Ramadán 1423 – 2022: vyhlášení o začátku půstu

crescent moon

Ústředí muslimských obcí v ČR vyhlásilo v pátek 29. Ša’bánu 1443 po hidžře (1. dubna 2022 kř. éry) začátek letošního Ramadánu po západu slunce dnešního dne, prvním postním dnem bude tedy už sobota 2. dubna 2022, inšalláh.

Rozhodlo se tak na základě potvrzeného spatření nového srpku měsíce oznámeného komisí Nejvyšší soudní rady v Království Saúdské Arábie. Toto pozorování následovala velká většina muslimů na celém světě a absolutní většina muslimských zemí v širším regionu Evropy.

Toto rozhodnutí se opírá o hadís Posla Božího صلى الله عليه و سلم ve znění:

صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ…

Postěte se, až když ho (tj. srpek nového měsíce) uvidíte, stejně jako přerušte půst, až když ho uvidíte …1
První ramadánskou nepovinnou modlitbu teráwíh se budete moci pomodlit v pátek 1. 4. 2022 po povinné večerní modlitbě (arab. العشاء al-‘išá´).

A o hadís Abú Hurejry رضي الله عنه, v němž Posel Boží صلى الله عليه و سلم říká:

إذا رَأَيْتُمُ الهِلالَ فَصُومُوا، وإذا رَأَيْتُمُوهُ فأفْطِرُوا، فإنْ غُمَّ علَيْكُم فَصُومُوا ثَلاثِينَ يَوْمًا.

Když uvidíte srpek nového měsíce, postěte se. A když uvidíte srpek dalšího nového měsíce, přestaňte. Pokud bude zamračeno, dopostěte se třicet dní.2

Metodu určování příchodu nového měsíce podle spatření jeho srpku schvaluje velká většina islámských učenců jako správnější než jiné metody.

ZA PORTÁL E-ISLÁM.CZ PŘEJEME VŠEM MUSLIMŮM NEJLEPŠÍ MOŽNÉ PROŽITÍ POŽEHNANÉHO MĚSÍCE RAMADÁNU A PROSÍME, ABY ALLÁH DŽ.Š. PŘIJAL VEŠKERÉ VAŠE ČINY UCTÍVÁNÍ BĚHEM RAMADÁNU I MIMO NĚJ. ÁMÍN.

رمضان مبارك

Ramadán mubárek!
Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun!
Рамазан Шериф Мубарек олсун!
Blessed Month of Ramadhan!

 

Na závěr připojujeme prosbu, kterou podle Talhy ibn ‘Ubejdilláha رضي الله عنه Posel Boží صلى الله عليه و سلم pronášel, když spatřil nový měsíc:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَيْنَا بِالْأَمْنِ وَالْإِيمَانِ وَالسَّلَامَةِ وَالْإِسْلَامِ رَبِّي وَرَبُّكَ اللَّهُ

Ó Bože, dej mu nad námi vyjít v bezpečí, víře, pohodě a islámu, Pánem mým i tvým je Alláh!3

  1. Hadís zaznamenali imámové Muslim v Sahíhu, hadísy č. 1081 od Abú Hurejry رضي الله عنه a 1080 od Ibn Omara رضي الله عنهما; Málik v Muwetta’u od Ibn Omara, hadís č. 636 a 633.
  2. Zaznamenal Muslim v Sahíhu, hadís č. 1081.
  3. Zaznamenal Ahmed v Musnedu, hadís č. 1228; a at-Tirmizí v Sunenu, hadís č. 3451. Jako hasan li-ghajrihi ho ve svém tahkíku Ahmedova Musnedu ocenil Šu’ajb al-Arnáút.