Lidskost islámského učence Ibn Báze

beige tent on sand

Vznešený Alláh praví:

‏ مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ أَجْرٌ كَرِيمٌ

Kdo tedy bude tím, jenž poskytne Bohu krásnou půjčku, aby mu ji Bůh dvojnásobně splatil a dostalo se mu odměny veliké?” (Hadíd: 11)

Šejch ‘Abdul’azíz ibn ‘Abdilláh ibn Báz byl jedním z největších islámských učenců 20. století. Když působil jako muftí Saúdské Arábie, úřadoval v malé skromné kanceláři v Rijádu, kde přijímal každého bez rozdílů.

Proslul také jako ochránce slabých, utlačovaných a chudobných, ačkoli byl sám nevidomý.

Welíd Besjún, který se s šejchem osobně setkal, vypověděl:

„Jeho sekretář přečetl dopis od jisté ženy z Mauritánie, žádající ho, aby pokračoval ve finanční podpoře jejího syna, studujícího zde na vysoké škole. Psala, že pokud jejího syna přestane sponzorovat, bude on nucen přerušit studium a zaměstnat se, aby mohl vydělávat pro svou rodinu. Psala: „Jediný na koho se mohu, kromě Alláha obrátit, jste, Ibn Bázi, Vy.“

Jejímu synovi zbývaly k dokončení studií již jen dva roky. Šejch tedy požádal svého sekretáře, aby studentově matce poslal finanční pomoc na další dva roky.

„Prostředky z dobročinného fondu jsou vyčerpány,” odpověděl šejchovi sekretář.

Šejch Ibn Báz poté přikázal sekretáři najít pro matku chudého studenta alespoň něco z fondu zekátu, ale odpověď byla stejná!

Šejch zkusil další možnost: „Dejte jí z mého osobního účtu.“

Uslyšel však odpověď „Žádné peníze Vám nezůstaly, šejchu, všechno jste už rozdal na podobné případy.“

Welíd Bejsún dodává, že se později dozvěděl, že šejch každý měsíc ze svého platu odděluje vymezený díl pro dobročinné účely.

Aby tedy nakonec vyřešil problém chudého studenta z Mauritánie, rozhodl se šejch následovně: „Zřiďte půjčku na mé jméno, pošlete té ženě peníze a já doufám, že budu schopen dluh rychle splatit.“

Ibn Báz, toho času vysoce postavený muž, saúdský muftí, člověk s milionem možných výmluv, si sám dal zřídit půjčku, aby tím pomohl bezejmenné matce v Mauritánii, kterou zřejmě ani nikdy neuvidí a která mu na tomto světě patrně nebude nijak schopna pomoci …