Touha jako důvod štěstí i zklamání

Logo XXL

Mějte toto dobře na paměti, bratři. Velmi dobře. Toto vám přinese jasné světlo do života. Buď budete těmi, kterým bude kniha dána do levice, nebo vás touha po věčném štěstí a po spáse dovede k tomu, že vaše skutky budou v Soudný Den těžké na váze a vy obdržíte svou knihu do pravice a nejhodnotnějšího daru věčného užívání dosáhnete.

Mějte toto dobře na paměti, bratři. Velmi dobře. Toto vám přinese jasné světlo do života. Buď budete těmi, kterým bude kniha dána do levice, nebo vás touha po věčném štěstí a po spáse dovede k tomu, že vaše skutky budou v Soudný Den těžké na váze a vy obdržíte svou knihu do pravice a nejhodnotnějšího daru věčného užívání dosáhnete.

Tento příbytek je krajem odpovědnosti, proto zúčtujte se sebou samými a bděte nad svými skutky dnem i nocí bez ustání, dokud nezemřete. Děkujte Alláhu za to, že správně vás vede a že trpělivě kráčíte po jeho přímé cestě. Buďte vytrvalí a proste svého Pána, aby vám dal podporu a úspěch.
Protože vedle toho neexistuje nic jiného, než to, že upadnete do lhostejnosti a nebudete si na své činy dávat pozor. Své duše proto držte od hříchu dále a nuťte je k pokání před Alláhem. Kráčejte přímo! Dodržujte příkazy Alláha a držte se od Jeho zákazů co nejdále. Buďte k Alláhu co nejvíce upřímní ve svém úmyslu a přejte si jen to, co je v plném souladu s Jeho vůlí a s pravdymilovností.
Vznešený Alláh praví:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ
Vy, kteří věříte! Bojte se Boha a buďte s pravdomluvnými! (Tewba: 119)
Tedy pravdyzmilovnost je jedním z těchto prostředků:
طَاعَةٌ وَقَوْلٌ مَّعْرُوفٌ ۚ فَإِذَا عَزَمَ الْأَمْرُ فَلَوْ صَدَقُوا اللَّهَ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُمْ
Poslušnost a řeč vhodná. A až se věc stane vážnou,4846 věru bude pro ně lepší, aby byli vůči Bohu upřímní.(Muhammed: 21)
Na jiném místě Všemohoucí a Vznešený pravil:
قَالَ اللَّهُ هَٰذَا يَوْمُ يَنفَعُ الصَّادِقِينَ صِدْقُهُمْ ۚ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ۚ رَّضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ ۚ ذَٰلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ
I řekne Bůh: „Toto je den, kdy prospěje pravdomluvným pravdomluvnost jejich.“ Pro ně jsou určeny zahrady, pod nimiž řeky tekou, a v nich nesmrtelní navěky budou. A Bůh v nich nalezne zalíbení a oni naleznou zalíbení v Něm a to úspěch bude nesmírný. (Máida:119)
Toto je charakteristikou skutečně upřímných a pravdymilovných vůči Alláhu. Podle pravdy postupují a nikdy se nepouštějí do toho, co jim Alláh zakázal. V zápase proti chtíči ženoucímu nás k zakázanému a ve spěchu k tomu, co je dobro, v přikazování dobrého a zakazování zavrženíhodného, spočívá cesta úspěchu. Spočívá též v upřímné radě vůči Alláhu, tedy výzvě k Jeho Jedinosti a k upřímné radě Jeho služebníkům.
Kdokoli bojuje proti hnutím své duše, shledá chvályhodný výsledek. Plodem tohoto úsilí je štěstí a úspěch jak na tomto, tak i na onom světě. A kdokoli toto zanedbá a je vůči tomuto lhostejný, setká se s hořkými plody svého počínání.
 
Tato nezbytná bdělost je tím, co tě podněcuje stále zhodnocovat své činy ve dne i v noci, ať jde o cokoli. Co jsi vykonal, do čeho jsi upadl. Dokud nepochopíš, co jde pro tebe a co proti tobě.
 
Vyvaruj se společnosti zkažených, kteří tě odrazují od dobra a ponoukají tě ke zlu. Druž se raději se společností dobrých, kteří ti připomenou dobro a pomohou ti. A pokud bys i zapomenul, tito tě vždy pobídnou a budou s tebou usilovat na cestě Boží, budou trpěliví a vytrvalí spolu s tebou a budou tě k dobru povzbuzovat.
 
Drž se jejich společnosti. To proto, že každý následuje náboženství toho, se kterým nejvíce sedává a se kterým se nejvíce přátelí. Proto pevně přilni k těm, jejichž společnost přináší potěchu a dobro a podněcuje v tobě touhu po dobru, která tě podrží vždy, když uklouzneš a která tě vždy motivuje, když ochabneš.
 
