Ibn Báz: Vzkaz palestinskému lidu pod nepřátelskou okupací

man in black shirt hugging woman in white and red hijab

OTÁZKA: Dnes jsme svědky významného politického fenoménu, který otřásá světem, jmenovitě povstání palestinského lidu proti okupantům. Můžete navrhnout, co bychom mohli vzkázat muslimskému lidu v Palestině, národu, který čelí okupaci své domoviny?

ODPOVĚĎ:

Chvála Alláhu.

Radím jim zachovat bohabojnost a spolupracovat v konání dobrých a zbožných skutků, protože Alláh poskytne svou podporu těm, kteří podpoří Boží věc.

Vznešený Alláh praví:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ ‎

Vy, kteří věříte! Pomůžete-li Bohu, On zajisté pomůže vám a upevní paty vaše!” (Muhammed: 7)

Alláh na jiném místě Své Svaté Knihy říká následující:

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَىٰ لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا ۚ يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا ۚ وَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَٰلِكَ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

Bůh přislíbil těm z vás, kdož uvěřili a zbožné skutky konali, že z nich učiní nástupce na zemi, tak jako již učinil nástupci ty, kdož byli před nimi. A přislíbil jim, že upevní pro ně náboženství jejich, které se mu zlíbilo jim dát, a že nahradí posléze obavy jejich jistotou. “Uctívejte Mne a nepřidružujte ke Mně nic! “A ti, kdo ještě po tomto budou nevěřící, jsou věru hanebníci!” (Núr: 55)

Všem našim bratrům radím s Palestinci spolupracovat. Radím bohatým mezi námi a těm, kdo mají mezi námi moc a vliv, kdo jsou v pozicích autority, aby napřáhli svou pomocnou ruku směrem ke svým bratřím v Palestině, kteří zápasí o to, aby navrátili do svých rukou zem, kterou jim uloupili okupanti a aby dosáhli vítězství nad nepřítelem, dá-li Alláh.

Ať je Alláh vpravdě podpoří a odmění je vším dobrým za všechny muslimy. Jediné, co musí udělat, je vše stále trpělivě vydržet a nepolevovat, být neochvějní a nezviklatelní, protože slib Boží je pravdivý a Alláh jistojistě pomůže těm, kdož pomohou Jeho věci.

Ať je Alláh odmění a zaručí jim vítězství nad jejich nepřáteli a ať i ostatním muslimům umožní, aby se za Palestince postavili a pevně za nimi stáli, až dokud Alláh vítězství nad nepřítelem nesešle, protože On je nejlepší podporou. Ámín!

Odpovídal: ‘Abdul’azíz ibn ‘Abdilláh ibn Báz

Zdroj: “New’íjetu džihádi l-filastíníjín” in Medžmú’u l-fetáwá we l-makáláti l-mutenewwi’a, 4/295. Vyšlo také v časopise ad-Da’wetu s-sádira ke dni 9. ša’bánu 1409, tj. 16. března 1989 kř. éry. K dispozici online na: https://binbaz.org.sa/fatwas/886/%D9%86%D9%88%D8%B9%D9%8A%D8%A9-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%84%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%D9%8A%D9%86%D9%8A%D9%8A%D9%86.

Přeložil: Alí Větrovec