Vyjádřete podporu humanitární flotile ve vodách Gazy

Logo XXL

Sdružení Přátelé Palestiny a ISM CZ (Mezinárodní hnutí solidarity) svolávají na pondělí 31. května solidární demonstraci s flotilou Free Gaza Movement, na jejíž palubě izraelská armáda zabila nejméně 10 aktivistů. Některé zdroje hlásí až 20 mrtvých.

Sdružení Přátelé Palestiny a ISM CZ (Mezinárodní hnutí solidarity) svolávají na pondělí 31. května solidární demonstraci s flotilou Free Gaza Movement, na jejíž palubě izraelská armáda zabila nejméně 10 aktivistů. Některé zdroje hlásí až 20 mrtvých. Aktivisté byli zabiti, když se snažili prolomit nelegitimní blokádu Gazy a dovézt potřebnou humanitární pomoc, včetně potravin, léků a stavebních materiálů.

Datum a čas: pondělí 31.5.2010, 17.00
Místo: Staroměstské nám.
Kontakt:
Eva Nováková, ISM CZ, 775 666 988
Jana Ridvanová 736 24 23 20

Izrael blokuje půldruhého milionu lidí v pásmu Gazy již od roku 2006. Na konci roku 2008 Izrael v Gaze podnikl vojenskou operaci Lité olovo, při které na civilní obyvatelstvo, vedle těžké vojenské techniky, neváhal použil ani bílý fosfor. Pří útoku zahynulo více než 1400 Palestinců, třetina byly ženy a děti. Ani po tomto masakru však Izrael blokádu Gazy neukončil. A nadále zamezuje dopravě humanitární pomoci, na které jsou obyvatelé Gazy životně závislí. Ve zprávě Amnesty International se píše, že čtyři z pěti obyvatel Gazy potřebují humanitární pomoc. Stovky obyvatel Gazy potupně čeká, než jim bude povoleno vycestovat za účelem vyhledání lékařské pomoci. Dvacet osm osob, kterým nebylo povoleno vycestovat, již zemřelo.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních otázek (OCHA) vydal zprávu, podle níž Izrael nadále brání, aby se k Palestincům dostaly stavební materiály nutné k opravě jejich domů nejen v Gaze, ale i na kolonizovaném západním břehu Jordánu, a brání obyvatelům těchto oblastí ve svobodě pohybu.

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová vydala v pátek prohlášení, v němž flotile mířící do Gazy s humanitární pomocí vyjádřila podporu: "Evropská unie je dál hluboce znepokojena humanitární situací v Gaze. Pokračující politika uzavření (Gazy) je nepřijatelná a politicky kontraproduktivní. Chceme zopakovat výzvu EU k okamžitému, udržitelnému a bezpodmínečnému otevření přechodů pro dodávky humanitární pomoci, obchodního zboží a osob do Gazy a z Gazy."

Propalestinská "Flotila svobody", se sestává z 8 námořních lodí s 10 000 tunami humanitární pomoci a z 800 účastníků ze 40 zemí na palubě, včetně politiků, členů parlamentů, spisovatelů, umělců a přeživších Holokaustu.

Izrael se již od počátku snažil aktivisty zastrašit prohlášením, že proti flotile zakročí vojenskou silou a vyzval vlády všech zúčastěných států, aby nedovolily svým občanům se humanitárního konvoje účastnit. Izraelský ministr zahraničí Avignon Lieberman slíbil, že flotila bude zastavena "za jakoukoli cenu". Svého slibu dnes v časných ranních hodinách dostál. Ještě když byla flotila v mezinárodních vodách zasáhla na dvou z lodí konvoje izraelská vojenská jednotka. Při střetu s civilisty na palubě izraelská armáda zabila asi 16 aktivistů a asi 60 zranila.

Do vod Gazy vyrazily izraelské dělové čluny a lodě jsou sledovány i izraelským letectvem.