Vždy se střež společnosti těch, kteří jsou zkažení. Takoví tě pouze odradí od pravdy a okrášlí ti zlo a faleš. Pamatuj si, že každý bude volán k zodpovědnosti, zda dostál svým závazkům vůči Alláhu i Jeho služebníkům a svým druhům v dobru. Kdo v tomto obstojí, dosáhne nejvyššího stupně štěstí a kdo tohoto nedbá, pouze ztrácí svůj čas a bude litovat.
 
Proto, služebníci Boží, napodobte charakter a způsoby prvních věřících a těch, kteří pevně následovali náboženství islámu.
 
Alláh Vznešený praví:
وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ۚ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ
Věřící muži a věřící ženy jsou si vzájemně přáteli a přikazují vhodné a zakazují zavrženíhodné (Tewba:71)
A Posel Boží pravil:
كل أمتي يدخلون الجنة إلا من أبى. قيل: يا رسول الله من يأبى؟ قال من أطاعني دخل الجنة و من عصاني فقد أبى.
Všichni z mé ummy vejdou do Ráje, kromě těch, kteří to odmítnou.“ Bylo řečeno: „A kdo by odmítl, ó Posle Boží?“ Odpověděl: „Kdokoli mne poslechne, vejde do Ráje a kdokoli mne neuposlechne, ten odmítl.” Sahíhu l-Buchárí.
Kdokoli poslechne Alláha a Posla Jeho, ve štěstí vstoupí do Ráje. Kdokoli odmítne rozkaz Alláha a Jeho Posla uposlechnout, ten věru neuposlechl a vysloužil si Boží hněv a trest. Proto je povinností mít toto na zřeteli a bojovat sám se sebou.
Vznešený praví:
وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا
Ty, kdož k vůli Nám se usilovně snaží, ty věru povedeme po cestách Svých. (`Ankebút: 69)
Sláva Jemu, Který pravil:
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّىٰ نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنكُمْ وَالصَّابِرِينَ
A věru vás budeme zkoušet, abychom rozpoznali mezi vámi ty, kdož usilovně se snaží a jsou trpěliví (Muhammed:31)
Každý, kdo takto bojuje na cestě Boží musí nezbytně být vytrvalý. Všemohoucí pravil:
وَمَن جَاهَدَ فَإِنَّمَا يُجَاهِدُ لِنَفْسِهِ
Ten, kdo ve víře se usilovně snaží, ten věru sám pro sebe tak činí (`Ankebút:6)
Boj proti sobě samému je nezbytností, protože jinak se vystavujeme riziku a ohrožení. Tento svět je příbytkem nebezpečí. Je nebezpečným bydlištěm. Je domem klamu a obydlím pokušení.
Alláh Vznešený řekl:
كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ۗ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۖ فَمَن زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ ۗ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ
Každá duše okusí smrti; a teprve v den zmrtvýchvstání obdržíte plně své odměny. A kdo se vyhne ohni a bude do ráje uveden, ten dosáhl úspěchu. A život na tomto světě je pouze klamné užíváni. (Áli `Imrán: 185)
Na jiném místě pravil:
إِنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلَادُكُمْ فِتْنَةٌ ۚ وَاللَّهُ عِندَهُ أَجْرٌ عَظِيمٌ
Majetky vaše a děti vaše jsou pro vás jen pokušením, zatímco Bůh má u sebe věru odměnu nesmírnou. (Taghábun: 15)
Nalézáme se v příbytku klamu, pokušení, rozvratu a zničujících tužeb po tom, co Alláh zakázal. Buďme tedy bdělí, dokud se zde nalézáme a bojujme proti sobě samým a našim špatným stránkám, trpělivě setrvávajíce v poslušnosti vůči našemu Pánu. Vyvarujme se neposlušnosti vůči Němu a přilněme k dobru, zříkajíce se všeho zlého. Takto se ubírejme po cestě nejvyššího štěstí.
Toto je cesta spásy a pokud toto zažijeme, pochopíme význam slov Božího Posla:
من يريد الله خيرا يفقه في الدين
Komukoli Alláh chce dobro, tomu dá porozumět náboženství.“ Sahíh Muslim
Snad tedy náboženství porozumíme a získáme vhled do jeho tajů.
 
Zdroj: přednáška Prostředky neochvějnosti v pokušení, přeloženo v roce 2010 týmem AHP & DTSSBC, www.dtssbc.com

Autor: šejch `Abdul`azíz ibn ‘Abdulláh ibn Báz