Jak se postavit proti těm, kteří útočí na islám?

gray concrete building under blue sky during daytime

OTÁZKA: Nepřátelé Boží se velmi snaží, aby za pomocí rozmanitých metod získali přístup do muslimských zemí a komunit. Co proti nim mohou věřící dělat? Jak mají před nimi a jejich ideologiemi ochránit sebe a jak se mohou postavit hrozbě, která zachvacuje muslimské společnosti?

ODPOVĚĎ:

Tohle není nic nového, k tomuto docházelo i dříve od misionářů křesťanství, židovství či dalších věrouk či ideologií nevíry.

O tomto nás poučil již Vznešený Alláh ve Svém jasném zjevení, když řekl:

وَلَن تَرْضَىٰ عَنكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ ۗ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَىٰ ۗ وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ ۙ مَا لَكَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلِيٍّ وَلَا نَصِيرٍ

Nebudou s tebou spokojeni ani židé, ani křesťané, pokud nebudeš následovat náboženství jejich. Rci: “Vedení Boží je jediné správné vedení!” Budeš-li však následovat učení jejich scestná poté, co dostalo se ti vědění, nenalezneš pak proti Bohu ani ochránce, ani pomocníka žádného.” (Bekara:120)

Vznešený Alláh také pravil:

وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىٰ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا

Nevěřící nepřestanou proti vám bojovat, dokud vás neodvrátí od náboženství vašeho, budou-li toho schopni.” [Bekara: 217)

Proto se snaží vplížit do muslimských zemí a komunit a zkoušejí množství taktik, aby v tom uspěli.

Jednou z jejich metod je vsazování sémě pochybnosti a nejistoty do mysli a myšlenek muslimů. Nepřestávají v tom a nezvolňují své tempo. Využívají své instituce, aby šířili svou nenávist a nepřátelství. Zaměřují tímto směrem své veškeré úsilí

Proto je povinností vůdců muslimů a jejich učenců, aby také vynakládali veškeré své úsilí na správné usměrňování a varování muslimské mládeže, aby se stavěli na odpor nepřátelům islámu a čelili jejich úsilí adekvátními metodami.

Věru umma islámu je tou, které bylo svěřeno poslední Zjevení, aby ho nesla a šířila ho lidstvu. Pokud budou muslimské společnosti schopny vybavit naše syny a dcery správnými znalostmi a pravým pochopením Náboženství, pokud tento proces započne již v jejich útlém věku, potom se, s dovolením Božím, nebudeme muset nepřítele obávat.

Dokud budeme pevně tíhnout k Náboženství Božímu, dokud budeme Alláha velebit a chválit, dokud budeme následovat Jeho Zákon a stavět se na odpor proti těm, kteří mu oponují, stane se přesný opak. Budou to nepřátelé islámu, kdo se začne obávat muslimů.

Alláh Vznešený a Dokonalý pravil:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ ‎

Vy, kteří věříte! Pomůžete-li Bohu, On zajisté pomůže vám a upevní paty vaše!” (Muhammad: 7)

Vznešený taktéž pravil:

وَإِن تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئًا ۗ إِنَّ اللَّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطٌ

Budete-li však trpěliví a bohabojní, neuškodí vám nikterak úklady jejich, neboť Bůh ve vědění Svém objímá vše, co dělají.” (Áli ‘Imrán: 120)

Veršů podobného vyznění je v Koránu nepřeberné množství. Nejlepším způsobem, jak takové útoky odvrátit je připravit generaci, která si je skutečně dobře vědoma opravdového učení islámu. Toho lze dosáhnout usměrněním nastupující generace na správném vedení, výchovou doma a využitím rozličných způsobů vzdělávání k rozvoji společnosti.

Připočteme-li k tomu roli zodpovědného vedení, které je v rukou vůdců muslimů, majících za povinnost konat dobro, neustále lidem připomínat, co je pro ně přínosné a vést je k tomu, stejně jako pracovat na zušlechtění pravé islámské věrouky v srdcích lidí.

Vznešený Alláh pravil:

أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ ‎

Jak jinak, než vzpomínkou na Boha se mohou srdce uklidnit?” (Ra’d: 28)

Není pochyb o tom, že lhostejnost vůči těmto věcem je jednou z příčin, proč nepřátelé islámu do muslimských zemí a komunit svým ideologickým útokem pronikají. Dosahují úspěchu v tom, že muslimy od jejich Náboženství krok za krokem čím dál více oddalují. Tím roste i míra zla mezi nimi a tím více je tyto jejich falešné nepřátelské ideologie zachvacují.

Alláh Jediný Dokonalý a Nejvyšší však věřícím nařídil být vytrvalí a neochvějní a nepolevovat v úsilí na Jeho cestě, využívaje k tomu všechny dostupné metody:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Vy, kteří věříte! Buďte neochvějní a povzbuzujte se k neochvějnosti! Buďte pevní a bojte se Boha – snad budete blažení!” (Áli ‘Imrán: 200)

Také řekl:

وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ

Ty, kdož k vůli Nám se usilovně snaží, ty věru povedeme po cestách Svých. A Bůh zajisté je s těmi, kdož dobro konají.” (‘Ankebút: 69)

Prosím Alláha Jeho nádhernými jmény a vznešenými atributy, aby napravil a zlepšil záležitosti muslimů, aby jim vnukl správné pochopení víry, sjednotil slova jejich vůdců na pravdě a dal jim ty nejlepší rádce. Věru On je Nejlaskavější, Nejštědřejší. Požehnání a mír Poslu Božímu, jeho rodině, jeho společníkům a jeho skutečným následovníkům. Ámín.

Odpovídal: ‘Abdul’azíz ibn ‘Abdilláh ibn Báz

Zdroj: Medžmú’u l-fetáwá wel-makáláti l-mutenewwi’a, 4/137-139.

Překlad: Alí Větrovec