K následování Sunny vyzývá Korán samotný!

High angle of opened Koran book placed on stone stand in yard of ancient mosque

بسم الله الرحمن الرحيم

Chvála Alláhu, jen Jeho uctíváme a jen jeho o pomoc a o vedení správnou cestou žádáme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha Jediného, který nemá společníka a dosvědčuji, že Muhammed صلى الله عليه و سلم je jeho služebníkem a poslem, pravdomluvným a důvěryhodným. Vybízejme sebe i druhé k bohabojnosti, dodržování všech pilířů islámu, náboženských povinností a ubírejme se přímou a správnou cestou. Věru nejlepším slovem je slovo Boží, nejlepším vedením cesta Jeho milovaného Muhammeda a nejhorší věcí jsou inovace vnesené do náboženství, protože každá novota je zhoubnou inovací a každá zhoubná inovace končí v Pekelném Ohni.

Vznešený Alláh praví:

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ ٱتَّقُوا۟ ٱللَّـهَ وَقُولُوا۟ قَوْلًا سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَـٰلَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ ۗ وَمَن يُطِعِ ٱللَّـهَ وَرَسُولَهُۥ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا

Vy, kteří věříte! Bojte se Boha a mluvte slova přímá! Bůh pak pro vás zlepší skutky vaše a odpustí vám hříchy vaše. A kdo poslouchá Boha a posla Jeho, ten již dosáhl úspěchu nesmírného.” (Ahzáb: 70-71)

Milí bratři v islámu!

Vznešený Alláh praví:

وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۖ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

To, co vám dává posel, to si vezměte! Ale toho, co vám odepřel, toho se zdržujte! A bojte se Boha, neboť Bůh je věru strašný v trestání Svém.“ (Hašr: 7)

Také řekl:

وَمَن يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَىٰ وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّىٰ وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ ۖ وَسَاءَتْ مَصِيرًا

A kdo odpadne od posla poté, co mu bylo jasně ukázáno správné vedení, a sleduje pak cestu jinou než věřící, k tomu obrátíme se zády, tak jako on se obrátil, a necháme jej hořet v pekle a jak hnusný je to cíl konečný!“ (Nisá: 115)

Sunna Božího Posla صلى الله عليه وسلم v jeho slovech, činech i souhlasu je neoddělitelnou součástí Božího Zjevení a druhým základním pramenem poznání předpisů islámu hned po Koránu. Uvádí ho do kontextu, vysvětluje, co v něm není na první pohled jasné, ukazuje, jak aplikovat jeho literu v praxi a přináší další předpisy, které Korán samotný neobsahuje.

Vznešený Alláh ohledně Posla Božího صلى الله عليه وسلم a jeho Sunny říká:

مَا ضَلَّ صَاحِبُكُمْ وَمَا غَوَىٰ ‎﴿٢﴾‏ وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ ‎﴿٣﴾‏ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَىٰ ‎﴿٤﴾

Váš druh nebloudí, ani nebyl sveden, ani nehovoří z vlastního popudu svého. Je to vnuknutí pouze, jež bylo mu vnuknuto.“ (Nedžm: 2-4)

Také praví:

وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ ‎﴿٤٤﴾‏ لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ ‎﴿٤٥﴾‏ ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ ‎﴿٤٦﴾‏ فَمَا مِنكُم مِّنْ أَحَدٍ عَنْهُ حَاجِزِينَ

A kdyby si on proti vůli Naší vymýšlel nějaké výroky, věru bychom jej popadli pravicí a pak mu prořízli jeho srdečnici a žádný z vás by tomu nemohl zabránit.“ (Hákka: 44-47)

Važme si nesmírného dobrodiní od Alláha, že máme Posla Božího صلى الله عليه وسلم a jeho Sunnu, zaznamenanou do detailů, která jen čeká, aby byla námi následována, neboť Vznešený Alláh praví:

لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ

Věru Bůh již prokázal přízeň věřícím, když k nim vyslal posla z řad jejich, jenž sděluje jim znamení Jeho, očišťuje je a učí je Písmu a moudrosti, zatímco předtím byli v bludu zjevném.“ (Áli ‘Imrán: 164)

Sunna ukazuje cestu, jak poznat víru, pochopit šarí’u a jak uctívat Alláha. To, co Sunna ustavuje, není nutně jen dobrovolným aktem, ale velmi často samostatně uzákoněnou povinností. Je důkazem jak v náboženské praxi, tak i ve věrouce. Navíc podmínkou přijetí každého zbožného činu, jímž chceme uctívat Alláha, je, aby byl proveden naprosto přesně tak, jak předepisuje Sunna a aby se od ní neodchyloval v druhu, způsobu provedení, míře intenzity a opakování, důvodu, času a místě, neboť v opačném případě jde o odsouzeníhodnou, lidmi vymyšlenou novotu vnesenou do dokonalého a neměnitelného Božího náboženství. Alláh na mnoha místech v Koránu explicitně uvádí, že není cesty jiné, nežli cesty Posla Božího صلى الله عليه وسلم, jeho věrných společníků, nechť je Alláh se všemi spokojen, a zbožných předků této ummy, tedy cesty Sunny, jako když říká:

وَمَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَيِّنَ لَهُمُ الَّذِي اخْتَلَفُوا فِيهِ ۙ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ ‎

A seslali jsme ti Písmo jedině proto, abys jim vysvětlil to, o čem se hádají, a aby bylo správným vedením i milostí pro lid věřící.“ (Nahl: 64)

Závaznost Sunny je věčná, platí ve všem, vždy a všude. Nelze ji relativizovat s ohledem na proměnu okolností, doby a místa. Škaredě se mýlí ten, pro nějž je Sunna jen vyjádřením islámu jedním smrtelníkem někde daleko v Arábii a někdy dávno před čtrnácti stoletími! Nenechte se oklamat samozvanými reformátory a rádoby humanisty, pro něž je lpění na Sunně dogmatizmem, formalizmem a doslovnictvím. Nepřátelé islámu, kteří si přejí pokřivit tuto víru, se snaží oddálit vás od Sunny, od zvyklosti a učení toho, koho ze všech lidí milujete nejvíce, více než své děti i své rodiče, ba i sebe samé. Nedovolte jim to!

(…)

Služebníci Boží!

Vznešený Alláh shůry sedmi nebes sesílá Poslu Božímu صلى الله عليه وسلم slova:

وَكَذَٰلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِّنْ أَمْرِنَا ۚ مَا كُنتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَٰكِن جَعَلْنَاهُ نُورًا نَّهْدِي بِهِ مَن نَّشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا ۚ وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ ‎﴿٥٢﴾‏ صِرَاطِ اللَّهِ الَّذِي لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۗ أَلَا إِلَى اللَّهِ تَصِيرُ الْأُمُورُ ‎﴿٥٣﴾‏

A takto jsme ti vnukli ducha ze zjevení Svého; předtím jsi neznal, co je to Písmo a co je to víra, avšak učinili jsme to světlem, jímž vedeme, koho chceme ze služebníků Svých. A ty věru také vedeš lidi po stezce přímé, po stezce Boha, jemuž náleží vše, co na nebesích je i na zemi. Což k Bohu se nevracejí věci všechny?“ (Šúrá: 52-53)

A taktéž varuje:

فَلَا وَرَبِّكَ لَا يُؤْمِنُونَ حَتَّىٰ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لَا يَجِدُوا فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

Však nikoliv, při Pánu tvém, oni nebudou věřící, pokud tě neučiní rozhodčím v tom, o čem jsou ve sporu. Potom nenaleznou v duších svých pochybnosti o tom, cos rozhodl, a podrobí se plným podrobením.“ (Nisá: 65)

Není víry bez Sunny, tedy učení tradovaného od Posla Božího صلى الله عليه وسلم. Míra našeho následování Sunny je nejspolehlivější mírou správnosti našeho vedení i síly naší víry, neboť Vznešený Alláh praví:

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ‎﴿٣١﴾‏ قُلْ أَطِيعُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ ۖ فَإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْكَافِرِينَ ‎﴿٣٢﴾‏

Rci: “Milujete-li Boha, pak mne následujte a Bůh vás za to bude milovat a odpustí vám viny vaše, vždyť Bůh je odpouštějící, slitovný.” Rci: “Poslouchejte Boha a posla Jeho! Jestliže se obrátíte zády… Bůh věru nemá rád nevěřící.“ (Áli ‘Imrán: 31-32)

Jak jste si možná všimli, v dnešním kázání jsem neuvedl ani jeden jediný hadís od Posla Božího صلى الله عليه وسلم, byť jich ohledně nutnosti následovat Sunnu existuje celá řada. Stejně jako výroků zbožných předků této ummy, jejichž oddanost Prorokově صلى الله عليه وسلم učení je obecně známá. Při Alláhu! Učinil jsem tak záměrně a jen proto, abych vám ukázal, že následování Sunny je nutností vycházející ze samotného Koránu a kdo nenásleduje Sunnu, ten lže a odpadá od islámu, pokud říká, že následuje Korán.

Prosíme Alláha, aby nás učinil opravdovými následovníky Božího Posla صلى الله عليه وسلم a jeho Sunny ve věrouce, přístupu i praxi a dopřál nám jeho společnost v Ráji, když už nám nebylo dáno být mezi jeho společníky na onom světě. Ámín!