Duše živých a zemřelých se spolu setkávají

Logo XXL

OTÁZKA: Je tvrzení, že se duše živých a zemřelých spolu navzájem setkávají, z hlediska islámské věrouky správné? A je toto důkazem komunikace se světem zemřelých?


ODPOVĚĎ:

OTÁZKA: Je tvrzení, že se duše živých a zemřelých spolu navzájem setkávají, z hlediska islámské věrouky správné? A je toto důkazem komunikace se světem zemřelých?


ODPOVĚĎ:

Ano, duše se navzájem spolu opravdu setkávají.

Důkazem toho jsou Boží slova:

اللَّـهُ يَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِينَ مَوْتِهَا

Bůh povolává k sobě duše ve chvíli smrti jejich. (Zumer: 42)

Toto odkazuje na větší, tedy fyzickou smrt.

A slova:

وَالَّتِي لَمْ تَمُتْ فِي مَنَامِهَا

a ty, jež nezemřely, v době spánku jejich. (Zumer: 42)

Znamená to, že Alláh odnímá i duši osoby, která zatím nezemřela, během jejího spánku a snění. Tedy zatímco dotyčný spí. Proto je spánek obdobou smrti, nicméně se jedná o „menší smrt.“

Alláh praví:

وَهُوَ الَّذِي يَتَوَفَّاكُم بِاللَّيْلِ وَيَعْلَمُ مَا جَرَحْتُم بِالنَّهَارِ

On je ten, jenž vás v noci odvolává a jenž zná, co za dne jste vykonali (An’ám: 60)

Tedy duše živých se ve stavu spánku skutečně potkávají s dušemi zemřelých, kteří jsou ve svých hrobech. Díky tomu se mohou navzájem vidět a díky tomu mohou živí vidět mrtvé.

Mezi těmito mrtvými a živými navíc dochází i k částečné komunikaci a přenosu určitých informací. Mohou mezi sebou navzájem do jisté míry i rozmlouvat. Potom Alláh chytí, či zadrží duši osoby, které je předurčeno zemřít a propustí ty ostatní, které patří osobám, jež ještě zemřít nemají. Propustí je v momentě, kdy se mají probudit a dá jim ještě nějaký čas navíc, jehož délku nikdo kromě Něho nezná a která je pro ně zapsána u Alláha.

Toto patří k nejpozoruhodnějším činům Božím. Umožňuje, aby se živí mohli potkávat s dušemi svých zemřelých. A díky tomu spolu mohou živí a mrtví také jistým způsobem komunikovat. Mrtví navíc od živých získávají možnost, že za ně např. mohou zaplatit dluhy, které na zemi zanechali, anebo naopak je zase zpravit o věcech, které nakonec shledali pravdivými.

Odpovídal: Sálih al-Fewzán

Zdroj: al-Arwáhu teteláká ba’de l-mewt. Online na <https://www.alfawzan.af.org.sa/en/node/16178>