Ramadán 1444/2023 – Vyhlášení o začátku půstu

crescent moon in the sky

Ústředí muslimských obcí v ČR vyhlásilo v úterý 29. Ša’bánu 1444 po hidžře (21. března 2023 kř. éry) začátek letošního Ramadánu po západu slunce dnešního dne, tedy středy 22. března 2023.

První ramadánskou nepovinnou modlitbu teráwíh se proto budete moci pomodlit už dnes, ve středu 22. 3. 2023 po povinné večerní modlitbě (arab. العشاء al-‘išá´).

Prvním postním dnem bude tedy už den zítřejší, tedy čtvrtek 23. března 2022, inšalláh.

Rozhodlo se tak na základě potvrzeného nespatření nového srpku měsíce oznámeného komisí Nejvyšší soudní rady v Království Saúdské Arábie. Toto rozhodnutí následovala velká většina muslimů na celém světě a absolutní většina muslimských zemí v širším regionu Evropy.

Toto rozhodnutí se opírá o hadís Posla Božího صلى الله عليه و سلم ve znění:

صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ…

Postěte se, až když ho (tj. srpek nového měsíce) uvidíte, stejně jako přerušte půst, až když ho uvidíte …1

A opírá se i o hadís Abú Hurejry رضي الله عنه, v němž Posel Boží صلى الله عليه و سلم říká:

إذا رَأَيْتُمُ الهِلالَ فَصُومُوا، وإذا رَأَيْتُمُوهُ فأفْطِرُوا، فإنْ غُمَّ علَيْكُم فَصُومُوا ثَلاثِينَ يَوْمًا.

Když uvidíte srpek nového měsíce, postěte se. A když uvidíte srpek dalšího nového měsíce, přestaňte. Pokud bude zamračeno, dopostěte se třicet dní.2

Metodu určování příchodu nového měsíce podle spatření jeho srpku schvaluje velká většina islámských učenců jako správnější než jiné metody.

ZA PORTÁL E-ISLÁM.CZ PŘEJEME VŠEM MUSLIMŮM NEJLEPŠÍ MOŽNÉ PROŽITÍ POŽEHNANÉHO MĚSÍCE RAMADÁNU A PROSÍME, ABY ALLÁH DŽ.Š. PŘIJAL VEŠKERÉ VAŠE ČINY UCTÍVÁNÍ BĚHEM RAMADÁNU I MIMO NĚJ. ÁMÍN.

رمضان مبارك

Ramadán mubárek!

Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun!

Рамазан Шериф Мубарек олсун!

Blessed Month of Ramadhan!

Ibn Redžeb al-Hanbelí pravil:
Dožít se dalšího ramadánu a postit se v něm je velikým požehnáním pro každého, komu to Alláh dopřál.3

اللّهُمَّ بَلِّغْنَا رَمَضَانَ، اللّهُمَّ أَعِنَّا فِيْهِ عَلَى الْبِرِّ والْإِحْسَانِ، اللّهُمَّ تَقَبَّلْ عَمَلُنَا فِيْهِ وأَعْتِقْنَا مِنَ النَّارِ.

Ó Bože, dovol nám dožít se Ramadánu, podpoř nás v konání dobrých a zbožných skutků, přijmi naše činy a osvoboď nás z Pekla! Ámín!

Na závěr připojujeme prosbu, kterou podle Talhy ibn ‘Ubejdilláha رضي الله عنه Posel Boží صلى الله عليه و سلم pronášel, když spatřil nový měsíc:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَيْنَا بِالْأَمْنِ وَالْإِيمَانِ وَالسَّلَامَةِ وَالْإِسْلَامِ رَبِّي وَرَبُّكَ اللَّهُ

Ó Bože, dej mu nad námi vyjít v bezpečí, víře, pohodě a islámu, Pánem mým i tvým je Alláh!4

  1. Hadís zaznamenali imámové Muslim v Sahíhu, hadísy č. 1081 od Abú Hurejry رضي الله عنه a 1080 od Ibn Omara رضي الله عنهما; Málik v Muwetta´u od Ibn Omara, hadís č. 636 a 633.
  2. Zaznamenal Muslim v Sahíhu, hadís č. 1081.
  3. Viz Latáifu l-me’árif, str. 280.
  4. Zaznamenal Ahmed v Musnedu, hadís č. 1228; a at-Tirmizí v Sunenu, hadís č. 3451. Jako hasan li-ghajrihi ho ve svém tahkíku Ahmedova Musnedu ocenil Šu’ajb al-Arnáút.