Tolerance a velkorysost šejcha al-Albáního

Jeden z nejvýznamnějších učenců hadísů v moderní době, neúnavný obránce sunny a kritik veškeré inovace v náboženství, šejch Násiruddín al-Albání, pravil: „Přečetl jsem více než deset tisíc knih, od kapesních vydání až po knihy se sto svazky.1

Šejch al-Albání byl uznávaným a ctěným učencem dokonce i mnohými, kteří jinak mohli být na první pohled jeho nejtvrdšími oponenty. O tom svědčí jeho setkání s významným představitelem kádiríjské súfíjské taríky na Balkáně, Sarajevanem hadži Fejzullahem Hadžibajrićem v Damašku, během hadžiho návratu z pouti do Mekky v roce 1969.

Hadži Fejzullah, absolvent Gazi Husrev-begovy medresy a Katedry orientální filologie při filozofické fakultě Sarajevské univerzity, profesí mimo jiné knihovník, orientalista a překladatel, své osobní setkání s tímto slavným znalcem Prorokovy صلى الله عليه و سلم Sunny popisuje takto:

„V Šejchu l-akbarově mešitě jsme se jsme se seznámili se třemi muži, profesorem, učitelem a studentem, kteří nás bratrsky přivítali. Hned nás pozvali k sobě na posezení a večeři, dva další dny nás pak hostili a zvali. Při dvou příležitostech jsem byl i u sejjida Násiruddína al-Albáního.

Profesor, spisovatel a kandidát na Nobelovu cenu Mahmúd Mehdí al-Istanbúlí nám připravil mimořádnou snídani. Násiruddín sluje za největšího znalce hadísů v Damašku a jako takový tři roky vyučoval hadísy na nové fakultě islámských nauk v Medíně. Napsal celou řadu děl z oblasti hadísů.

Jeho otec se roku 1925 vystěhoval ze Skadaru, kde byl imámem a učitelem náboženství, do Damašku. V Damašku jinak žije silná diaspora Albánců s několika brilantními učenci.

Svou vlastní rukou mi al-Albání nakreslil náčrtek الروضة المطهرة ar-Rawdatu l-mutahhara (část Prorokovy صلى الله عليه و سلم mešity v Medíně) s několika drahocennými poznámkami. Naneštěstí jsem tento papír nosil v peněžence, kterou mi 29. srpna ukradli v autobuse na dženáze Derviš-ef. Korkuta. Byla to má drahocenná vzpomínka na něj, navíc přímo od samotného al-Albáního …“

Jak moc si hadži Fejzullah cenil šejcha al-Albáního a jak moc mu byl drahý, ukazuje i fakt, že jeho náčrtek ar-Rawdy na úplně obyčejném papíře nosil v peněžence další tři roky, než o něho takto nešťastně přišel.

Na titulním obrázku jsou proto vedle sebe fotografie hadži Fejzullaha a šejcha Násiruddína.

  1. Viz Silsiletu l-hudá we n-núr, str. 143.