Můj muslim s velkým M: Veronique Cools

V rámci internetového semináře Výzva k islámu v dnešních podmínkách dostali účastníci za úkol nalézt muslimského hrdinu všedního dne a převyprávět jeho příběh. Jakým dobrým skutkem se dotyčný proslavil? Jak se k tomuto skutku staví pramenné texty islámu? Proč je zrovna toto dobro důležité v dnešní době? Na našem webu postupně uvedeme nejlepší práce účastníků.

“Předsudky pochází ze nesprávného seznámení s islámem. My jako muslimové musíme společnosti vysvětlit islám mnohem lépe.”

To jsou slova belgické konvertitky Veronique Cools, která během 8 let pomohla více než tisíci lidí na cestě k islámu.

Ona sama konvertovala jako náctiletá. Ovlivnilo ji chování muslimských spolužáků, které se neshodovalo s negativní vyobrazením islámu v médiích. Sama proto začala pátrat po odpovědích, zúčastnila se náboženských kurzů od tureckých učenců a její rozsáhlé bádání vedlo k jejímu přijetí islámu.

Ze začátku to vůbec neměla jednoduché a její rodina s tímto rozhodnutím nesouhlasila. Avšak za nedlouho své rodině, s odhodláním a trpělivostí, ukázala skutečnou podobu islámu a rozbila všechny jejich předsudky. A tak přivedla na správnou cestu i svou rodinu. Nezůstala však u toho.

Veronique, s pomocí své rodiny, proměnila celé patro svého domu v Islámské centrum pro belgické muslimy. Pořádala se zde vzdělávací, charitativní i jiná islámská shromáždění. Nechala dveře otevřené i nemuslimům hledajícím informace o islámu. Právě to pomohlo tolika Belginačům – a ještě většímu množství Belgičanek – najít si k islámu cestu.

Pokud sami nemůžeme otevřít své domovy, tak jako to učinila Veronique, alespoň bychom měli otevřít svá srdce a učit lidi o islámu s trpělivostí.

A ti, kdo naši trpělivost pokoušejí, ji potřebují o to víc.

Důkazy:

Abú Šurajh al-‘Adawí pravil: Mé uši slyšely a mé oči viděly Posla ﷺ jak řekl:

مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلْيُكْرِمْ جَارَهُ، وَمَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلْيُكْرِمْ ضَيْفَهُ جَائِزَتَهُ

Kdokoliv kdo věří v Allaha a v Poslední Den, měl by obsloužit svého hosta štědře, a kdokoliv kdo věří v Allaha a Poslední Den by měl patřičně obsloužit svého hosta.

Byl otázán: “Co to znamená patřičně obsloužit, Posle Boží ﷺ?

Odpověděl:

يَوْمٌ وَلَيْلَةٌ وَالضِّيَافَةُ ثَلاَثَةُ أَيَّامٍ

Být štědře hostěn po den a noc kvalitním jídlem, a má právo být hostěn po tři dny obvyklým jídlem.1

اذْهَبْ أَنتَ وَأَخُوكَ بِآيَاتِي وَلَا تَنِيَا فِي ذِكْرِي اذْهَبَا إِلَىٰ فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَىٰفَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا لَّعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَىٰ

Odejděte, ty i bratr tvůj, s Mými znameními a ve vzpomínání na Mne neochabujte, a k Faraónovi, jenž vzpurně si počíná, oba se vydejte a řečí mírnou k němu promluvte, snad vzpamatuje se či zalekne. (Korán 20:42-44)

  1. Můj muslim s velkým M: Mohamed Bzeek
  2. Můj muslim s velkým M: Dr. Abdul Rahman Al Sumait
  3. Můj muslim s velkým M: Tři velikáni
  4. Můj muslim s velkým M: Dr. Zakir Naik
  5. Můj muslim s velkým M: Veronique Cools
  1. Viz Sahíhu l-Buchárí, hadís č. 6019.