On věru nedopustí, aby ztratilo se něco ze skutků vašich, vždyť Bůh je odpouštějící, slitovný!” (Hudžurát: 14)

Existuje obrovský rozdíl, když řekneme “muslim” a když řekneme “věřící.” Islám a víra jsou pojmy, které vzpomenuty odděleně označují zhruba stejnou věc. Vzpomenuty zároveň však víra označuje něco více, než jen příslušnost k islámu. Každý věřící je tedy muslim, avšak není každý muslim věřící. Ten rozdíl vidíme v následujícím verši

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ

Věřícími jsou pouze ti, kdož uvěřili v Boha a posla Jeho a poté nepodlehli pochybnostem, nýbrž bojovali majetky i osobami svými na cestě Boží – a tito jsou věru upřímní.” (Hudžurát: 15)

Muslim je ten, kdo ze své víry těží a od ostatních muslimů bere. Ale věřící je ten, kdo své víře a komunitě přináší užitek a dává.

Jak se však staneme skutečnými a opravdovými věřícími?

Každý skutečný věřící a opravdový muslim musí pevně věřit ve vše, v co jako muslim věřit má a nesmí o tom mít nejmenších pochyb. Touto vírou musí naplnit celé své srdce a musí tím nechat prostoupit každou buňku svého těla. Musí toto milovat každým tepem svého srdce. Jedině pak se tato víra odrazí na něm samém i na jeho pocitech, jednání a skutcích. Tato láska se stane tím, co ho pohání k absolutní poslušnosti vůči islámským imperativům. Jen potom bude skutečně hrdě nosit praporec své víry, bude následovat její vznešené hodnoty a pevně se jich držet za všech okolností.

Islám je to, čím skutečný muslim a opravdový věřící žije, shodně slovům zvěčněným v Koránu:

قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ‎﴿١٦٢﴾‏ لَا شَرِيكَ لَهُ ۖ وَبِذَٰلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ ‎﴿١٦٣﴾

Rci: “Věru modlitba má, obřady mé, život můj i smrt má náleží Bohu, Pánu lidstva veškerého jenž společníka nemá žádného. A toto mi bylo nařízeno a já první jsem z těch, kdož do vůle Jeho se odevzdali.” (An’ám:162-163)

Životní cesta každého opravdového muslima se řídí nikdy nerozporovaným příkladem Posla Božího صلى الله عليه وسلم a snahou o Boží lásku, shodně Božím slovům určeným Jeho milovanému Poslu صلى الله عليه وسلم:

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Rci: “Milujete-li Boha, pak mne následujte a Bůh vás za to bude milovat a odpustí vám viny vaše, vždyť Bůh je odpouštějící, slitovný.” (Áli’Imrán: 31)

Skutečný muslim a opravdový věřící v sobě musí rozvíjet islámskou mravnost a morálku muslima, jako je pravdomluvnost, trpělivost, vlídnost, klopení zraku, skromnost, štědrost, šlechetnost, zdržení se špatného smýšlení o druhých, pídění se po jejich chybách či pomluv, stejně jako krocení nízkých tužeb.

Ve všem tomto následuje příklad toho nejmravnějšího a morálně nejbezúhonnějšího a nejdokonalejšího ze synů Adamových, Posla Božího صلى الله عليه و سلم , jenž pravil:

.إنَّما بعثتُ لأتمِّمَ مَكارِمَ الأخلاقِ

Byl jsem vyslán jedině proto, abych dovedl ctnostné mravy k dokonalosti.1

(…)

Služebníci Boží!

Skutečný věřící musí ze všech sil neúnavně usilovat na cestě Boží, pomáhat Alláhovo náboženství a podporovat jeho následovníky, učit se islámu, vyučovat islám, vyzývat k němu, bránit ho, svolávat k němu a šířit ho ve své rodině, mezi svými bratry, svými přáteli a kolegy.

Vznešený Alláh praví:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

Vy, kteří věříte! Střezte sebe i rodiny své před ohněm, jehož palivem budou lidé a kamení. Na něj dohlížejí andělé přísní a silní, kteří se neodváží neuposlechnout Boha v ničem, co jim přikázal, a vykonají vše, co jim bylo poručeno.” (Tahrím: 6)

Každý muslim je nositelem tohoto vznešeného poselství pro zbytek lidstva. Každý muslim je ambasadorem své víry v zemích, kde islám je vzácností. Proto se ke svým rodičům, dětem, manželkám, rodině, sousedům i všem lidem okolo sebe chovejte ne tak, jak si myslíte, že si to oni zaslouží, ale tak, jak vám to přikazuje islám.

Prosím Alláha, aby nás učinil skutečnými muslimy a opravdovými věřícími, aby naplnil naše srdce pravou vírou, zkrášlil nám ji a zošklivil nám nevíru, hanebnost a vzpurnost vůči Alláhu. Ó Bože, učiň nás správně vedenými! Ámín!

  1. Od Abú Hurejry رضي الله عنه zaznamenal al-Bejhekí v as-Sunenu l-kubrá, 10/323, hadís č. 20782. Jako sahíh ho uvádí al-Albání v Silsiletu l-ahádísi s-sahíha, hadís č. 45.