‘Ídu l-fitr 1443: Svátek přerušení půstu 2022

red, brown, and white downlight chandelier

Království Saúdské Arábie v sobotu 29. ramadánu 1443 (tj. 30. 4. 2022) oznámilo, že nebyl spatřen srpek nového měsíce, ohlašující začátek nového lunárního hidžretského měsíce Šewwálu, tj. dne svátku přerušení půstu (arab. عيد الفطر ‘ídu l-fitr).

To znamená, že po dnes západu slunce nastupuje 30. den měsíce Ramadánu a Svátek přerušení půstu se bude slavit až pozítří, tj.

V PONDĚLÍ 2.5. 2022.

Toto rozhodnutí o dopočítání třicátého dne se opírá o hadís Posla Božího صلى الله عليه و سلم ve znění:

صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ فَإِنْ غُمِّيَ عَلَيْكُمْ فَأَكْمِلُوا الْعَدَدَ.

Postěte se, až když ho (tj. srpek nového měsíce) uvidíte, stejně jako přerušte půst, až když ho uvidíte. Když je zamračeno, takže ho nemůžete vidět, pak doplňte počet (tj. třicátý den předcházejícího měsíce).1

A také o hadís ve znění:

إِنَّا أُمَّةٌ أُمِّيَّةٌ لاَ نَكْتُبُ وَلاَ نَحْسِبُ الشَّهْرُ هَكَذَا وَهَكَذَا وَهَكَذَا

My jsme umma prostá, která nepíše a nepředpočítává dopředu. Měsíc je buď tak a tak, anebo tak a tak,” čímž myslel, že má buď dvacet devět, anebo třicet dní.2

Principu rozhodnutí dle spatření srpku nového měsíce v souladu s ustanoveními Sunny Posla Božího صلى الله عليه و سلم se letos přidržela většina muslimských zemí a organizací muslimů v diaspoře, mezi nimi i Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v ČR.

Všem našim čtenářům muslimského vyznání tímto přejeme

تقبل الله منا و منكم عيد الفطر مبارك كل عام و أنتم بخير

BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN

BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

ME FAT BAJRAMI

ПОЗДРАВЛЯЕМ С ПРАНЗДНИКОМ ИД АЛЬ-ФИТР! БАЙРАМ ШЕРИФ МУБАРЕК ОЛСУН!

KRÁSNÉ A POŽEHNANÉ PROŽITÍ SVÁTKU PŘERUŠENÍ PŮSTU

Ibn Hadžer al-‘Askalání pravil: “Vyjadřovat radost a štěstí z příchodu svátku patří k symbolům islámu!”3

  1. Hadís zaznamenali Muslim v Sahíhu, hadísy č. 1081 od Abú Hurejry رضي الله عنه a 1080 od Ibn Omara رضل الله عنهما; Málik v Muwetta’u od Ibn Omara رضي الله عنهما, hadís č. 636 a 633.
  2. Od ‘Abdulláha ibn Omara رضي الله عنهما zaznamenali an-Nesáí v Sunenu, hadís č. 2140 a toto je jeho verze, podobný hadís uvádí al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 1913; a Muslim v Sahíhu, hadís č. 1080; Abú Dáwúd v Sunenu, hadís č. 2319.
  3. Viz Fethu l-Bárí, 2/443.