O nápravě srdcí

red heart and man hanging drawing

بسم الله الرحمان الرحيم

Chvála Alláhu, jen Jeho uctíváme a jen jeho o pomoc a o vedení správnou cestou žádáme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha Jediného, který nemá společníka a dosvědčuji, že Muhammed صلى الله عليه و سلم je jeho služebníkem a poslem, pravdomluvným a důvěryhodným. Vybízejme sebe i druhé k bohabojnosti, dodržování všech pilířů islámu, náboženských povinností a ubírejme se přímou a správnou cestou. Věru nejlepším slovem je slovo Boží, nejlepším vedením cesta Jeho milovaného Muhammeda a nejhorší věcí jsou inovace vnesené do náboženství, protože každá novota je zhoubnou inovací a každá zhoubná inovace končí v Pekelném Ohni.

Alláh pravil:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ

Vy, kteří věříte! Bojte se Boha bázní, jež Mu přísluší, a neumírejte jinak, než když jste se do vůle Jeho odevzdali!” (Áli ‘Imrán: 102)

Milí bratři!

Vznešený Alláh pravil:

يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ الْكَرِيمِ ‎﴿٦﴾‏ الَّذِي خَلَقَكَ فَسَوَّاكَ فَعَدَلَكَ ‎

Člověče, co zmýlilo tě o laskavém Pánu tvém, jenž stvořil tě, vyrovnal a souměrnost ti dal?” (Infitár: 6-7)

Alláh stvořil člověka v nejdokonalejší formě, dal mu schopnosti a vymezil mu dobu jeho života na tomto světě. Alláh stvořil člověku tělo a v něm také jeden kousek masa, k němuž se váže zkaženost či náprava celého těla. A touto částí těla je srdce.

Srdce je podivuhodné. Celé tělo žije, dokud srdce je živé a když zemře, umírá celé tělo spolu s ním. Štěstí Božího služebníka se váže ke zdraví, spokojenosti a ryzosti jeho srdce. A nakolik je srdce zatíženo neduhy, chorobami a slabostmi, natolik cítí i celé tělo nepohodu. V srdci se ukrývá přesvědčení o Boží Jedinosti a Jedinečnosti (arab. التوحيد at-tewhíd), v srdci se nachází víra, která roste i klesá. A proto Alláh varuje před zatvrzelostí srdce:

فَوَيْلٌ لِّلْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُم مِّن ذِكْرِ اللَّهِ ۚ أُولَٰئِكَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ ‎

Běda těm, jichž srdce jsou zatvrzelá vůči připomenutí Božímu, neboť oni jsou v zjevném bloudění.” (Zumer: 22)

A proto také dává příslib krásného konce všem těm, kterých srdce jsou ryzí a všímavá k připomenutí si Alláha:

الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللَّهِ ۗ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ طُوبَىٰ لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ ‎

a ty, kdož uvěřili a jichž srdce se uklidňují při vzpomínce na Boha – jak jinak, než vzpomínkou na Boha se mohou srdce uklidnit? – a ty, kdož uvěřili a dobré skutky konali; těm dostane se blaženosti a překrásného místa pobytu.” (Ra’d: 28-29)

Blahoslaveni ti, kteří napraví své srdce!

Pamatuj, že dobrý skutek dodá tváři jas, lidskému nitru světlo a tělu sílu. Přináší lásku Božích stvoření. A skutek špatný působí přesně opačně. Budeš-li usilovat o dobro a spravedlnost, odrazí se to na tvém srdci a ono se stane ryzím. A propadneš-li zlu a nespravedlnosti, odrazí se to na tvém srdci a ono se zkazí.

Vznešený Alláh praví:

مَّنْ عَمِلَ صَالِحًا فَلِنَفْسِهِ ۖ وَمَنْ أَسَاءَ فَعَلَيْهَا ۗ

Kdo zbožné skutky koná, sám pro sebe tak činí, však kdo zlé koná, sám proti sobě samému tak činí.” (Fussilet: 46)

(…)

Cest nápravy srdcí je mnoho a patří k nim posílení víry v tewhíd, protože tou se srdce oprošťuje od všeho mimo Alláha, protože nic než Alláh nemá skutečný nárok na uctívání, čímž jsou aktualizovaná často pronášená slova لا إله إلا الله lá iláhe ille lláh – není skutečného božstva kromě Jediného Pravého Boha.

Své srdce napraví i ten, kdo bude velkodušný a štědrý:

فَأَمَّا مَنْ أَعْطَىٰ وَاتَّقَىٰ ‎﴿٥﴾‏ وَصَدَّقَ بِالْحُسْنَىٰ ‎﴿٦﴾‏ فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرَىٰ ‎

Co týče se toho, jenž rozdával a Boha se bál a za pravdivou nejkrásnější odměnu pokládal, tomu usnadníme přístup ke snadnému.” (Lejl:5-7)

Další cestou je upřímné pokání a zanechání hříchů, neboť očištění vlastního já uzdravuje srdce:

قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكَّىٰ ‎

Prospívat naopak bude ten, kdo sám sebe očistí” (A’lá:14)

Patří sem také milodar, slovy Božími:

خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِم بِهَا

Ber ze jmění jejich almužnu, kterou je očišťuješ a ospravedlňuješ!” (Tewba:103)

K nápravě srdce vede i láska k dobrým lidem, hledání nauky a poučení neznalých:

وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ ۚ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

a nenalézají v hrudích svých žádnou závist kvůli tomu, co dáno bylo vystěhovalcům. A dávají jim přednost před sebou, i kdyby sami měli nedostatek. A ti, kdož ochrání duše své před lakotou, ti budou blažení.” (Hašr: 9)

A cestou nápravy srdce je i upřímná prosba k Alláhu a následování Jeho správného vedení, neboť jak učili naši zbožní předkové v čele se Sehlem at-Tusterím, neexistuje kratší cesta k našemu Pánu, nežli uvědomit si, jak moc Ho potřebujeme, hluboko v srdci každého z nás.

Prosím Alláha, aby očistil a napravil naše srdce, aby nás učinil uvnitř ještě lepšími, než se zdáme navenek a aby nám umožnil získat nesmírnou odměnu měsíce Ramadánu. Ámín!