Můj muslim s velkým M: Mohamed Bzeek

V rámci internetového semináře Výzva k islámu v dnešních podmínkách dostali účastníci za úkol nalézt muslimského hrdinu všedního dne a převyprávět jeho příběh. Jakým dobrým skutkem se dotyčný proslavil? Jak se k tomuto skutku staví pramenné texty islámu? Proč je zrovna toto dobro důležité v dnešní době? Na našem webu postupně uvedeme nejlepší práce účastníků.

Příběh tohohto muslima ke mně přišel na facebooku (a zde vidíme sílu sociálních médií).

Mohamed Bzeek pochází z Libye. Je mu 65 let a před 40 lety přijel do USA studovat na universitě elektroniku. Zde se oženil a v roce 1997 se stal občanem USA. Nyní je vdovec a žije v Los Angeles.

V roce 1995 se se svojí manželkou rozhodli adoptovat sirotky, které jejich rodiče opustili v nemocnici nebo jim byly odebrány z důvodu násilí. Nejedná se však o obyčejné děti. Tyto děti byly smrtelně nemocné. Mohamed takto za posledních 15 let adoptoval 85 vážně nemocných dětí. Deset z nich mu zemřelo v náručí.

Department of Child Services vždy kontaktuje Mohameda, pokud mají informaci o dítěti, které umírá a žádají ho, zda by se o něj postaral. Vědí, že on je vždy přijme.

Mohamed říká: „Kdybych to neudělal, děti by zůstaly osamocené v nemocnici, bez rodiny, bez domova. Často ani nemají jméno. Já jim dávám jména a snažím se jim vytvořit domov, pocit bezpečí a lásky.“

Nyní má ve své péči holčičku, která se narodila s encefalokélou, což znamená, že při narození jí část mozku vyčnívala otvorem v lebce. Nemluví, neslyší, je slapá a nemůže se pohybovat. Adoptoval ji, když jí bylo teprve 7 týdnů. V nemocnici mu řekli, že bude žít jen pár měsíců. Díky Mohamedově neustálé péči nyní oslavila šesté narozeniny.

Mohamed sám přiznává, že je to někdy velmi bolestné, obtížné a mnohokrát se cítí smutný. Ale když se ho zeptáte, proč to dělá, odpoví: „Měli bychom si navzájem pomáhat, víte?“

Před třemi lety sám onemocněl rakovinou tlustého střeva. Svojí vlastní zkušenost z pobytu v nemocnici popsal: „Neměl jsem tam žádnou rodinu a bál jsem se. Cítil jsem to, co cítí tyto děti. Jsou samy. Mně je 62 a bojím se, co teprve oni?!“

Jeho příběh se dotkl mnoha lidí a znovu obnovil jejich víru v lidskost. Zároveň změnil jejich pohled na muslimy. A toto je pravý Islám – je o lásce, je o soucitu s jinými. Když mohu pomoci, pak musím pomoci.

Mohamed je pro mě příkladem muslima, za nějž mluví jeho činy, jeho život.

Vznešený Alláh praví:

فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ

Co sirotka se týče, toho neutiskuj, co žebráka se týče, toho neodstrkuj, však o dobrodiní Pána svého jiným vypravuj! (Duhá: 9-10)

Autor: Jana Neradová

Zdroje:

‘Caretaking and heartbreaking’: The remarkable story of the man who fosters terminally ill children


https://www.facebook.com/trtworld/videos/235471237989602/

 

 

  1. Můj muslim s velkým M: Mohamed Bzeek
  2. Můj muslim s velkým M: Dr. Abdul Rahman Al Sumait
  3. Můj muslim s velkým M: Tři velikáni
  4. Můj muslim s velkým M: Dr. Zakir Naik
  5. Můj muslim s velkým M: Veronique Cools