Než bude pozdě …

cars parked on side of the road near buildings during daytime

Vznešený Alláh praví:

إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللَّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِن قَرِيبٍ فَأُولَٰئِكَ يَتُوبُ اللَّهُ عَلَيْهِمْ ۗ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا ‎﴿١٧﴾‏ وَلَيْسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ حَتَّىٰ إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّي تُبْتُ الْآنَ وَلَا الَّذِينَ يَمُوتُونَ وَهُمْ كُفَّارٌ ۚ أُولَٰئِكَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا ‎﴿١٨﴾‏

A jedině Bohu patří rozhodnutí a pokání těch, kdož dopustili se špatného z nevědomosti a potom se kajícně obrátili v krátké době. Těm Bůh věru odpustí a Bůh je vševědoucí a moudrý. Však odpuštění nebude dáno těm, kdož dopouštějí se špatností a teprve ve chvíli, když smrt se pro některého z nich dostaví, zvolají: “a já nyní se kaji!” A nebude také pro ty, kdož zemřou jako nevěřící – pro ty jsme připravili trest bolestný.” (Nisá: 17-18)

Toto je velmi jímavý příběh, který nám vyprávěl jeden člověk, který neochvějně následuje svou víru a žárlivě střeží hranice toho, co Alláh povolil a co zakázal.

Vypověděl:

„Toho dne jsem vyjel se svým autem a chtěl jsem zařídit nějaké věci. Na jedné z vedlejších cest, kterými moc aut ani neprojíždí, jsem potkal jiného řidiče, mladíka v malém osobním voze, který okolo mne projel a ani si mne nevšiml. To proto, že až příliš mnoho pozornosti tento řidič věnoval kolemjdoucím pohledným dívkám, které tudy procházely.

Měl jsem naspěch a tak jsem ho předjel.

Po nějaké chvíli, o kousek dál, jsem se začal ptát sám sebe: „Proč vůbec jsem to vlastně udělal? Neměl jsem náhodou tomu klukovi něco říct? Anebo mám dál pokračovat v cestě a hledět si svého, ať si on dělá, co chce?“

Přemýšlel jsem a takto přemítal nějakých pár sekund a rozhodl jsem se pro tu první možnost. Když jsem se vrátil, spatřil jsem mladíka, jak už se svým autem zastavil a s gustem okukoval holky na cestě. Čekal, že se za ním ohlédnou, usmějí se, či alespoň opětují pohled. Dívky však pokračovaly svou cestou dál a zanedlouho zmizely v nějaké budově opodál.

Zastavil jsem své auto přímo u toho jeho a pozdravil se s ním: „As-Selámu alejkum!“ Potom jsem mu dal radu: „Představ si, že by ty dívky byly tvoje sestry, nebo někdo z tvojí rodiny, tvoje dcery třeba … To by ti nevadilo, že je v autě pronásleduje a obtěžuje svými pohledy nějaký cizí chlap?“

Když jsem k němu promlouval, kluk mne poslouchal. Hlavu svěšenou. Najednou, když jsem se mu podíval do tváře, uviděl jsem v jeho oku slzu. Pomalu mu stékala po tváři. To mne povzbudilo a já pokračoval ve své radě.

Než jsme se rozešli, požádal mne o číslo mého telefonu. Chtěl, abych mu poskytl také svou adresu. Řekl mi, že žije způsobem života, který je dost prázdný a marný a že ho to pomalu ničí a zabíjí. Udělal jsem přesně tak, jak mne žádal.

Za nějaký čas mne ten mladík přišel navštívit doma. Všiml jsem si, že nyní vypadá docela jinak. Nechal si narůst plnovous a na tváři se mu začalo odrážet světlo víry. Začal mi vyprávět o všech těch prázdnotou vyplněných dnech, které prožil nicneděláním, zahálkou a potulováním se po ulicích a cestách, během čehož znepříjemňoval život muslimům a muslimkám. Snažil jsem se mu dodat trochu odvahy a vyprávěl jsem mu, jak moc jsou Boží milost a odpuštění obrovské, nezměrné a všeobjímající. Ta slova ho dojala. Potom jsme se rozešli a já jsem mu slíbil, že na oplátku navštívím zase já jeho.

Po nějaké době jsem se vydal k němu na návštěvu. Došel jsem před dveře a zaklepal. Otevřely se dveře. Stál v nich nějaký postarší muž, na němž se viděl nesmírný smutek a žal. Byl to otec onoho mladíka.

Zeptal jsem se ho na svého nového kamaráda a on jen smutně sklopil hlavu a tiše řekl: „Ať se mu Alláh smiluje a odpustí mu jeho hříchy. Odešel na lepší svět.“

„Činy budou souzeny podle svého zakončení,“1 pokračoval dál mladíkův otec. A potom se rozpovídal o svém zesnulém synovi, jak byl lhostejný vůči Alláhu a jak byl dlouhé roky daleko od poslušnosti vůči němu. Ale Vznešený Alláh mu daroval Svou přízeň a poctil ho tím, že mu dovolil, aby se k Němu vrátil, dřív, nežli bude pozdě. Když stařík dovyprávěl příběh svého syna, vyjádřil jsem mu svou upřímnou soustrast, rozloučili jsme se a já jsem odešel domů.

A potom jsem složil Vznešenému Alláhu přísahu, že poskytnu svou dobrou a upřímnou radu každému muslimovi, kdykoli k tomu uvidím příležitost.

Autor: Muhammed ibn ‘Abdil’azíz ibn ‘Abdilláh al-Musnid

Zdroj: al-‘Áidúna ile lláh, 2/38-39.

  1. Otec mladíka citoval hadís od matky věřících ‘Áiše رضي الله عنها v němž Posel Boží صلى الله عليه وسلم říká:

    إنّما الأعمالُ بالخواتيمِ.

    Činy budou souzeny jedině dle svého zakončení.” Zaznamenal ho Ibn Hibbán v Sahíhu, hadís č. 340 a další, Šu’ajb al-Arnáút ho ve své revizi označuje za sahíh li-ghajrihi.